Nové album Olympicu provokuje obalem i texty. Nechci ležet na krovkách, říká Janda

ČTK ČTK
4. 11. 2020 14:03
Nové album nazvané Kaťata, které provokuje obalem i texty o dívkách a ženách, obrátilo kapelu Olympic silněji k rockovému zvuku. Frontman Petr Janda napsal 17 písní, z nichž spoluhráči vybrali 11. Vesměs neprošly ty, které směřovaly k popu. Změnou oproti předchozí nahrávce Trilobit je aranžmá skladeb do metalu a rokenrolu, říká Janda.
Kytarista a zpěvák Petr Janda na snímku z červnového koncertu Olympicu, prvního s novým klávesistou Pavlem Březinou.
Kytarista a zpěvák Petr Janda na snímku z červnového koncertu Olympicu, prvního s novým klávesistou Pavlem Březinou. | Foto: ČTK

Deska Kaťata je první s hráčem na klávesové nástroje Pavlem Březinou, který nahradil Jiřího Valentu. "Bylo by hloupé vzít nového klávesáka a udělat stejnou desku jako tu předešlou," říká Janda.

"Já už jiný nebudu, jsem melodický skladatel, s tím se nedá nic dělat. Tvrdost můžu nahradit částečně v harmonii, ale hlavně v aranžmá a nasazení," dodává.

Obal alba Kaťata.
Obal alba Kaťata. | Foto: Supraphon

S většinou textů souzní obal, na kterém je dámské pozadí v roztrhaných kalhotách. Speciálně na obal se tak nechala nafotit Lea Šteflíčková, česká modelka a vítězka soutěže krásy Česká Miss z roku 2018.

"Ten obal je opravdu netradiční, má to náboj a zaujme více než fotky kapely, která má v průměru mezi padesáti a sedmdesáti lety. A texty se myslím opravdu povedly, nemusel jsem je vracet tolikrát k přepracování jako jindy. Já hodně dbám na češtinu, nesnáším otočené přízvuky, to mně vadí, i když dnešní mladí si z něčeho takového většinou nic nedělají," konstatuje Petr Janda.

Autory textů jsou Ondřej Fencl, Michal Malátný a Lukáš Koranda, který Jandovi sám nabídl, že by rád zkusil něco napsat pro Olympic. "Poslal mi text Pálím tvář a já žasnul, jak je to dobré, má dobrý slovník, a přitom pracuje jako krmič krav," říká Janda.

Text Pádím dodal rocker Aleš Brichta. "Je to zásadní písnička v souvislosti s mým věkem. Chci ještě něco udělat, nechci ležet na krovkách, proto jsem za sedm let složil písně na pět desek," poznamenává osmasedmdesátiletý Janda, který napsal přibližně 1000 písní.

"Už skládám další, mám připravenou instrumentálku, takové nové Stejskání," připomíná svoji úspěšnou skladbu z roku 1991.

Upoutávka na Kaťata, nové album Olympicu. Foto: Michal Matyáš. | Video: Supraphon

Překvapením na závěr alba je vyprávěné blues Nemám páru, ve kterém Janda využívá sugestivní témbr. Hlasovou formu prokazuje na celém albu. "Sice už dlouho nekouřím, ale o hlas moc nedbám. Možná je dobře, že si ho moc nevšímám, foniatr moje hlasivky ještě neviděl," podotýká.

Vzhledem k nouzovému stavu a vládním opatřením Olympic zatím nemůže nové písně představit na koncertech. "Domlouvali jsme se, že bychom desku rádi odehráli celou, jak leží a běží. Ale předpokládám, že si do konce roku nevrzneme. Vidím to tak na březen, kdy bychom udělali i křest," dodává Janda.

Olympic byl založen roku 1962 pod názvem Karkulka, což byla zkratka pro Karlínský kulturní kabaret, a později přejmenován podle klubu v pražské Spálené ulici. Debutoval v roce 1968 albem Želva, považovaným za první českou beatovou dlouhohrající nahrávku.

Současnou sestavu Olympicu tvoří Janda, který je ve skupině založené Miloslavem Růžkem od roku 1963, a baskytarista Milan Broum, jenž přišel o 12 let později. V roce 2013 bubeník Martin Vajgl nahradil zemřelého Milana Peroutku. Klávesista Březina přibyl letos na jaře.

 

Právě se děje

Další zprávy