Noid a Jandová míří na Eurovizi. Cílem je neskončit poslední

ČTK ČTK
6. 5. 2015 7:30
Finále 60. ročníku hudební soutěže proběhne 23. května ve Vídni, Česko budou reprezentovat zpěváci Marta Jandová a Václav Noid Bárta.
Marta Jandová and Václav Noid Bárta - Hope Never Dies | Video: YouTube

Praha - S nadějí vyjádřenou v textu jejich soutěžní písně Hope Never Dies (Naděje nikdy neumírá) odjedou Marta Jandová a Václav Noid Bárta na 60. ročník soutěže Eurovision Song Contest do Vídně. Finále soutěže odvysílá Česká televize (ČT1) v přímém přenosu 23. května.  

Zástupce České republiky vybrala odborná porota složená z publicistů, kritiků i aktivních muzikantů a zástupců České televize. Autorem hudby k písni Hope Never Dies je Bárta, text napsala Tereza Šoralová. "Píseň je o naději, která nikdy neumírá. Myslím, že je to pro naši výpravu příznačné, hlavně nechceme skončit poslední," sdělil Bárta.

Jandová s Bártou na soutěži poprvé vystoupí v rámci druhého semifinálového kola. Obě semifinále odvysílá kanál ČT art 19. a 21. května. Finále potom diváci uvidí v přímém přenosu na ČT1 23. května. Soutěž bude pro české diváky komentovat Aleš Háma.

Eurokýč s klokany

Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. V roce 1974 v ní uspěla do té doby nepříliš známá švédská skupina ABBA s hitem Waterloo.

Soutěž je často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby. V roce 2009 Česká republika oznámila, že se už soutěže nebude účastnit. Česká televize jako důvod uvedla malý zájem o soutěž v Česku i negativní ohlasy u části hudební kritiky. "Bylo to rozhodnutí jiného vedení České televize. To nynější považuje soutěž za kvalitní a naší účasti nic nebrání. Navíc je důsledkem většího zapojení České televize do mezinárodního sdružení veřejnoprávních televizí," řekl ČTK ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Letos se Eurovision Song Contest zúčastní 40 zemí včetně Austrálie. "Je to země, která více než tři roky tuto soutěž s úspěchem přenáší," vysvětlil účast neevropské země producent Edgar Böhm.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy