Noid a Jandová míří na Eurovizi. Cílem je neskončit poslední

Finále 60. ročníku hudební soutěže proběhne 23. května ve Vídni, Česko budou reprezentovat zpěváci Marta Jandová a Václav Noid Bárta.
Marta Jandová and Václav Noid Bárta - Hope Never Dies | Video: YouTube

Praha - S nadějí vyjádřenou v textu jejich soutěžní písně Hope Never Dies (Naděje nikdy neumírá) odjedou Marta Jandová a Václav Noid Bárta na 60. ročník soutěže Eurovision Song Contest do Vídně. Finále soutěže odvysílá Česká televize (ČT1) v přímém přenosu 23. května.  

Zástupce České republiky vybrala odborná porota složená z publicistů, kritiků i aktivních muzikantů a zástupců České televize. Autorem hudby k písni Hope Never Dies je Bárta, text napsala Tereza Šoralová. "Píseň je o naději, která nikdy neumírá. Myslím, že je to pro naši výpravu příznačné, hlavně nechceme skončit poslední," sdělil Bárta.

Jandová s Bártou na soutěži poprvé vystoupí v rámci druhého semifinálového kola. Obě semifinále odvysílá kanál ČT art 19. a 21. května. Finále potom diváci uvidí v přímém přenosu na ČT1 23. května. Soutěž bude pro české diváky komentovat Aleš Háma.

Eurokýč s klokany

Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. V roce 1974 v ní uspěla do té doby nepříliš známá švédská skupina ABBA s hitem Waterloo.

Soutěž je často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby. V roce 2009 Česká republika oznámila, že se už soutěže nebude účastnit. Česká televize jako důvod uvedla malý zájem o soutěž v Česku i negativní ohlasy u části hudební kritiky. "Bylo to rozhodnutí jiného vedení České televize. To nynější považuje soutěž za kvalitní a naší účasti nic nebrání. Navíc je důsledkem většího zapojení České televize do mezinárodního sdružení veřejnoprávních televizí," řekl ČTK ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Letos se Eurovision Song Contest zúčastní 40 zemí včetně Austrálie. "Je to země, která více než tři roky tuto soutěž s úspěchem přenáší," vysvětlil účast neevropské země producent Edgar Böhm.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy