Nohavica otvírá svůj klub. V bývalém dolu zahraje i Radůza

ČTK ČTK
26. 8. 2015 10:12
Většina Nohavicových koncertů v novém klubu Heligonka je až do jara příštího roku vyprodaná.
SL, Baník-Dukla: loučení s Bazaly - Jaromír Nohavica
SL, Baník-Dukla: loučení s Bazaly - Jaromír Nohavica | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava – Písničkář Jaromír Nohavica 2. září otevře dvouhodinovým recitálem Jarek v Heligonce svůj ostravský klub Heligonka. V prostoru bývalé vrátnice takzvaných nových koupelen Dolu Hlubina bude během následujících měsíců vystupovat i Laco Deczi, Radůza či kapela Fleret.

Dramaturgii Nohavica tvoří společně s produkčním a dramaturgem Pavlem Giertlem. Oba se shodují na tom, že skutečný plán se teprve rodí. Prostor pro 170 návštěvníků, který je dílem architekta Josefa Pleskota, si oba nejprve chtějí osahat. "Postupně zjistíme, co se do něj hodí. Rád bych tady časem viděl například klasický kabaret. Takový, jaký byl v meziválečném období," řekl Nohavica.

Chystaný recitál bude reprezentovat celou šíři repertoáru dvaašedesátiletého písničkáře. Na akordeon a klavír ho doprovodí polský hudebník Robert Kusmierski.

Na své koncerty, které budou často hodně netradiční, se sám těší. "Díky Heligonce si můžu zahrát písničky, na které se normálně během mých koncertů nedostalo," svěřil se. Pro ženy například chystá koncert složený jen z milostných písní, pro fanoušky sportu zase vybíral sportovně laděné skladby.
Většina jeho vlastních koncertů v Heligonce je až do jara příštího roku vyprodaná. Na některé ale lístky ještě jsou. Například právě na sportovní program nazvaný Balon šišatý.

Klub vznikl v bývalém vstupu do takzvaných nových koupelen dnes už nefungujícího Dolu Hlubina. V přízemní budově byly kdysi kanceláře a hlavně vstup pro zaměstnance. Budova v bruselském stylu z 50. let minulého století byla prázdná od roku 1992, kdy zde skončila těžba uhlí.

 

Právě se děje

před 41 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy