Nohavica otvírá svůj klub. V bývalém dolu zahraje i Radůza

ČTK ČTK
26. 8. 2015 10:12
Většina Nohavicových koncertů v novém klubu Heligonka je až do jara příštího roku vyprodaná.
SL, Baník-Dukla: loučení s Bazaly - Jaromír Nohavica
SL, Baník-Dukla: loučení s Bazaly - Jaromír Nohavica | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava – Písničkář Jaromír Nohavica 2. září otevře dvouhodinovým recitálem Jarek v Heligonce svůj ostravský klub Heligonka. V prostoru bývalé vrátnice takzvaných nových koupelen Dolu Hlubina bude během následujících měsíců vystupovat i Laco Deczi, Radůza či kapela Fleret.

Dramaturgii Nohavica tvoří společně s produkčním a dramaturgem Pavlem Giertlem. Oba se shodují na tom, že skutečný plán se teprve rodí. Prostor pro 170 návštěvníků, který je dílem architekta Josefa Pleskota, si oba nejprve chtějí osahat. "Postupně zjistíme, co se do něj hodí. Rád bych tady časem viděl například klasický kabaret. Takový, jaký byl v meziválečném období," řekl Nohavica.

Chystaný recitál bude reprezentovat celou šíři repertoáru dvaašedesátiletého písničkáře. Na akordeon a klavír ho doprovodí polský hudebník Robert Kusmierski.

Na své koncerty, které budou často hodně netradiční, se sám těší. "Díky Heligonce si můžu zahrát písničky, na které se normálně během mých koncertů nedostalo," svěřil se. Pro ženy například chystá koncert složený jen z milostných písní, pro fanoušky sportu zase vybíral sportovně laděné skladby.
Většina jeho vlastních koncertů v Heligonce je až do jara příštího roku vyprodaná. Na některé ale lístky ještě jsou. Například právě na sportovní program nazvaný Balon šišatý.

Klub vznikl v bývalém vstupu do takzvaných nových koupelen dnes už nefungujícího Dolu Hlubina. V přízemní budově byly kdysi kanceláře a hlavně vstup pro zaměstnance. Budova v bruselském stylu z 50. let minulého století byla prázdná od roku 1992, kdy zde skončila těžba uhlí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Armádní síly v Súdánu obléhaly dům premiéra, ulice Chartúmu zablokovali demonstranti

Neznámé armádní síly v Súdánu uvrhly premiéra Abdalláha Hamduka do domácího vězení poté, co obléhaly jeho dům, informovala agentura Reuters s odvoláním na súdánskou televizi. Vojáci podle súdánské televize zadrželi také několik politických představitelů včetně čtyř ministrů. Agentura AFP uvedla, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti.

Mezi zadrženými je také člen súdánské suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti. Zatčen byl rovněž premiérův mediální poradce, uvádí Reuters s odkazem na své zdroje.

Súdánské profesní sdružení, organizace zastřešující několik odborových svazů, vyzvalo občany, aby vyšli do ulic, a protestovali tak proti možnému armádnímu převratu. Stejná organizace, která je zároveň hlavním prodemokratickým hnutím v zemi, také podle agentury AP informovala, že po celém Súdánu  dochází k výpadkům mobilního signálu a internetu.

V zemi narůstalo napětí od doby, kdy v září súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy