Vyšel životopis Ivana Krále. Rocker se rozpovídal o tom, do čeho se mu dřív nechtělo

ČTK ČTK
9. 12. 2019 11:55
V pražském klubu FAMU bude toto úterý pokřtěna kniha líčící životní příběh Ivana Krále, jednoho ze světově nejznámějších českých rockerů.
Ivan Král na loňském koncertu v Praze.
Ivan Král na loňském koncertu v Praze. | Foto: ČTK

Bývalý spoluhráč světových hvězd, jakými jsou Iggy Pop, Patti Smith nebo David Bowie, v publikaci nazvané Neuvěřitelný Ivan Král líčí divoká léta plná sexu, drog a rokenrolu.

Odkrývá rovněž dosud neznámé okolnosti vzniku i rozpadu Patti Smith Group a čtenáře zavádí i do zákulisí tuzemské populární hudby. Jedenasedmdesátiletý hudebník účastníky křtu osloví z amerického Michiganu, kde žije.

"Knihu jsme dávali dohromady více než rok prostřednictvím videorozhovorů přes oceán. Ivan byl u sebe doma nebo ve studiu a doslova se přehraboval ve vzpomínkách," popisuje autor knihy, hudební novinář Honza Vedral.

"I když ani na minutu nepřestal být gentleman, překvapilo mě, kolik zákulisních her, ústrků, špíny i nosů bílých od kokainu se může skrývat třeba jen za dvě a půl minuty dlouhou písničkou," doplňuje.

Publikace s obsáhlým obrazovým materiálem z archivu Ivana Krále vypráví o jeho útěku z komunistického Československa, důležitých místech, jakými byly klub CBGB nebo Hotel Chelsea, o koncertech skupin Ramones a Kiss či Bruce Springsteena.

"Je tam hodně bojů, bolesti a lásky," podotýká Král, který v 70. letech minulého století zažil dobu, kdy se v New Yorku rodil punk a garážová hudba.

"Ivan se během těch dlouhých hovorů rozpovídal o věcech, do kterých se mu dřív nechtělo. Některé příběhy jsou úsměvné, jako když ho Iggy Pop při natáčení desky zamkl do skladu pro uklízečku. Jindy bolestivé, jako když došlo k zásadnímu rozkolu s Patti Smith. V některých chvílích jsem měl pocit, že spíš než biografii píšu filmový scénář. Jenomže tohle všechno se doopravdy stalo," dodává Honza Vedral.

Ivan Král vypráví o své životopisné knize. | Video: Slovart

Ivan Král je mimo jiné autorem hitu Dancing Barefoot, který se dočkal 70 předělávek od různých interpretů včetně U2, Pearl Jam nebo Johnnyho Deppa a prestižní časopis Rolling Stone jej zařadil mezi 500 nejlepších písní všech dob.

"Muzika je šíleně jednoduchá a nemá cenu se v tom hrabat, jako by to byla nějaká symfonie. Buď to tam je, nebo to tam není. A hotovo," říká v knize uznávaný multiinstrumentalista.

Ve Spojených státech žije již od roku 1966, kdy následoval své rodiče pracující ve službách OSN. V 90. letech se začal vracet do rodných Čech a stal se vyhledávaným producentem a koncertním umělcem.

Svůj slavný hit Dancing Barefoot zpíval Ivan Král například na Benátské noci. | Video: Eva Pašková

Vydal zde několik sólových alb, dvojalbum Best Of a produkoval nahrávky českých interpretů, mezi něž vedle kapely Lucie patří Aneta Langerová, Walk Choc Ice, Garáž nebo Mňága a Žďorp.

Spolupracoval s Jankem Ledeckým, Jiřím Suchým a Miro Žbirkou. Zatím poslední Královo album Colors vyšlo v České republice loni, předchozí Always před pěti lety.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy