Nemysli, jdi do kina na výplach The Chemical Brothers

Pavel Kroulík
3. 2. 2012 12:48
Zvukově průlomový hudební film míří i do Česka
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kultovní elektronická formace The Chemical Brothers má svůj koncertní film Don't Think. Loni v létě ho na legendárním japonském festivalu Fujirock natočil Adam Smith. Režisér rozmístil na pódium i do davu dvacet kamer, film nahrál ve zvuku 7:1 Dolby Surround a zakomponoval do snímku i záběry mimo časoprostor koncertu.

Film měl 1. února 2012 premiéru v 500 kinech dvaceti zemí světa. Do českých sálů ho uvede společnost Aerofilms. V české a slovenské časově omezené distribuci bude od 1. března do 30. dubna 2012 na digitálním nosiči DCP. Mezi prvními potvrdilo termíny projekcí pražské Bio Oko, Portyč v Písku, Třinec a Chotěboř či slovenský Martin. Seznam kin najdete na www.aerofilms.cz.

Čtěte také:
Chemical Brothers spáchali slastnou komerční sebevraždu
Chemicals vypustili na Prahu stádo zvuků a robotů
Recenze: Chemical Brothers se vrátili pod příkrovem retra

Chemical Brothers a Adam Smith spolupracují už 18 let, tedy od samých počátků manchesterské kapely. Smith je autorem vizuálního konceptu pro show k nejnovějšímu albu Further, kterou film zachycuje. Opulentní představení mohli loni vidět v Česku návštěvníci Open Air Festivalu.

Foto: Aktuálně.cz

Základ dechberoucí vizuální show představili Tom Rowlands a Ed Simons již v roce 2007 na koncertu v Glastonbury. Tady poprvé zapojili do hry technologii, která dokáže vytvářet pohyblivé obrazce a promítat 3D filmy. Nákladný systém, který umožňuje projekci „plastických" videoklipů, se osvědčil a kapela ho stále zdokonaluje.

Deska Further, jíž vévodí dvanáctiminutový halucinační výplach Escape Velocity, je návratem k taneční hudbě a psychedelii; a spíš ještě hlouběji do časů, kdy na začátku předminulé dekády dělali Chemicals první krůčky se samplerem.

Album bylo zároveň dalším stupněm v rozšíření jejich tvorby o vizuální stránku. Klasické CD doplnila hned od počátku speciální edice s DVD, na němž každou skladbu provázejí vizuály právě Adama Smitha a Marcuse Lyalla.

Krok klubových hrdinů k vizualitě dokládá i spolupráce s filmaři: track Don't Think doprovází oscarový snímek Černá labuť a Chemici složili také hudbu k „uměleckému akčňáku" Joe Wrighta Hanna, kde hraje jejich soundtrack důležitou stylotvornou roli.

Foto: Aktuálně.cz

Po snímku TRON, v němž se realizovali jejich žánroví kolegové Daft Punk, jde o další film, kde elektronická kapela s kořeny v 90. letech napsala hudbu přímo na tělo filmu, který by bez něj pozbyl část energie i rytmus. Strojovost a „dětinskost" hudby Chemical Brothers vyjadřuje tep srdce hlavní hrdinky a akčním scénám vtiskuje až taneční choreografii.

Spojení s obrazem a filmem pomáhá těmto "dlouhověkým" kapelám řešit problém originality, navíc přetváří jejich tvorbu v komplexní zážitek, o který usilovaly (v případě Chemicals jde hlavně o návaznost na hippie psychedelickou estetiku). Možná jsou to i důkazy, že jsme se stali "civilizací obrazu" a že kdysi průkopnické elektronické produkce jsou již definitivně rytmem našich rychlých životů.

Adam Smith má jinak za sebou režii dobového seriálu Malá Dorritka, první epizody seriálu Dr. Who s Mattem Smithem a také první sérii seriálu Skins.

„Chtěl jsem zachytit, jaké to je prožívat živé vystoupení v samém srdci davu, přímo mezi fanoušky, a zároveň zkombinovat vizuální efekty, které používáme při koncertě, s materiálem, který jsme natočili během koncertu," popisuje svůj záměr. „Film je jeden velký psychedelický trip vyvolaný živou show Chemical Brothers," věří Smith.

Foto: Aktuálně.cz

Don't Think byl natočen v neděli 31. července 2011 a je vůbec prvním koncertním filmem, v němž je použit zvuk Dolby 7:1 Surround. O mix se postarali sami členové Chemical Brothers.

První reakce na film jsou veskrze příznivé, stejně jako na jejich koncerty. „Tom Rowlands a Ed Simons kombinují brutální elektronické rytmy s dechberoucí vizualitou a estetikou připomínající psychedelickou éru," shrnul jejich nové směřování list The Times. A Evening Standard připomíná souvislost se slavnými kyselinovými koncert Pink Floyd v Roundhouse v letech 1966 a 1967.

A recenze v LA Times dodává: „Tisíce lidí nejspíše odcházeli domů s noční můrou způsobenou vracejícím se obrazem démonického klauna. Nicméně Chemical Brothers dokázali jednu z nejtěžších věcí v neustále se proměňujícím světě taneční hudby - že jsou schopní nejen svým zvukem definovat jednu celou dekádu, ale že mají i vizi do budoucnosti."

Kromě chystaného koncertního snímku Chemical Brothers se společnost Aerofilms podílí i na dalších projektech, jež spojují kino s dalšími uměleckými obory. Velmi úspěšné jsou přímé přenosy Live in HD z Metropolitní opery v New Yorku.

Do kin po celém světě se uskutečňují od roku 2006, Česko se připojilo hned o rok později. Nedávno k nim přibyla série National Theatre Live zprostředkovávající přenosy z londýnského Národního divadla a rovněž přenosy baletu z Moskvy a Paříže.

V lednu byl v českých kinech k vidění přímý přenos koncertu Berlínských filharmoniků a pěvkyně Magdaleny Kožené. Na půli února se chystá přímý přenos z komentované londýnské výstavy Leonarda da Vinciho.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy