reklama
 
 

Německá firma musí uhradit škodu za pád stanu na festivalu Pohoda. Zemřeli tehdy dva lidé

9. 3. 2018 16:44
Německá firma, která v roce 2009 postavila stan na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně, má organizátorovi akce zaplatit přes 33 tisíc eur (téměř 850 tisíc korun) jako náhradu škody za pád stanu. Podle serveru Sme.sk o tom dnes informoval okresní soud v Trenčíně. Rozsudek není pravomocný, firma se může odvolat. Zřícení stanu na účastníky festivalu si vyžádalo dva mrtvé, několik desítek lidí se zranilo.

Velký stan spadl na oblíbeném slovenském festivalu Pohoda 18. července 2009, když se areálem festivalu přehnala bouřka a silný vítr. Stan měl železnou konstrukci a podle posudku, který figuroval u soudního řízení a který vypracoval Ústav soudního inženýrství v Žilině, přispělo k pádu stanu to, že neměl uzavřené boční plachty.

Žalovaná strana se hájila tím, že stan byl postaven správně. Z tragédie vinila organizátory, již podle ní měli přerušit festival a evakuovat účastníky ze stanu v okamžiku, kdy viděli, že se blíží bouřka.

Tragédie si vyžádala dvě oběti na životech. Přímo na festivalu zemřel 29letý muž z Piešťan, v říjnu téhož roku podlehla těžkým zraněním v nemocnici v Martině devatenáctiletá žena.

Německá firma Landauer-Weihnachtscircus musí organizátorům zaplatit škodu a náklady soudního řízení, dohromady v přepočtu téměř 850 tisíc korun. Škoda podle soudu vznikla prokazatelně vinou stavitele stanu. Expertizy neprokázaly, že by pád stanu způsobilo porušení preventivních opatření organizátory festivalu.

autor: ČTK | 9. 3. 2018 16:44

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama