Největší hit všech dob. Weekndova skladba Blinding Lights překonala rekord z 60. let

Reuters Kultura Reuters, Kultura
25. 11. 2021 12:37
Singl Blinding Lights od kanadského zpěváka The Weeknda se stal historicky nejúspěšnější písní všech dob v žebříčku sestavovaném časopisem Billboard. Překonal rekord, který od 60. let minulého století držela coververze hitu The Twist od rokenrolového zpěváka Chubbyho Checkera.
Skladba Blinding Lights z Weekndovy desky After Hours. | Video: Republic Records

Blinding Lights, jež stojí na tanečním rytmu i použití syntezátorů a vycházejí z estetiky 80. let minulého století, jsou součástí Weekndova loňského alba After Hours. Singl však zpěvák zveřejnil dřív, už v listopadu 2019.

Od té doby se Blinding Lights již 90 týdnů drží v žebříčku Billboard Hot 100, spočítali tento týden organizátoři. Po dobu 43 týdnů byla skladba součástí top 5, dokonce 57 týdnů pak vydržela v top 10.

Letos v září překonala milník 2,5 miliardy přehrání na Spotify a k její popularitě přispěla také taneční výzva na platformě TikTok nebo to, když ji The Weeknd zazpíval na finále ligy amerického fotbalu Super Bowl, doplňuje BBC.

Dosavadní rekord držel dnes osmdesátiletý Chubby Checker se svou verzí tanečního songu The Twist. V hitparádách bodoval roku 1960 a znovu o dva roky později.

O tom, která skladba je nejúspěšnější, podle Billboardu rozhoduje, jak dlouho se jí dařilo držet mezi nejposlouchanějšími a jakých průběžně dosahovala umístění. Časopis žebříček sestavuje již 63 let.

"Nevím, jestli už jsem to úplně pobral," řekl magazínu jedenatřicetiletý Weeknd, když se o rekordu dozvěděl. "Snažím se moc si to nepřipouštět. Jsem prostě hrozně vděčný," dodal.

Podle deníku Guardian právě píseň Blinding Lights definitivně potvrdila, že Weeknd patří na špičku současného popu a R&B.

"Tu skladbu jsem vydal v době, kdy už jsem za sebou měl deset let v branži. Tím je to pro mě cennější, beru to jako stvrzení úspěchu a je to jiné, než kdyby to byl můj první hit, se kterým teprve začínám. To by mě spíš děsilo," komentuje The Weeknd.

Ten měl vloni vystoupit v pražské O2 areně, koncert pořádaný agenturou Live Nation byl však kvůli pandemii nejprve přeložen na letošní listopad a nakonec úplně zrušen stejně jako celé světové turné After Hours. Nová data vystoupení zatím zpěvák neoznámil.

V historickém žebříčku Billboardu za písněmi Blinding Lights a Twist následují Smooth od kytaristy Santany a zpěváka Roba Thomase plus šlágr Mack the Knife ze Třígrošové opery Kurta Weilla a Bertolta Brechta v podání Američana Bobbyho Darina. Pátý je Uptown Funk od Bruna Marse a Marka Ronsona.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

před 1 hodinou

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy