Nejočekávanější desky roku? Radiohead, Adele a 18 dalších

Foto: Aktuálně.cz
Kultura Kultura
11. 1. 2015 16:31
Závěrečné desky, následovníci „blockbusterů“, velké návraty. Rok 2015 má v hudbě co nabídnout. Vybrali jsme nejočekávanějších 20 alb.

Videogalerie - LP1 zpěvačky FKA Twigs, Syro Aphexe Twina nebo Albarnův sólový debut Everyday Robots. Rok 2014 přinesl hudebnímu průmyslu velké desky. Nejinak tomu bude letos. Na scénu se navrátí pionýr elektronické taneční muziky Giorgio Moroder, Thom Yorke s legendární partou Radiohead či James Blake, na nějž se po rapidním úspěchu se studiovou dvojkou Overgrown upírá mimořádná pozornost.

V polovině druhé dekády nového tisíciletí otřese hudebními médii i řada alternativně rockových velikánů. PJ Harvey vydá svůj konzistentní počin poprvé po čtyřech letech, jenž se zrodí před zraky návštěvníků výstavy Recording in Progress v Londýně. Bob Dylan si odpočine od autorské produkce mozaikou coverů oblíbených písní. A Irové U2, kteří se po nečekaném zářijovém vypuštění alba Songs of Innoncence ještě ani nestihli stáhnout do ústraní, udeří s novým materiálnem znovu.

To v ženském popu se situace dle již předepsaného scénáře nevyvine. Příznivci Adele i Rihanny se musí uspokojit se zoufalým množstvím informací, pouze naznačujících charakter příštích alb. Jejich nelichotivým kontrapunktem je sama „popová královna“ Madonna. Namísto vzrušení, jež předchází vydání nových prací hudebních ikon, však příznivci již nyní konfrontují svá očekávání s realitou poslechem šesti oficiálně zveřejněných skladeb. Ty zpěvačka sdílela po znesvěcení desky pilnými hudebními piráty, jimž se podařilo předčasně poslat do oběhu rovnou jedenáct písní z připravované sbírky Rebel Heart.

V alternativních kruzích se stahuje smyčka pozornosti především kolem Jamese Blakea. Britský pianista předloni atakovat žebříčky nejpovedenějších alb toho roku, vyhrál Mercury Prize a sesbíral množství nominací v čele s Grammy a BRIT Awards. A nelze opomenout třeba ani miláčky The xx, kteří předloni v květnu ochromili pražskou Lucernu křehkou lyrikou svého popového minimalismu.

Projděte si celý přehled s videoklipy!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Po střelbě na večírku v Kalifornii zemřeli čtyři lidé. Dalších šest je zraněných

Při nedělní střelbě v kalifornském městě Fresno bylo zasaženo deset lidí, čtyři z nich zemřeli. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policii. Oběťmi byli muži ve věku 25 až 35 let. Střelba se podle policistů odehrála na dvoře domu, kde zhruba 35 lidí sledovalo fotbalové utkání.

"Šlo o setkání rodiny a přátel," uvedl policejní úředník Bill Dooley. "Všichni večer sledovali fotbal, když k domu dorazili neznámí podezřelí, pronikli na dvůr a zahájili palbu," dodal. Policie zatím nikoho nezadržela, není jasný motiv útočníků ani to, zda se s nimi oběti znaly.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Stržená trolej zastavila tramvaje mezi I. P. Pavlova a Nuslemi

Mezi náměstím I. P. Pavlova a náměstím Bratří Synků v Praze nejezdí tramvaje. Důvodem je podle informací na webu dopravního podniku stržená trolej. Tramvajové linky číslo 6 a 11 jezdí odklonem. Mezi stanicemi I. P. Pavlova a náměstí Bratří Synků je zavedena náhradní autobusová doprava. Dopravní podnik předpokládá obnovení provozu přibližně v 10:30.

Trolej poškodilo kolem 8:00 nákladní auto v železničním podjezdu v Bělehradské ulici. Provoz tramvají je kvůli tomu přerušen v obou směrech.

Linky číslo 6 a 11 jsou odkloněny přes zastávky Náměstí Míru a Vršovické náměstí. Ve vyloučeném úseku jezdí náhradní autobusová linka X11.

před 1 hodinou

Jan Zahradil se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu. Informoval o tom web projektu Sinopsis, který se věnuje dění v Číně. Zahradilovo předsednictví předpovídal už v květnu. Podle agentury Bloomberg je skupina přátelství EU - Čína jedním z nástrojů prosazování čínského vlivu v Evropském parlamentu. 

Zahradil ve funkci nahradí britského poslance cejlonského původu Nirja Deva, se kterým český politik sedí ve stejné frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR).  

Zdroj: Domácí
Další zprávy