Nejočekávanější desky roku? Radiohead, Adele a 18 dalších

Foto: Aktuálně.cz
Kultura Kultura
11. 1. 2015 16:31
Závěrečné desky, následovníci „blockbusterů“, velké návraty. Rok 2015 má v hudbě co nabídnout. Vybrali jsme nejočekávanějších 20 alb.

Videogalerie - LP1 zpěvačky FKA Twigs, Syro Aphexe Twina nebo Albarnův sólový debut Everyday Robots. Rok 2014 přinesl hudebnímu průmyslu velké desky. Nejinak tomu bude letos. Na scénu se navrátí pionýr elektronické taneční muziky Giorgio Moroder, Thom Yorke s legendární partou Radiohead či James Blake, na nějž se po rapidním úspěchu se studiovou dvojkou Overgrown upírá mimořádná pozornost.

V polovině druhé dekády nového tisíciletí otřese hudebními médii i řada alternativně rockových velikánů. PJ Harvey vydá svůj konzistentní počin poprvé po čtyřech letech, jenž se zrodí před zraky návštěvníků výstavy Recording in Progress v Londýně. Bob Dylan si odpočine od autorské produkce mozaikou coverů oblíbených písní. A Irové U2, kteří se po nečekaném zářijovém vypuštění alba Songs of Innoncence ještě ani nestihli stáhnout do ústraní, udeří s novým materiálnem znovu.

To v ženském popu se situace dle již předepsaného scénáře nevyvine. Příznivci Adele i Rihanny se musí uspokojit se zoufalým množstvím informací, pouze naznačujících charakter příštích alb. Jejich nelichotivým kontrapunktem je sama „popová královna“ Madonna. Namísto vzrušení, jež předchází vydání nových prací hudebních ikon, však příznivci již nyní konfrontují svá očekávání s realitou poslechem šesti oficiálně zveřejněných skladeb. Ty zpěvačka sdílela po znesvěcení desky pilnými hudebními piráty, jimž se podařilo předčasně poslat do oběhu rovnou jedenáct písní z připravované sbírky Rebel Heart.

V alternativních kruzích se stahuje smyčka pozornosti především kolem Jamese Blakea. Britský pianista předloni atakovat žebříčky nejpovedenějších alb toho roku, vyhrál Mercury Prize a sesbíral množství nominací v čele s Grammy a BRIT Awards. A nelze opomenout třeba ani miláčky The xx, kteří předloni v květnu ochromili pražskou Lucernu křehkou lyrikou svého popového minimalismu.

Projděte si celý přehled s videoklipy!

 

Právě se děje

Další zprávy