Nejlepší desky roku 2013? Vybrali jsme

Kultura Kultura
Aktualizováno 18. 12. 2013 8:42
Třikrát Top 10 nejlepších alb roku 2013 podle Aktuálně.cz.
Vampire Weekend
Vampire Weekend | Foto: Profimédia

Top 10 - Rok 2013 končí, a tak přichází vhodná chvíle na všemožné rekapitulace. Čím se zapíše do hudební historie? Těžká otázka. "Velké" desky mají jen omezený dopad, hvězdy září jen v uzavřených komunitách a žánrové trendy jsou jen vlny v rozbouřeném moři, které nikdo z nás nemůže vidět celé. Objektivní shrnutí se tak omezuje na prodejní čísla nebo počty followerů na sociálních sítích.

Byl to rok nepravděpodobných virálních hitů (Harlem Shake, What Does The Fox Say?) i velkých comebacků (Black Sabbath, David Bowie, My Bloody Valentine, Daft Punk). Vracející se hvězdy výrazně bodovaly i v prodejních žebříčcích - nejvíce desek prodali Justin Timberlake a Eminem. Muži měli největší hity (Robin Thicke - Blurred Lines, Daft Punk - Get Lucky), ale v seznamu nejlépe vydělávajících muzikantů dominují ženy (Madonna, Lady Gaga, Beyoncé).

V následujících dnech si na Aktuálně.czzrekapitulujeme nejdůležitější události v hudbě v roce 2013, posvítíme si na prodejní žebříčky i výroční seznamy nejlepších desek podle prestižních zahraničních médií. Na nejlepší koncertní zážitky roku i výhled napříští "sezonu" se zeptáme domácích odborníků. Na začátek se ale podíváme, jak viděli rok 2013 v hudbě redaktoři kulturní rubriky Aktuálně.cz.

Vampire Weekend - Diane Young
Vampire Weekend - Diane Young | Video:

Jak jsme vybírali? Nezávisle na sobě jsme sestavili podle osobních preferencí tři žebříčky Top 10 a z nich nám vyšly nejlepší desky roku 2013, na nichž jsme se nejčastěji shodli.

Výsledný TOP 5  nejlepších desek roku 2013 podle Aktuálně.cz:

1. Vampire Weekend - Modern Vampires in the City

2. Kanye West - Yeezus

3. Fuck Buttons - Slow Focus

4. Daft Punk - Random Access Memories

5. Arctic Monkeys - AM

 

Právě se děje

před 6 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy