Neil Young vysílá do boje s mizerným zvukem z iPodů své Pono

Kultura Kultura
12. 3. 2014 14:44
Legendární písničkář se už několik let snaží vytvořit alternativu k mizernému zvuku nahrávek v nejrozšířenějších přehrávačích. Přes Kickstarter získala podporu jeho platforma PonoMusic.
Neil Young: Poslouchejte emoce!
Neil Young: Poslouchejte emoce! | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Legendární písničkář Neil Young už delší dobu bojuje proti mizernému zvuku nahrávek z portálů s digitální hudbou. Po několika letech příprav se tento týden objevil první výsledek. Youngova firma PonoMusic představila první verzi přehrávače, na nějž shromáždila neuvěřitelně rychle finance před crowfundingový portál Kickstarter.

Není divu, že příznivci Youngových snah o alternativu k iPodům a iTunes, zareagovali tak masivně a poslali Youngovi a spol. milion dolarů za 34 dnů. V promovideu PonoMusic podpořily takové hvězdy jako je Jack White, Elton John, Bruce Springsteen, Mumford & Sons a Arcade Fire. Přehrávač operuje s heslem, že dokáže zprostředkovat "pocity, ducha i emoce, které umělci dávají do svých studiových nahrávek".

PonoPlayer.
PonoPlayer. | Foto: Aktuálně.cz

Hned během prvních několika hodin Young obdržel více než půl milionu dolarů většinou určených na podporu první verze PonoPlayeru, zařízení, které se specializuje na přehrávání souborů v bezztrátovém formátu FLAC. Standardní přehrávač s pamětí 128 GB má stát 300 dolarů, když se objedná přes Kickstarter, k mání je také speciální edice za 400 dolarů s laserem vyryty podpisy umělců jako jsou Beck, Patti Smith či Foo Fighters.

"Pono je o hudbě, o lidech, kteří dělají hudbu, a možnosti, jak k lidem přenést co nejlepší kvalitu nahrávky, o kterou usilujeme ve studiu," vysvětluje Neil Young.

Kromě přehrávače Pono plánují Young a jeho partneři prodej digitální hudeby přes stránky PonoMusic.com. Nejlepší z těchto souborů bude obsahovat "asi třicetkrát více dat" než průměrná MP3. Veškerá nabízená hudba bude minimálně v kvalitě běžných CD, k dipozici bude ale i "ultravysoké rozlišení" 9216 kbps.

Pono hlásí spolupráci se všemi velkými vydavatelstvími a širokým spektrem nezávislých labelů napříč žánrovým spektrem. Pono Player by měl být k dispozici ještě letos - koncem léta.

Vzhledem k delší existenci bezztrátového formátu FLAC a dalších a přehrávačů schopných jej reprodukovat se ovšem Youngova obchodnická snaha může jevit jako zbytečná. Například Apple disponuje vlastní technologií ALAC pro bezztrátovou kompresi hudebních dat, ovšem nevyužívá ji v iTunes.

Zhoršená kvalita zvuku vycházejícího ze současných přehrávačů obvykle bývá problémem čipu, který s nahrávkami pracuje, případně i nekvalitních sluchátek u většiny běžných posluchačů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy