Nechte mě, ať vás bavím, zpíval Robbie Williams i královně

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 25. 4. 2014 13:33
Britský hitmaker přijíždí v sobotu 26. dubna do Prahy. Připomeňte si mezníky jeho kariéry i největší hity.
Robbie Williams.
Robbie Williams. | Foto: Profimédia

Londýn, Praha - Showbyznys stvořil řadu mladých hvězd a hvězdiček, jež zapadly ještě dřív, než mohly předvést, co v nich opravdu je. Podobný osud hrozil i Robbiemu Williamsovi, který sbíral slávu už na začátku 90. let jako člen boybandu Take That. Mladík, který tehdy spíš než hudebními výkony budil pozornost žerty a nejen alkoholovými eskapádami, ale nakonec prorazil. 

Nedávno čtyřicetiletý zpěvák vystoupí v sobotu 26. dubna po jedenácti letech v Praze.

Williamsovy desky plné zábavného a inteligentního popu se i přes krizi gramofonového průmyslu dobře prodávají a turné, během kterých jej mohli poznat i čeští fanoušci, bývají vyprodaná.

Jen v Americe, kde už řadu let žije, se Robbiemu stále nedaří tak, jak by si sám přál. V rodné Británii přitom už dávno patří mezi největší hvězdy, úspěchy slaví i ve zbytku Evropy nebo v Latinské Americe. Jen pro Američany je - alespoň podle kritiků - příliš anglický, což se za oceánem neodpouští.

Důkazem o spojení s Anglií může být třeba Williamsova záliba v ironických vtípcích nebo potřeba občas sám sebe shazovat. A navíc - ani s blížící se čtyřicítkou Robbie neopustil osvědčenou image odrostlého a vždy mírně rebelského kluka.

Na druhou stranu i proto před dvěma lety nemohl nikdo jiný zahájit velkolepou show k 60. výročí panování Alžběty II. lépe než Robbie Williams. Zvolil pro tu příležitost nadmíru vhodný hit Let Me Entertain You (Nechte mě, ať vás bavím).

Bondem jen v Milleniu

Na jeden "etalon anglickosti" se ale Robbiemu Williamsovi - aspoň zatím - dosáhnout nepodařilo. Před lety se totiž objevily zvěsti, že by se mohl stát novým Jamesem Bondem.

Nakonec ale zůstalo jen u spekulací a roli v roce 2005 získal zkušený herec Daniel Craig, který přitom na rozdíl od Williamse na první pohled Bondem moc není. Populární zpěvák se ale aspoň může utěšovat tím, že tak trochu bondovskou roli si zkusil už koncem 90. let v klipu k písničce Millennium.

Robbie Williams Millenium
Robbie Williams Millenium | Video:

Video, ve kterém mezi rekvizitami nechybí tryskový oblek nebo typický vůz agenta 007 značky Aston Martin, je přitom jen jedním z mnoha, kde se Robbie Williams s neskrývaným potěšením svezl na retro vlně. Filmové ztvárnění hitu Supreme (2000), kde nechybí pro Williamse typická ironická tečka, připomnělo velkolepou éru formule jedna 70. let a starým kriminálkám ze stejné doby vzdal poctu dokonce ve dvou na sebe navazujících klipech - Road to Mandalay a Eternity (2001).

Swingová i australská radost

Do minulosti se ale Robbie Williams vrací nejen ve videoklipech. Ze světa popu, ve kterém uspěl zejména díky o půl generace staršímu producentovi a skladateli Guyi Chambersovi, si naposled loni s albem nazvaným Swings Both Ways odskočil ke swingu.

Ve stejném hudebním stylu ostatně vydal už v roce 2001 kritikou ceněnou desku Swing When You're Winning, ze které pochází například úspěšná coververze hitu Somethin' Stupid z repertoáru Franka Sinatry.

Robbie Williams Something Stupid
Robbie Williams Something Stupid | Video:

Robbie Williams ji nazpíval s hollywoodskou hvězdou Nicole Kidman, jež tehdy podlehla jeho osobnímu kouzlu. "Připadal jsem jí atraktivní. Nakonec jsem už nevěděl, co mám povídat, a tak jsem na ni prostě skočil," řekl Robbie o románku s půvabnou Australankou, jen jednou z mnoha žen, které pošly jeho postelí.

"Tři čtvrtiny historek o mých záletech jsou smyšlené," prohlásil ale jednou ke zprávám o svých milenkách, ke kterým prý patřily i zpěvačka Geri Halliwell nebo herečka Cameron Diaz.

Časem se ale autor výroku "jsem zamilovaný do představy, že se zamilovávat nebudu", který kdysi vztah označil za zbytečnou tvrdou dřinu, uklidnil. Pryč už jsou také období plná alkoholu a drog, kterými si zvyšoval sebevědomí a kvůli kterým ovšem také opakovaně skončil v léčebně.

Dnes Robbie Williams osmým rokem žije s americkou herečkou Aydou Field a předloni se páru narodila dcera Theodora Rose. Kvůli potomkovi dokonce někdejší "věčný starý mládenec" přestal kouřit.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy