Na Strahově ho slyšelo 60 tisíc lidí. Zemřel písničkář František Nedvěd

ČTK ČTK
19. 7. 2021 1:04
Folkový písničkář František Nedvěd v neděli večer zemřel. Bylo mu 73 let. Na Facebooku to oznámil jeho syn Vojta Nedvěd.
Slavný koncert na Strahově. Na bratry Nedvědovy přišlo 60 tisíc lidí. | Video: Youtube/xkirovt

František vystupoval převážně sám, s bratrem Janem tvořil úspěšné pěvecké duo. Roku 1996 vyprodali stadion na pražském Strahově, kam přišlo kolem 60 tisíc lidí. V minulosti vystupovali také ve skupinách Brontosauři a Spirituál kvintet.

"S hlubokým zármutkem a těžkým srdcem oznamujeme, že nás dnes ve večerních hodinách navždy opustil náš milovaný táta František Nedvěd," napsal Vojta Nedvěd v neděli večer na Facebooku. V předchozích dnech médiím řekl, že se otci vrátila rakovina. Kvůli zhoršení zdravotního stavu byl odvezen do nemocnice.

František Nedvěd se narodil 19. září 1947 a dlouhá léta žil ve stínu slavnějšího bratra Jana. Roku 1997 se s ním rozešel, poté vystupoval sám či s jinými skupinami.

Od roku 2011 účinkovali opět společně s Janem, natočili album Souhvězdí jisker. Od roku 2013 hrál František Nedvěd znovu samostatně nebo s kapelou Tiebreak, občas také se synem Vojtou.

Poté co neprorazili jako "bigbíťáci", vrhli se bratři Nedvědové na trampskou muziku a country. Písničky Brontasaurů či Spirituál Kvintetu, jehož byli hybnou silou, hrával u táboráků téměř každý, kdo uměl na kytaru aspoň tři akordy.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy