Na podporu hudebních klubů, festivalů či divadel by mohla jít až miliarda

ČTK ČTK
12. 6. 2020 18:05
Na ministerstvu průmyslu a obchodu vzniká program na podporu nezávislé kultury v oblasti hudby a divadel. Má jít o jednorázovou podporu ve výši až miliardy korun pro subjekty, které zasáhla opatření přijatá v souvislosti s pandemií koronaviru. V pátek o tom informovali zástupci iniciativy České obce hudební nazvané Za živou hudbu.
Na ilustračním snímku je otáčivé hlediště v Českém Krumlově, jehož rekonstrukci nedávno zahájilo Jihočeské divadlo.
Na ilustračním snímku je otáčivé hlediště v Českém Krumlově, jehož rekonstrukci nedávno zahájilo Jihočeské divadlo. | Foto: ČTK

"Aktuálně je možné říct, že probíhají jednání k programu ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva kultury na podporu kulturně-kreativního průmyslu," říká mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Robin Čumpelík, který má na ministerstvu průmyslu a obchodu na starosti inovační strategie, řekl, že program by měl v nejbližších týdnech jít do vlády. Měl by pomoci rozhýbat kulturní průmysl, který se jen pomalu vzpamatovává z doby, kdy panovala opatření proti šíření koronaviru.

Program je určen podnikatelům v kultuře, namátkou Čumpelík uvádí hudební kluby, promotéry, pořadatele tradičních slavností i divadla, tedy subjekty, které nedosáhnou na vládní záchranný balíček pro kulturu.

Ten vláda schválila v dubnu ve výši 1,07 miliardy korun. Nezávislé umění z něj dostane 440 milionů korun, na podporu regionální kultury půjde 300 milionů korun. Příspěvkové organizace ministerstva kultury, jimiž jsou třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, zatím získají 300 milionů korun. Dalších 30 milionů korun půjde na podporu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií.

Majitelé některých soukromých divadel později ministra kultury z ČSSD Lubomíra Zaorálka kritizovali za to, že neposílá žádné peníze do sektoru, který již před krizí nepobíral dotace.

"Nezávislá kultura stále bojuje o přežití, ale konečně začínáme cítit, že se s námi někdo seriózně baví. Na ministerstvu průmyslu a obchodu vzniká dotační program na podporu kreativně-kulturního průmyslu, v jehož rámci by se mohlo jednat až o miliardu korun," říká Alexandr Smutný, mluvčí České obce hudební.

Ta jedná také s ministerstvem zdravotnictví. "Na pracovní skupině Karanténa, kterou vede epidemiolog Rastislav Maďar, jsme slyšeli přísliby, ale potřebujeme, aby tyto plány byly nahlas řečeny na veřejnosti. Přes léto už si dovedeme představit akce pro 3000 až 5000 lidí a od září úplné uvolnění, vždy s dovětkem příznivé situace," doplňuje Jana Heřmánková, která za Českou obec hudební vede jednání o podmínkách, jež bude nutné dodržet z hlediska bezpečnosti.

"Potřebujeme jasná pravidla trhu. Chceme dělat akce bezpečně a podle jasných pravidel. Případně můžeme začít dělat demonstrace," doplňuje Heřmánková.

Česká obec hudební tvrdí, že prosazuje zájmy 130 tisíc lidí z populární i klasické hudby a s nimi spjatých služeb. Sdružuje umělce, autory, dramaturgy, promotéry, festivaly, kluby, hudební novináře či odborné technické profese.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

před 1 hodinou

D6 na 5. km u Hostivice uzavřela ve směru na Karlovy Vary nehoda tří aut, sedm lidí utrpělo lehká zranění. Dálnice je kvůli nehodě uzavřena.

před 2 hodinami

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream 2

Dánsko dnes vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.

Výstavba plynovodu o celkové délce 1230 kilometrů je téměř u konce. Chybí ještě dokončit úsek v dánských vodách dlouhý téměř 120 kilometrů. Plynovod má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, takže obchází státy střední a východní Evropy.

Projekt se zastavil v prosinci, protože švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která pokládá potrubí, přerušila činnost kvůli americkým sankcím. Dánský energetický úřad dnes uvedl, že umožní projektu vedenému ruským plynárenským gigantem Gazprom použít lodě k pokládce potrubí s kotvami namísto vyspělejších plavidel, která využívají takzvanou technologii self-positioning. Ta automaticky udržuje pozici lodě a právě na ni se americké sankce zaměřují.

Další zprávy