Na Eurovizi se nedařilo Kabátu, Bártové ani Gipsy.cz. Jako první Čech zde roku 1968 zpíval Gott

ČTK Kultura ČTK, Kultura
7. 5. 2018 7:00
V písňové soutěži Eurovision Song Contest, která se snaží oslavovat evropskou integraci, v minulosti uspěla skupina Abba nebo zpěvačka Céline Dion. Kláním známým pod zkratkou Eurovize ale také prošly stovky interpretů, kteří v branži nikdy neprorazili. Rovněž v Česku má Eurovize rozporuplnou pověst. Hudební novináři opakovaně kritizují kvalitu vystoupení nebo upozorňují na částečně divácký způsob hlasování, kdy se některé bloky zemí navzájem podporují a snadno vytěsní účastníky z menších zemí. Místo o volbu nejlepšího tak často jde o "mezistátní" zápas. Připomeňte si historii české účasti na Eurovizi.
Video: BBC

Karel Gott, 1968

Historicky prvním českým účastníkem soutěže Eurovision Song Contest, v tuzemsku známé jako Eurovize, byl v dubnu 1968 - tedy čtyři měsíce před vpádem vojsk Varšavské smlouvy - Karel Gott.

Na soutěžním klání konaném v londýnské Royal Albert Hall tehdy osmadvacetiletý plzeňský rodák zpíval německy a reprezentoval Rakousko, neboť toho času už začal být v německojazyčných zemích populární. S písní Tausend Fenster (Vítám vítr v údolí), kterou napsal dnes již nežijící Udo Jürgens, nakonec Gott skončil třináctý ze sedmnácti. Vítězem ročníku se stal španělský pěvec Massiel.

Československo se Eurovize předtím ani poté neúčastnilo, místo toho za okupace několik let participovalo v soutěži zemí východního bloku zvané Intervision Song Contest. Tu roku 1977 v polských Sopotech vyhrála Helena Vondráčková se skladbou Malovaný džbánku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy