Na brněnský letní festival přijedou kapely Modeselektor nebo Buty

ČTK ČTK
29. 5. 2021 18:36
Areál brněnského Bobycentra a bývalého stadionu za Lužánkami v létě ožije festivalem Pop Messe. Odložený první ročník se uskuteční 23. a 24. července, jak tento týden oznámili pořadatelé.
Berlínské elektronické duo Modeselektor.
Berlínské elektronické duo Modeselektor. | Foto: Birgit Kaulfuss

Loni festival zhatila pandemie, v letošek organizátoři věří. Kapacita bude kvůli opatřením proti šíření koronaviru limitovaná. Vstupenky zakoupené vloni zůstávají v platnosti, nových bude zatím v prodeji jen omezené množství.

"Vstáváme z popela zákazů a místních i mezinárodních omezení a těšíme se, že si užijeme festival v rámci možností tady a teď," říká dramaturg Tomáš Kelar.

Pop Messe má ambici pokrývat progresivní populární hudbu, včetně nových a hraničních žánrů, které jinak na českých festivalech nejsou dostatečně zastoupeny.

"Bohužel i nadále zůstává problémem, že ne všechny kapely mohou do České republiky ze zemí svého původu přicestovat. Přesto věříme, že se pestrý premiérový ročník Pop Messe zapíše výrazným písmem na festivalovou mapu a nabídne odvážnou dramaturgii nejen tento rok, ale i v následujících letech," doplňuje Kelar.

Mezi oznámené interprety patří elektronické duo z Berlína Modeselektor, kapela Buty, pařížská dvojice Acid Arab, experimentální hiphopové duo Syny z Polska, český Ventolin nebo provokativní estonský raper Tommy Cash.

Další jména organizátoři zveřejní v pondělí. Doufají ve zlepšení epidemické situace a jsou připraveni operativně reagovat na různé scénáře vývoje pandemie i související omezení.

V Brně se letos v létě uskuteční také třeba festival TrutnOFF BrnoON, který navazuje na tradici přehlídek v Trutnově na Královéhradecku. V plánu je i další ročník Maratonu hudby.

Track Gul l’Abi od pařížské dvojice Acid Arab, ve kterém hostuje izraelské sesterské trio A-Wa. | Video: Crammed Discs
 

Právě se děje

před 35 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy