Obrazem: Mňága a Žďorp zahrála na střeše hotelu ve Valašském Meziříčí

Na snímku zleva jsou kytarista Jaromír Mikel, zpěvák Petr Fiala, bubeník Marcel Gabriel a baskytarista Petr Nekuža.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
19. 4. 2020 6:30
V netradiční koncertní pódium v sobotu večer skupina Mňága a Žďorp proměnila střechu hotelu Apollo ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Před objektivy kamer a fotoaparátů odehrála své největší hity i novější skladby.

Díky přímému přenosu mohly koncert bez obav z nákazy koronavirem z pohodlí svých domů sledovat desítky tisíc lidí. Vystoupení, které z okolí hotelu poslouchali i obyvatelé Valašského Meziříčí, bylo součástí projektu Kultura žije a lze ho také pustit zpětně.

Skupina Mňága a Žďorp se rozhodla zahrát pod širým nebem na střeše hotelu poté, co její poslední přenos ze zkušebny minulou sobotu živě sledovalo 60 tisíc lidí.

"Byli jsme poslední kapela, která ještě na střeše nehrála," říká frontman valašskomeziříčské kapely Petr Fiala v narážce na to, že na střechách už kvůli preventivně uzavřeným koncertním sálům účinkovala spousta českých sestav.

Nápad odehrát koncert na střeše hotelu Apollo se zrodil při diskusi členů kapely po jednom videopřenosu ze zkušebny. "Ráno jsem se probudil a měl jsem od Petra Fialy sedm zmeškaných hovorů. Protože už měl celý koncert v podstatě rozjetý. Kluci se pro to vážně nadchli a my jsme nadchli dalších 20 lidí, kteří se podíleli na přípravě obrazu, zvuku, produkce a podobně," popisuje Jakub Koutný, jeden z organizátorů projektu Kultura žije.

"Mňágu jsme přizvali po jejím prvním facebookovém koncertu, vystupuje ve zkušebně každý týden a je to skvělá spolupráce," doplňuje kreativní producent Mall.tv Milan Kuchynka. Podle něj organizátoři koncertu chtěli dokázat, že také v době koronavirové pandemie nemusí lidé jen sedět doma s rukama v klíně.

Série #kulturažije, kterou na nouzový stav zareagovala internetová televize Mall.tv a dárcovská platforma Donio.cz, již nabídla zhruba stovku živých přenosů a záznamů. Bezmála 7700 diváků vyjádřilo tvůrcům podporu částkou celkem přes čtyři miliony korun.

Debutové album Made in Valmez vydala Mňága a Žďorp v roce 1991. Za více než 30 let odehrála přes 2000 koncertů a nahrála mnoho hitů, jako Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo, Made in Valmez, I cesta může být cíl nebo Písnička pro tebe. Fanouškům také nabídla kompletní zpěvník svých skladeb z let 1987 až 2017.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy