Miro Žbirka v O2 areně: Co písnička, to známý hit a brankář Petr Čech za bicími

Foto: Lukáš Bíba
Josef Vlček Josef Vlček
4. 12. 2019 8:56
Čtyřicet let od vydání své první desky, kterou natočil se skupinou Modus, oslavil slovenský zpěvák a skladatel Miroslav Žbirka včerejším koncertem v pražské O2 areně. Předvedl na něm dvě kapely, mnoho hostů a nevtíravý vizuální doprovod.

Z dvouhodinového vystoupení byla cítit láska k hudbě šedesátých a sedmdesátých let, věčná inspirace kapelou Beatles a schopnost spojit typickou slovenskou zpěvnost s angloamerickou hudební kulturou.

Zlatý slavík z roku 1982 Miro Žbirka zahájil večer orchestrální předehrou Melodicon, která obsahovala několik motivů z jeho největších hitů. A do nich se potom s gustem pustil - přičemž by byl hřích začít něčím jiným než Katkou.

Sedmašedesátiletý zpěvák pokračoval přes Prvou k jednomu ze svých nejsrdečnějších vyznání Tento song. Navodil tím příjemnou atmosféru, kterou má divák střední generace rád. Co písnička, to známý hit; co písnička, to pohoda.

Osu večera tvořila dueta, jež jsou po čtyřicet let důležitou součástí Žbirkovy kariéry. Vždy zazpíval tři čtyři hity a pak následovalo dueto. Vybral si pro ně Magdalenu Šalamounovou, Marthu, Ráchel Skleničkovou, Katarínu Knechtovou a nakonec skotskou zpěvačku Eddi Readerovou.

Když si jejich písně extrahujeme od zbytku programu, vznikne pocit, že jsou si možná až příliš podobné, a tak záleželo na tom, jak tu svou každá zpěvačka odlišila od ostatních. Nejvíc se to podařilo Ráchel Skleničkové v Čistém světě. Zdá se, že proti předchozímu společnému vystoupení na Cenách Anděl zpívající slepá pianistka získala na suverenitě a šarmu, aniž by přitom ztratila něco z odzbrojující křehkosti.

Bohužel mezi duety chybělo jedno z nejkrásnějších, Nespáĺme to krásne v nás z roku 2001, ale je jasné, že Mariku Gombitovou v této písni nemůže nikdo nahradit.

Videoklip k Čistému svetu natočil Miro Žbirka s Ráchel Skleničkovou. | Video: Universal Music

Koncert byl rozdělen na tři části. Zahřívací třetinu obstaral Žbirka se svou "českou" kapelou. Vygradovala Baladou o poĺných vtákoch, která se v roce 1980 stala základním kamenem jeho budoucí sólové dráhy.

Pak přišla na řadu Žbirkova "anglická" kapela, složená většinou z bývalých spoluhráčů Paula McCartneyho v čele s vynikajícím kytaristou Robbiem McIntoshem, s nimiž řečený Meky v posledních letech nahrál ve studiích Abbey Road mnoho písní. Jejich doprovod Žbirkových novějších songů vyzněl trochu studeně, ale kapela je proložila několika písněmi Beatles zahranými s takovou chutí, že diváci okamžitě reagovali. Zvláště jejich provedení Can't Buy Me Love překypovalo radostí a nadšením.

Miro Žbirka.
Miro Žbirka. | Foto: Lukáš Bíba

Součástí tohoto bloku bylo i hostování Eddi Readerové. Kromě dueta se Žbirkou předvedla svůj jediný hit Perfect, který pod hlavičkou skupiny Fairground Attraction zářil na britských žebříčcích v roce 1988 a ještě dlouhá léta poté zněl v televizních reklamách.

V šedesáti už Readerová není tak přesvědčivá, ale v její písničce lze pořád vystopovat zrnka pozitivní atmosféry doby, kdy se začala přepisovat mapa Evropy.

Posledním hostem anglického bloku byl Petr Čech, který vyměnil fotbalovou bránu za bicí v písni 22 dní. S podporou špičkových muzikantů mu to docela šlo. Do třetice se potom vrátila úvodní sestava a vygradovala show Bielym kvetom, Atlantidou a závěrečnou pohodou Mám rád.

Někteří umělci do programu jako bonus navíc rádi zařazují nějakou písničku, na kterou se zapomnělo nebo zůstala nedoceněna. Žbirka takhle v posledních letech znovuobjevil Bažanta na víně nebo v symfonické verzi předvedl a znovu do povědomí dostal melancholickou Jesennú lásku. Tentokrát sáhl do svého Modrého albumu z roku 2001, z nějž vyšlo tolik hitů, že na skladbu Milionkrát se opravdu skoro zapomnělo.

"Česká" kapela ji podala v podobě, která připomínala pohodovou atmosféru písní Chrise Rey z konce osmdesátých let. Příště by Žbirka mohl podobně oživit třeba zapomenutou Zima, zima nebo říznější Zlomky.

Miroslavu Žbirkovi by prospělo, kdyby měl v kapele dvou- nebo tříčlenný sbor, který by naživo tu a tam podtrhl silné melodie refrénů. Například Skúška snov, kterou zpíval s Katarínou Knechtovou, by tím nepochybně získala na energii. To je ale spíš otázka celkové koncepce než interpretační slabina.

Skúšku snov zazpíval Žbirka s Katarínou Knechtovou. | Video: Universal Music

Bude to znít paradoxně, ale hlavní Žbirkovou slabinou v dnešním stále degenerovanějším světě populární hudby je jeho kultivovanost, nepodbízivost a plné oddání se písni. Tu pro něj i ve vizuální éře YouTube tvoří především melodie a text.

Taková úhledná "staromódnost" bez laserové palby světel, nečekaných záblesků a mohutných ohňostrojů se bohužel už nenosí. Ale plná O2 arena a mohutná - jak by řekl anglofil Žbirka - "standing ovation" v závěru prozrazují, že stále existuje dost těch, kdo oceňují poctivou muziku bez falešných příkras.

Miro Žbirka

O2 arena, Praha, 3. prosince

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy