Mika je rozjuchaný pop beze smyslu

Jan Šprincl
12. 3. 2007 9:00
Recenze - Toho ptáčka označila britská média za objev pro letošní rok. Hitparády i rádia jim dávají za pravdu. Inu, každému co jeho jest.
Foto: www.mikasounds.com

Rozveselený energický pop, který hraje na sladkou strunu a není mu proti srsti být záměrně infantilní, dorazil i k nám. Třiadvacetiletý Mica Penniman zvaný Mika po dlouholeté, ale anonymní kariéře v hudebním průmyslu proráží s debutovým albem Life in Cartoon Motion.

Poslechněte si Mikovy písně na jeho MySpace

Podívejte se na Mikovu oficiální webovou stránku

Foto: Universal Music

Je s ním potíž: podle zvuku i hudebních postupů Mika skvěle zapadá do kategorie současný pop, který se raduje z toho, že symfonický orchestr, syntetizátory, ultramoderní beaty i dětský sbor  dohromady znějí melodicky a že nejvíc trendy je nebýt trendy.

"S rozsahem pěti oktáv a nejednoznačnou sexuální orientací působí Mika jako typicky hermafroditní mokrý sen dívek, gayů a  stařenek," napsal o hudebníkovi britský Independent. Jenže co Mikovi schází do takových jmen jako Robbie Williams nebo Scissor Sisters, ke kterým je přirovnáván, je nadsázka.

Na YouTube jde najít hodně záznamů, na kterých Mika zpívá svůj hit Grace Kelly. Je to nějaké povědomé, okopírované, neživé... a na tom nic není, vždyť bez toho by současná pop music ani nebyla. Bohužel Mika s odkazy hudební minulosti nijak tvůrčím způsobem nepracuje. Retro je pro něj prostředkem - touhou, která je v kurzu a které se chytil.

Foto: www.mikasounds.com

První část desetistopého alba se ještě dá zvesela poslouchat: Lollipop a Love Today jako skladby ke cvičení, My Interpretation při milostných depresích. Kdyby Mika zůstal u těchto písní, asi by se neprovalilo, že je tak trochu podvodník hrající pro první signální.

Relax (Take It Easy) postavené na jeho fistuli pak připomíná zvukově bohatší, ale přece pořád Modern Talking bez jakéhokoliv komentáře - však si taky hlavní linku Mika vzal od kapely Cutting Crew, kterou mají kolotočáři hodně rádi.

Any Other World spustí proudy slz a závěrečná Happy Ending je v patosu silnější než Jacksonova We Are The World. Zbytek tak nějak splývá v jednu rozjuchanou diskotékovou noc, která nemá konce ani smyslu.

"Můžu být hnědý, můžu být modrý, mít barvu nebe, můžu být škodlivý i fialový, můžu být co chceš," zpívá Mika. Možná by mohl být originálnější a poctivější. Dobrá populární hudba potřebuje pevný koncept, Mika ho nemá.

Mika: Life In Cartoon Motion. CD, 45 minut. Vydala firma Universal Music, 2007.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy