reklama
 
 

Michael Nyman napsal symfonii obětem fotbalové tragédie

10. 4. 2014 14:24
Symfonie uctí fanoušky Liverpoolu, kteří zahynuli na stadionu Hillsborough v roce 1989. Michael Nyman ji složil během onoho tragického odpoledne před pětadvaceti lety.

Liverpool - Skladatel Michael Nyman zkomponoval symfonii, jež má uctít 96 obětí z řad liverpoolských fotbalových fanoušků na stadionu Hillsborough v roce 1989. Symfonie zahájí 5. července v místní katedrále Liverpoolské bienále moderního umění.

Nyman, jenž je znám jako autor hudby k oscarovému filmu Piano a ke snímkům Petera Greenawaye, je představitelem hudebního minimalismu. Jeho hodinové dílo s názvem Symphony No. 11: Hillsborough Memorial je založeno na hudbě, již složil během tragického odpoledne před pětadvaceti lety.

"Doufám, že to bude malý, ale významný příspěvek k léčebnému procesu, který je pro rodiny zesnulých fanoušků stále potřebný," uvedl Nyman, jenž několikrát koncertoval v České republice.

Symfonii zahraje Liverpoolská filharmonie a mezzosopranistka Kathryn Rudgeová, místní rodačka, zazpívá jména 96 fanoušků Liverpoolu, kteří přišli o život.

K největšímu neštěstí na britských stadionech došlo při semifinále Anglického poháru mezi Liverpoolem a Nottinghamem 15. dubna 1989. V přeplněném sektoru stadionu Hillsborough v Sheffieldu zahynulo 96 fanoušků, dalších 766 lidí bylo zraněno.

Minulý měsíc začalo nové vyšetřování tragédie, jež nařídil nejvyšší soud po dlouholetých protestech příbuzných obětí, kteří nesouhlasili s tím, že šlo o nešťastnou náhodu. Podle nich mohla za tragédii z velké části pochybení v policejním zajištění bezpečnosti na stadionu.

autoři: ČTK, Kultura | 10. 4. 2014 14:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama