Michael Gira: Chtěl jsem zase vytvářet zvukové cyklóny

Jan Štajer
7. 12. 2010 8:00
Obnovení The Swans hrají ve středu v Akropoli
Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor - Bývala to kultovní americká kapela a pro tuzemské publikum měla obzvláštní význam - v roce 1986 odehrála v Praze a v Brně na undergroundových setkáních dva utajené koncerty, na něž pamětníci dodnes vzpomínají.

Před čtrnácti lety však zpěvák, kytarista a skladatel Michael Gira své The Swans rozpustil; zdálo se, že na navždy. Letos na podzim ovšem vyšla nová a velmi dobře přijatá deska My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky. Ve středu ji Swans představí v pražském Paláci Akropolis.

Foto: Aktuálně.cz

I když jste rozpustil Swans, na hudbu jste nezanevřel - nějaký čas jste hrál s projektem Angels Of Light. Co vás tedy přimělo Swans obnovit?
Řekl bych, že nastal ten správný čas. V hudbě, kterou jsem vytvářel s Angels Of Light, jsem došel na samu hranici jejích možností. Bylo to zajímavé a kreativní období, ale jeho čas vypršel, dál už bychom se jenom opakovali, což odmítám. A ve chvíli, kdy jsem si tohle uvědomil, tak jsem opět zatoužil po experimentech - přijít s novou, ohromující, až katastrofickou hudbou. Chtěl jsem stvořit muziku, která bude jako zvukový cyklón, který smete všechno kolem sebe. Začal jsem tedy hledat muzikanty, kteří by mi pomohli tu představu naplnit a brzy jsem pochopil, že těmi nejlepšími hudebníky pro tenhle projekt jsou bývalí členové Swans. Pak už jen stačilo jim zavolat...

Nakolik bylo těžké Swans po tolika letech obnovit ve vztahu k veřejnosti? Jak přijímá publikum návrat v nové podobě?
Vůbec mě nezajímá, co si lidi o našem znovuobrození myslí - ať si myslí, co chtějí, to je jejich starost. O názor veřejnosti jsem se nikdy nezajímal, vždycky jsem hudbu dělal jen sám pro sebe a někde v skrytu duše věřil, že v ní posluchači objeví něco cenného. Nic jiného ani dělat nelze - umělec je tady od toho, aby realizoval své myšlenky, o názor veřejnosti ať se starají politikové.

Foto: Aktuálně.cz

Ani recenze na nové album jste nečetl?
Zásadně čtu jen pozitivní recenze - a musím říct, že díky tomu jsem zjistil, že naše novinka byla přijata naprosto skvěle! Ale to není zdaleka tak podstatné jako skutečnost, že dnes chodí na Swans mnohem víc posluchačů než kdykoliv v minulosti. 

Kdybyste si přečetl i negativné recenze, dozvěděl byste se, že podle některých názorů už dnešní Swans nejsou tím, čím tahle kapela byla v osmdesátých letech - že jejich nejnovější deska se mnohem „víc podobá nahrávkám Angels Of Light, než starým dobrým Swans..."
To je úplná hloupost! A jen problém našich posluchačů, kteří si utvořili nějakou představu o tom, co jsou Swans. Ve skutečnosti se tahle kapela za dobu své existence už tolikrát proměnila, že ani já bych dneska nebyl schopen v několika větách charakterizovat Swans. Tak jak si to může troufnout udělat nějaký kritik? Nechme je, ať blouzní!

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na novém albu v písni You Fucking People Make Me Sick se objevuje i hlas vaší tříleté dcery - jak vás napadlo ji na desce využít?
To vzniklo úplnou náhodou! Natáčeli jsme tuhle písničku, v níž zpívá písničkář Devendra Banhart, když jsem z vedlejšího pokoje zaslechl, jak si moje dcera prozpěvuje. A kupodivu to strašně dobře ladilo s jeho hlasem. Tušil jsem, že, že by ta skladba potřebovala nějak ozvláštnit -  a tohle bylo přesně ono.

Foto: AZprávy

Na celosvětovém turné, které v říjnu 2005 zahrnulo i Prahu, vás doprovázela tehdy ještě neznámá americká kapela Akron/Family. Co vás na tehdy na nich zaujalo?
Jsou to skvělí muzikanti a natolik příjemní lidé, že s nimi lze přežít celé turné. Ale na ten pražský koncert si vzpomínám; bohužel. Bylo to v klubu, který se jmenoval Akropolis - skvělý klub! Byl jsem ale nastydlý a nebyl to podle mě z naší strany vydařený koncert, asi proto si ho pamatuji. Což mě mrzí, protože jinak mám na Prahu jen samé skvělé vzpomínky. Ostatně hrál jsem v tomhle městě prvně už v roce 1986 - na zakázané akci, což pro mě, člověka ze svobodného světa, byl neuvěřitelný zážitek!

Vlastně vždycky si Prahu a vůbec celou vaši zemi strašně užívám - nejspíš proto, že mí předkové pocházejí z Čech. Tak jako každý typický Američan, ani já toho o své minulosti mnoho nevím, ale každopádně se v naší rodině traduje, že příjmení našich předků znělo Jíra - nevím, co je na tom pravdy, ale faktem je, že Jíra a Gira zní dost podobně.

Foto: Aktuálně.cz

Znáte Prahu za časů komunismu, několikrát jste zde vystupoval po změně režimu - co se podle vás u nás nejvíc změnilo?
Netroufnu si soudit celou vaší zemi, ale konkrétně Praha se strašně změnila. Když jsem ji prvně navštívil na konci osmdesátých let, bylo to bezútěšné, šedé a unavené město. Podruhé jsem měl možnost ji poznat, když už vaší zemi ovládal kapitalismus. Z depresivního města se stalo město plně v osidlech kapitalismu zaměřeného na laciný konzum. Popravdě řečeno nevím, jestli je to prospěšná změna, ale každopádně jste dnes svobodná země, což je nezpochybnitelné pozitivum.

Na druhou stranu dnes prožíváte stejné ekonomické problémy jako Amerika, což vám nezávidím. Vydali jste se zkrátka slepou uličkou, které se říká kapitalismus; bůh s vámi i s námi. Ale to nic nemění na tom, že Praha je nádherné město s bohatou historií, kam se vždycky rád vracím.

Mluvíme-li o kapitalismu, i vy podnikáte - založil jste a řídíte vlastní značku Young God Records. Jak se vám v době, kdy se desky skoro neprodávají, daří vydávat umělce, jako jsou právě Akron/Family, Devendra Banhart nebo Lisa Germano?
Mám úplně stejné problémy jako všechny ostatní gramofirmy - lidi si zkrátka přestali hudbu kupovat, raději si ji bezplatně stahují z internetu. A přiznávám, že konkrétně pro mě je to velký problém, protože se snažím vydávat desky, které vyžadují vysoké náklady, ale mají nízké prodeje.

Foto: Aktuálně.cz

Vůbec si nedovedu představit, jak to bude do budoucna - nejspíš zkrachuju, protože už teď mám nemalé ekonomické problémy. Letos jsem třeba vydal album zajímavému britskému písničkáři Jamesi Blackshawovi, ale vůbec se neprodává. Vzal jsem ho teď na turné Swans po Evropě, ale obávám se, že ani to moc nepomůže. Doba bohužel není hudbě příliš nakloněna...

Myslel jsem, že Young God Records jsou pro vás spíše jen takovým koníčkem.
Kéž by bylo! Ve skutečnosti je to velmi tvrdá práce, která mi bere spoustu času a energie. Sám vlastně nevím, kde vedle toho ještě beru čas a sílu na hudbu... Nejspíš to bude tím, že už nemám vůbec žádný volný čas; pořád jen pracuju a pracuju!

To znamená, že pokračování vaší úspěšné knihy Konzument se hned tak nedočkáme?
Nemám dokonce ani čas na čtení, tím méně na psaní. A vlastně díky tomu, že pořád jenom pracuju, nemám ani žádné nové příběhy. Jsem rád, že mám čím zásobovat své písně - na nic jiného už dneska nemám.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy