Blíží se festival Metronome. Na Gallaghera a Morcheebu přijde až 18 tisíc lidí

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 6. 2019 15:34
Čtvrtý ročník pražského hudebního festivalu Metronome, který se uskuteční příští pátek a sobotu 21. a 22. června na Výstavišti, zahájí koncert Lenky Dusilové.
Pořadatelé festivalu Metronome (na snímku) letos čekají opět zhruba 18 tisíc lidí.
Pořadatelé festivalu Metronome (na snímku) letos čekají opět zhruba 18 tisíc lidí. | Foto: Metronome Festival

Festivalový areál bude otevřený od pátečních 14:00, Dusilová na hlavní pódium nastoupí v 17 hodin. Vedle pěti hlavních scén se program rozprostře na deset doprovodných stagí.

Ty nacházející se uvnitř Křižíkových pavilonů pak po oba dny nabídnou program až do ranních hodin. Moderátorem hlavní scény bude Marek Taclík. "Doporučila bych návštěvníkům, aby dorazili co nejdříve, aby se vyhnuli tlakům ve večerních hodinách a užili si už odpolední koncerty," apeluje dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová.

Výměna lístku za náramek

Po loňských frontách u vstupu letos pořadatelé rozšiřují zónu, kde si lze vyměnit vstupenku za náramek potřebný pro vstup do areálu. Kdo s výměnou nechce čekat až do začátku akce, může lístek už od tohoto pátku směnit za náramek v pobočce Bontonlandu na pražském Můstku.

"Zónu, kde si diváci budou moci vyměnit vstupenky za pásky, letos vysouváme před původní vstup do Stromovky, bude dvojnásobně velká," slibuje producent festivalu Martin Voňka, podle nějž diváci teprve poté, tedy už s páskem na ruce, přistoupí k bezpečnostní kontrole u vchodu.

Oproti loňskému ročníku se také rozšíří samotný festivalový areál Metronomu. Mezi oběma hlavními scénami bude například možné projít napřímo, lidé tak nebudou muset obcházet stage po hlavní, takzvané Bruselské cestě.

V noci se pak festivalové dění přesune do čtyř budov Křižíkových pavilonů. "Jejich kapacita se oproti loňskému roku zvýší na dvojnásobek," slibuje producent Voňka.

100 korun pro 5000 lidí

Festival i letos využije konceptu cashless, což znamená, že návštěvníci budou opět platit prostřednictvím čipu v náramku, na nějž si dopředu on-line převedou peníze z účtu.

Na Metronomu to bude žít do noci.
Na Metronomu to bude žít do noci. | Foto: Metronome Festival

Podle pořadatelů je to výhledově beztak nutné kvůli zavedení nové fáze elektronické evidence tržeb. Cashless byl už předešlý ročník Metronomu, stejně jako třeba loňský koncert Rolling Stones v pražských Letňanech.

"Oproti loňsku jsme zrušili kontroverzní poplatky, bereme na naše náklady i případné poplatky za převod peněz z cizích měn. Díky partnerovi MasterCard také prvních 5000 lidí, kteří si náramek zaregistrují on-line, dostane zdarma na účet připsanou částku 100 korun," vypočítává producent Martin Voňka.

Pátek ve znamení Gallaghera

V pátečním programu vystoupí především nadžánrová britská kapela Morcheeba a Liam Gallagher. Bývalý frontman britské popové kapely Oasis potvrdil, že v Praze odehraje speciální koncert trvající 90 minut. Festival si také vybral pro premiéru svého nového alba, které vyjde začátkem června.

Liam Gallagher.
Liam Gallagher. | Foto: Metronome Festival

Gallagher v Praze, kde sólově vystoupí poprvé, uvede písně ze své debutové sólové desky. Tu vydal předloni pod názvem As You Were. Dojde ale také na starší hity Oasis jako Wonderwall nebo Whatever.

"Bylo komplikované s ním řešit technické otázky, jeho show je koncipovaná pro 200 tisíc lidí a chvíli trvalo najít kompromis. Věřím ale, že v Praze dostojí svému jménu," přibližuje dramaturgyně Barbora Šubrtová, podle níž festival s Gallagherem jednal dva roky.

"Jeho původní požadavek na LED obrazovku několikanásobně převyšoval velikost našeho pódia. Ale našli jsme kompromis, který je pro nás i něho přijatelný," doplňuje Šubrtová.

Skladba Wall Of Glass z posledního alba Liama Gallaghera. | Video: Warner Music

Na dalších pódiích se v průběhu prvního dne festivalu představí slovenská elektronická písničkářka Katarzia, německé elektroduo Ätna, polská indiepopová skupina Kamp!, česká Khoiba nebo slavný Pražský výběr.

Jeho koncert má už předčasně oslavit třicáté výročí sametové revoluce. "Mají připravenou speciální show s touto tematikou i hosty a skladbami, z nichž některé naživo nikdy nezazněly," upřesňuje Barbora Šubrtová.

V unikátním prostředí planetária, stojícího v sousedství areálu a letos poprvé zapojeného do festivalového dění, odehrají večerní koncerty písničkářka Bára Zmeková a elektronický producent Ondřej Holý, vystupující pod jménem dné.

Kraftwerk a zpěvačky

V sobotu se festivalový areál otevře už ve 13:30. Na Metronome Stagi, jež se změní v obří kino, bude možné vidět dokumentární film Šimona Šafránka King Skate. První živý hudební blok na hlavní stagi pak obstarají britští neosouloví Jungle.

Kraftwerk.
Kraftwerk. | Foto: Metronome Festival

Projekt Hlasy svobody představí výběr zpěvaček zahrnující Lenku Filipovou, Báru Polákovou, Emmu Smetana, Terezu Černochovou, Moniku Načeva a další. "Komponovaným koncertem zpěvaček chceme ukázat, že náš festival není jenom o kapelách a zpěvácích, ale že máme spoustu kvalitních zpěvaček různých generací," popisuje dramaturgyně Barbora Šubrtová.

Druhou velkou zahraniční hvězdou Metronomu budou v sobotu němečtí průkopníci elektronické hudby Kraftwerk se svou 3D show. Každý návštěvník u vchodu obdrží speciální brýle pro sledování trojrozměrných projekcí.

"Ten pocit, až vám nad hlavou proletí létající talíř, si všichni budeme dlouho pamatovat," slibuje dramaturgyně festivalu.

Záznam skladby Radioactivity z nedávného vystoupení Kraftwerk. | Video: Agora Vox

Dále se v sobotním programu představí britská kytaristka a zpěvačka Anna Calvi, průřez více než třicetiletou kariérou nabídnou skotští Primal Scream, Ille, Die Alten Machinen, Ohm Square v původní sestavě se zpěvačkou Charlie a další. Scénu v planetáriu obsadí Pražský filmový orchestr a v Praze žijící britský rockový písničkář Adrian T. Bell.

Festival Metronome dohromady nabídne 40 koncertů. Pořadatelé stejně jako loni nabízejí i jednodenní vstupenky.

Letošní ročník Metronomu má rozpočet zhruba 66 milionů korun, pražský magistrát do něj přispěl částkou 2,8 milionu korun.

První ročník Metronomu se na Výstavišti konal roku 2016 s hlavními hvězdami Iggym Popem a kapelou Foals. O rok později lidé přišli hlavně na Stinga a Kasabian, loni pak na Johna Calea, Davida Byrnea či kapely Chemical Brothers a Massive Attack. Návštěvnost podle pořadatelů vzrostla ze 7500 diváků v prvním ročníku na loňských 18 tisíc.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 minutou

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy