Metallica se dočkala. Metalová legenda jede na Glastonbury

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 5. 2014 14:22
Poprvé v historii nejprestižnějšího hudebního festivalu je jedním z headlinerů i heavymetalová kapela. Kromě Metalliky vystoupí v Glastonbury například Arcade Fire, Kasabian, Jack White či Pixies.
Metallica.
Metallica. | Foto: Reuters

Londýn - Mezi hlavními hvězdami letošního Glastonbury bude i kapela Metallica. Je to vůbec poprvé, kdy je hlavní hvězdou nejprestižnějšího hudebního festivalu heavymetalová skupina.

Na programu festivalu, který se uskuteční od 27. do 29. června, jsou stovky interpretů, k dalším headlinerům patří Arcade Fire, Kasabian, Jack White, Pixies, Black Keys, Robert Plant či Lily Allen.

"Na tento telefonát jsme čekali léta," říká Lars Ulrich, bubeník slavné skupiny, která od svého vzniku v roce 1981 prodala po světě desítky milionů alb. Dodal, že skupina rozhodne o play listu až na poslední chvíli, ale že při tom bude brát ohled na to, že návštěvníci Glastonbury nebývají fanoušky hodně tvrdé hudby.

Zakladatel festivalu Michael Eavis označil Metalliku za jednu z nejúžasnějších rockových kapel světa. "Kamkoli jsem šel, lidé se ptali: Kdy přijede hrát Metallica? Říkal jsem jim, že zde jednoho dne budou, a jejich čas nyní přišel," vysvětluje Eavis pozvání, které mnohé lidi překvapilo.

Metallica, která nyní hraje ve složení James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett a Robert Trujillo, vydala devět studiových alb a tři živé kolekce skladeb. K nejznámějším patří album Metallica z roku 1991, které se nazývá černé album a obsahuje hity jako Enter Sandman a Nothing Else Matters.

8. 7. METALLICA, ALICE IN CHAINS, KVELERTAK (Aerodrome Festival, Praha, od 990 korun). Festival Aerodrome se letos uskuteční ve dvou částech. V první 17. června vystoupí Avenged Sevenfold, Rob Zombie a Megadeth. Na červencovém koncertě budou hlavními hvězdami chlapi z kapely Metallica. Před nimi vystoupí grungeoví průkopníci Alice In Chains, králové melodického death metalu Children Of Bodom a naděje norské metal-rockové scény Kvelertak.
8. 7. METALLICA, ALICE IN CHAINS, KVELERTAK (Aerodrome Festival, Praha, od 990 korun). Festival Aerodrome se letos uskuteční ve dvou částech. V první 17. června vystoupí Avenged Sevenfold, Rob Zombie a Megadeth. Na červencovém koncertě budou hlavními hvězdami chlapi z kapely Metallica. Před nimi vystoupí grungeoví průkopníci Alice In Chains, králové melodického death metalu Children Of Bodom a naděje norské metal-rockové scény Kvelertak. | Video:

Celkem 120 tisíc vstupenek na letošní ročník se loni v říjnu prodalo během pouhé hodiny a 27 minut. A to přes to, že se ještě nevědělo, kdo na festivalu bude hrát, a že lístky oproti předchozímu ročníku zdražily o deset liber na 210 liber (asi 7000 korun).

Vystoupení Metalliky na Glastonbury je dobrou zprávou i pro české fanoušky, kteří své oblíbence uvidí jen o pár dnů později v Praze při festivalu Aerodrome.

První ročník nyní údajně největšího festivalu svého druhu pod širým nebem se konal 19. září 1970 na farmě zakladatele akce Eavise nedaleko městečka Glastonbury. Bylo to den po smrti legendárního kytaristy Jimiho Hendrixe. První ročník, jehož hlavní hvězdou byl rocker Marc Bolan, navštívilo 1500 diváků.

 

Právě se děje

Další zprávy