McFerrin vydal slovník esperanta otevřené mysli

Michal Pařízek
26. 3. 2010 16:35
Zpěvák představí novou desku třikrát v Česku

Recenze - Vrcholný improvizátor a geniální hudebník, hračička a věčný propagátor zpěvu Bobby McFerrin přichází po sedmi letech s novinkou VOCAbuLarieS. Zbrusu nové album představí autor koncem dubna i na třech koncertech v České republice: 21. a 22. dubna v Praze a o dva dny později v Ostravě.

McFerrin se pohybuje ve svém vlastním světě. Když se poměřuje, tak jen sám sebou, a jeho novinka to znovu potvrzuje. Nejde jen o genialitu a variabilnost projevu a přednesu, ale hlavně o to, že se neomezuje hranicemi, mantinely ani konvencemi. Z jeho nového díla slyšíme sakrální sbory, prastaré tribální chorály stejně jako ševelivé konejšení nemluvňat.

Foto: Aktuálně.cz

Ve Zpěvníčcích najdeme velmi málo tradičních nástrojů, jen sporadicky se objevují perkuse nebo žestě; drtivou většinu melodií a harmonií uvozuje právě zpěv. A zdaleka nejen jeho vlastní: na novince participuje padesátka dalších vokalistů z veškerých možných žánrů včetně klasiky, jazzu a rock'n'rollu.
Ostatně všechny tyto a mnohé další obory si autor sám dávno ozkoušel a dobře ví, proč jejich vrcholné interprety oslovil.

Hlavním spolupracovníkem stal opět Roger Treece, člen jeho hlasového souboru Voicestra; s jeho pomocí vzniklo album prokomponované i spontánní. Podstatnou část partů tvoří záznamy z jakéhosi autorova vokálního deníku, kolem nich pak přizvaní hosté vytvářejí nebývalé hlasové orgie. McFerrin vlastně často působí jen v roli jakéhosi guru a dohlížitele; pozorně sleduje své žáky, občas je povzbudí a často s úsměvem přikyvuje.

Foto: Aktuálně.cz

Název alba je na obalu v patnácti různých jazycích, patrioty potěší český ekvivalent. Stejně variabilně působí texty, jež tvoří barvité koláže v různých jazycích. Obojí sounáleží s impresionistickými vokálními variacemi a dohromady to všechno tvoří jakési McFerrinovo "esperanto" pro třetí tisíciletí a otevřené mysli, kterým chce autor dát najevo jedinou věc.

Není důležitý styl, nejsou důležitá ani slova. Podstatný je příběh, který dokáže vyprávět melodie a do souvislostí ho zařadí harmonie. A nakonec nejde ani o to, jak si ho kdo vyloží. Důležité je to, že ho dokážeme vyslovit, oslovit jím a zaujmout.

Vocabularies nejsou "naschvál" těžké, ale rozhodně vyžadují soustředěný poslech; žádný hit podobný notoricky proslulému popěvku Don't Worry Be Happy na nové kolekci nenajdeme. Ale zpěvák si své publikum vychovává řadu let a mnoho z nich může z "bobbymcferrinismu" graduovat.

Díky tomu je v takové pozici, že svým fanouškům v podstatě může předložit cokoliv; přitom má takový statut, že mu to odklepne i vydavatelská firma. Své posluchače také skutečně nijak nešetří a nabízí jedno ze svých vrcholných děl. Nijak neusnadňuje cestu ke svým skladbám: naopak nabádá k přemýšlení a hledání vlastních cest.

Vrcholným zážitkem ale pořád zůstávají McFerrinovy koncerty. Tam autor s elegancí a přirozeností pomáhá posluchačům proplouvat nejsložitějšími aranžemi a vokálními arabeskami. I to, co na albech (VOCAbuLarieS nevyjímaje) občas vyzní příliš složitě, najednou na koncertech ožije a zapadne do běžného světa naprosto logicky a přirozeně.

Bobby McFerrin: VOCAbuLarieS. CD, 60 minut. Vydala firma Universal Jazz & Classics, 2010.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 1 hodinou

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy