Manický Bradfield se nostalgicky ohlíží

František Reismüller François
7. 9. 2006 0:00
Recenze - Kdo si myslí, že sólovka zpěváka Manic Street Preachers je lepší než poslední dvě alba domovské kapely, nemýlí se.
James Dean Bradfield
James Dean Bradfield | Foto: Aktuálně.cz

Ale stejně tak je pravda, že deska The Great Western nepředčí počiny ze začátku jejich kariéry. Z doby, kdy byli ještě špinaví (rozuměj hudebně, úprava image s každou deskou je na jiné povídání), drzí, a tím pádem o něco efektněji kontroverzní.

No a třetí premisou budiž věk Jamese Deana Bradfielda (37) a zkušenosti, které s přibývajícími léty nabyl.

Foto: Aktuálně.cz

Co se týče zpracování, je tahle deska tak nechutně dotažená, že s kýčem už chvílemi ani nekoketuje, nýbrž si ho bezostyšně vychutnává v alarmující nahotě. Aranže zaplní každičké místo, které prostor jednotlivých skladeb nabízí.

Ke klasickým kytarám a baskytarám, které si autor nahrál sám, bicím a vokálu hezky napopředí si připočtěte klávesy, klavír, doprovodné perkuse i backvokály (také Deanova práce) - to všechno hezky pod pláštíkem nostalgicky laděného patosu. A vyjde vám záležitost, která se vás tak moc snaží dotknout, až to trochu děsí a možná ji radši odstrčíte.

Což byste ovšem měli zvážit, dokud si s patřičným gustem nevychutnáte i to sladké ovoce, které se za Západě rodí. Nelze si nevšimnout, že J. D. má cit pro pěstování silných melodií, přestože semínka - zdá se - nevyšlechtil tak docela sám.

Foto: Aktuálně.cz

Chytlavost songů jako Run Romeo Run či úvodního That's No Way To Tell a Lie - mimochodem jedné z nejlepších skladeb na albu, už jen proto, že je zvukově nejskromnější - trochu znepokojivě naznačuje inspiraci nejen u starších záležitostí z dílny Kazatelů, ale i kdekoli jinde, kde se dá mluvit o modern rocku, britpopu(rocku) a z části glamrocku (nuančně člověk zaslechne i náznaky powerpopu).

Texty - to je oblast, do které za časů Manic Street Preachers Bradfield příliš nefušoval, ačkoli song Ocean Spray z alba Know Your Enemy budiž důkazem, že právo i um na to rozhodně měl.

Foto: Aktuálně.cz

The Great Western je známá železniční trať, která mimo jiné spojuje Deanův rodný jižní Wales s Londýnem. Po ní si to mladý James nespočetněkrát drncal z domova i domů a po ní pojmenoval i svou sólovku, jako by chtěl říct: "Ano, tohle bude osobní a bude to nostalgické, protože kdy jindy bych měl něco takového napsat, kdy jindy bych se měl ohlédnout než teď."

Je to tak. Angažovanost, politická orientace s tendencí potřásat si levicí s Fidelem má na albu vskutku minoritní zastoupení, nejvíc ji můžeme cítit z písně To See A Friend In Tears, jejímž autorem je ovšem Jacques Brel, který ji napsal v šedesátých letech o 2. světové válce, a Deanovi se jen hodila do krámu v souvislosti s Irákem.

Foto: Aktuálně.cz

Ve zbytku se jedná o pocity a vzpomínky, resp. vzpomínky na pocity, resp. vzpomínkami znovu vyvolané pocity. Jako příklad uveďme track č. 2 An English Gentleman pojednávající o už zesnulém Philipu Hallovi, více-než-managerovi Manics.

Kvalita textů kolísá v závislosti na Bradfieldově vůli zvednout stavidla, za kterými se rozprostírá rybník plný klišé, jež se možná ke zvoleným tématům hodí, ale nutnost použití přece jen není nevyhnutelná.

Autor této recenze se nedokáže ztotožnit s názorem některých zahraničních recenzentů, kteří se nad slovy písní na The Great Western rozplývají. Na to mu příliš často přeběhl mráz po zádech, když klišé a kýč počaly rezonovat a donutily ho strhnout si sluchátka z uší.

Tohle album je možná důležitější pro J. D. B. samotného, potažmo pak pro Manics, kteří už nutně potřebovali pauzu, než pro posluchače. Je krásné se s ním seznámit a dát si nezávazné rande (odhodíte-li počáteční nedůvěru), ale stejně tak není vůbec obtížné ho opustit a víc se nevracet.

Spoluhráč Nicky Wire vydává sólovku v říjnu. Tipněte si, kdo bude lepší....

James Dean Bradfield: The Great Western. CD, 38 minut, vydala firma SonyBMG, 2006.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy