Máme svůj Vltava styl. Nebřenského kapela oslaví 35 let novým albem

ČTK ČTK
7. 4. 2021 18:26
Kapela Vltava u příležitosti svého 35. výročí vydá album nazvané Spass muss immer sein. Nahrávku, která obsáhne 16 skladeb, doplní aktualizovaná verze zpěvníku Hurá, písničky.
Kapela Vltava vznikla v roce 1986.
Kapela Vltava vznikla v roce 1986. | Foto: Jiří Štarha

"Na nové desce jsme začali pracovat už dlouho před zákazem veřejného vystupování, ale nejvíc práce jsme vykonali během něj. Také proto, abychom se úplně nezbláznili," říká zpěvák, kytarista a textař Robert Nebřenský.

"To naše více než dvouleté setkávání nad novými písničkami patřilo k tomu nejlepšímu, co se nám podařilo zažít. Byly to takové šťastné útěky do svobodného a radostného světa, který nám nemůže nikdo vzít," dodává.

Zpěvák Vltavy Robert Nebřenský je znám také jako herec.
Zpěvák Vltavy Robert Nebřenský je znám také jako herec. | Foto: Markéta Šedivá

Kytaristu a zpěváka Nebřenského v současné sestavě doplňují klávesista František Svačina, baskytarista Tomáš Uhlík, bubeník Ondřej Pomajsl a saxofonista a flétnista Ondřej Klímek. V tomto složení již před pěti lety natočili album Čaroděj.

Vedle Nebřenského se na novince do zpěvu zapojí ostatní členové. "Na albu najdete písně inspirované dětstvím, vzpomínkou na dětství, písně inspirované otcovstvím a také synovstvím, jestli mohu použít takové slovo. Pak láska, staré zkušenosti, něco z minulých životů, jako vždy, vlastně je to hodně deska o zkušenosti. Nic nezralého, některá témata jsem v sobě nechal převalovat desetiletí," vypočítává Nebřenský.

Vltavu charakterizuje jako "kapelu, která ke svému muzicírování používá hudební nástroje, nikoli pomocné prostředky".

Oblíbená je pro svůj neobvyklý styl. "Často se mě někdo ptá, co hrajeme za styl. Moje odpověď se zdá pyšnou, ale já vím, že opravdu máme svůj Vltava styl. Kromě toho pro naše působení není styl důležitý, jako šíření jistého typu měkké, ale do hloubky jdoucí a zasahující energie, která ze všech emocí nakonec v posluchači splete copánek radosti," poznamenává Robert Nebřenský.

Vltava vznikla v roce 1986. O tři roky později vydala první desku nazvanou Mládí i tak velkou lásku bere s humorem.

Kulturní obci je lídr sestavy Nebřenský znám nejen jako muzikant, ale také coby herec. Léta patřil k oblíbeným postavám pražského divadla Sklep, v němž účinkoval od roku 1990.

Podobně jako další umělci ze Sklepa se uplatnil ve filmu i televizních seriálech. Uspěl též u zahraniční produkce a objevil se v oscarovém snímku Edith Piaf nebo válečném filmu Rudý baron. Roku 2014 v pražské galerii Už jsme doma vystavil své kresby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy