Konec hudebním pirátům. Muzikanti vyléčí nemocný trh Tidalem

ČTK ČTK
4. 4. 2015 9:00
Madonna, Jay Z či Kanye West jsou mezi hvězdami, které představily novou hudební streamovací službu. Slibují si od ní, že vymýtí hudební pirátství.
Super Bowl - Madonna
Super Bowl - Madonna | Foto: Reuters

New York – Na dvě desítky elitních hudebníků podepsaly v New Yorku dokument o založení služby Tidal, která podle nich může změnit hudební svět a skoncovat s internetovým hudebním pirátstvím.

Tidal poskytující platícím klientům hudbu a videa je podle spoluvlastníků vůbec prvním projektem patřícím přímo autorům a interpretům.

"Předstupujeme před vás s nadějí, že dnešek bude dalším historickým dnem, okamžikem, který navždy změní běh hudebních dějin," prohlásila zpěvačka Alicia Keys, která po své úvodní řeči pozvala na pódium další z majitelů nové služby.
Jsou mezi nimi Rihanna, Beyoncé, Jack White, Nicki Minaj či členové skupin Daft Punk, Arcade Fire nebo Coldplay.

Tidal má být podobně jako úspěšná existující služba Spotify založen na předplatném - formou členských příspěvků - za které si budou uživatelé moci ve svých počítačích, tabletech či telefonech přehrávat hudbu a video. Budou pro ně dostupné rovněž off-line. Za deset dolarů (cca 250 korun) měsíčně získají přístup ke standardní kvalitě zvuku a obrazu, dvojnásobná částka jim otevře cestu k vyšší kvalitě.

Hudebníci, kteří budou mít na službě vlastnický podíl, budou digitální podobu svých děl poskytovat pouze jejím prostřednictvím. Další podrobnosti zatím spoluvlastníci nezveřejnili.

Hudebníci po celém světě dlouhodobě řeší velké ztráty příjmů, které jim způsobuje bezplatné sdílení digitálních nahrávek jejich děl na internetu. Právě streamovací služby jako Spotify, Deezer či GooglePlay v posledních letech ovládly část legálního trhu a využívají je i lidé, kteří nebyli ochotni kupovat si klasické nosiče.

 

Právě se děje

Další zprávy