98 procent funku, 2 procenta jazzu. Do Prahy se vrátí saxofonista Maceo Parker

ČTK Kultura ČTK, Kultura
27. 11. 2019 18:54
Slavný americký saxofonista Maceo Parker se po třech letech vrátí do české metropole. Muzikant, kterého ve funkové komunitě proslavila sóla v nahrávkách zpěváka Jamese Browna a dnes má za sebou přes 50 let koncertování, vystoupí v pražském Divadle Archa 6. dubna 2020.
Maceo Parker se do České republiky vrací pravidelně.
Maceo Parker se do České republiky vrací pravidelně. | Foto: Boris Breuer

Parker koncertoval po boku mnoha osobností, včetně třeba již nežijícího zpěváka Prince nebo funkrockové kapely Red Hot Chili Peppers.

Maceo Parker.
Maceo Parker. | Foto: Boris Breuer

Vstupenky na pražský koncert na stání za 990 korun a na sezení za 1490 korun už jsou v předprodeji, uvedla za pořadatele Zdena Selingerová. Podle ní Maceo Parker v Divadle Archa jako tradičně zahraje své největší hity a výběr z významných alb. Zazní například Princova píseň Baby Knows.

Šestasedmdesátiletý Maceo Parker proslul jako zřejmě nejznámější doprovázeč zpěváka Jamese Browna, jeho saxofon zní v hitech Papa's Got a Brand New Bag, I Got You (I Feel Good), Mother Popcorn nebo Sex Machine.

Svoji hudbu dnes popisuje jako 98 procent funku a dvě procenta jazzu. Inspirací je mu zpěvák a klavírista Ray Charles, kterému Parker na svých show skládá poctu.

"Vždy když jsem hrál na saxofon, měl jsem pocit, že to tak opravdu má být. Moje matka s otcem zpívali v kostele a můj strýc měl pochodovou kapelu. Do hudby jsem se tak vlastně narodil," popsal Parker pro časopis Forbes.

"Můj o rok starší bratr hrál na trombon. Já jsem na klavír v té pochodové kapele hrát nemohl, tak jsem přešel k saxofonu," vysvětlil.

S vlastní kapelou Parker koncertuje od 90. let minulého století, sólovou dráhu načal s vydáním alba Roots Revisited v roce 1990.

Záznam z loňského vystoupení Macea Parkera v Měšťanské besedě v Plzni. | Video: Hudební legendy naživo

Značný úspěch slavil dva roky nato s deskou Life on Planet Groove a koncem tisíciletí s nahrávkou Funk Overload. V novém tisíciletí Parker zvolnil tempo, poslední studiové album poslal na trh v roce 2012. O to intenzivněji ale koncertuje.

Do České republiky se vrací pravidelně. Získal zde spoustu fanoušků a jeho koncerty bývají vyprodané.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy