Frfloš potkává proroka. Na Slovensku vyšly vynikající hiphopové desky

Petr Vizina Petr Vizina
29. 9. 2019 13:57
Krátce po sobě na Slovensku vyšla dvě alba „zasloužilých umělců“ tamní hiphopové scény, Beneho a Lyrika H, kteří společně tvoří dvojici Modré hory. Tentokrát však každý "jede" sám za sebe.
Bene a Lyrik H tvoří duo Modré hory, teď každý vydal vlastní album.
Bene a Lyrik H tvoří duo Modré hory, teď každý vydal vlastní album. | Foto: Slnko Records

Kapela Modré hory platí na československé scéně už od 11 let starého debutového LP za "alernativní hiphop". U žánru, který má u nás posluchačskou základnu stále spíše v juvenilním věku, tahle alternativa znamená, že dva rapeři, Bene a Lyrik H, ve svých písních netočí dokola téma vlastní jedinečnosti. Ve věku okolo čtyřicítky naštěstí netrpí infantilním chvastounstvím, spíše svou výjimečnost dokazují nahrávkami.

Každý jsou z jiného těsta, proto se doplňují. Bene působí jako kerouakovský člověk na cestě, pozorovatel a vypravěč, nadaný citlivostí pro ty nejjemnější proudy, které s námi házejí a postrkují nás. Jeho zbraní je schopnost zachytit náladu a příběh.

Zbraní Lyrika H je naopak cosi na způsob hloubkového sonaru, jímž pátrá ve spodních proudech. Sleduje temné stíny, které málokdy vyplavou na hladinu. Bene je dokumentarista, Lyrik H analytik, první má vysunuté tykadlo pozorovací, ten druhý hodnotící, často lapidárně a sarkasticky.

Beneho fascinuje harmonie života, Lyrik H má ucho pro jeho skřípavé tóny. Ti dva jsou jako jin a jang, právě proto je zajímavé vidět, co se stane, když se na čas rozpojí. Dvě sólové desky, Lyrikovo album Ja a Beneho novinka Beny M, k tomu dávají příležitost.

Hned z úvodu Lyrikovy první sólové desky s názvem Ja je zřejmé, že bude řezat do společenských i osobních patologií.

"Potřebuji tvoji nenávist, pohodlnost, mindráky, dogmatismus a chamtivost a strach z nejistot i ze sebe samého," deklamuje, jako by zaklínal populisty v čele nacionalistických a xenofobních politických hnutí u sousedů i u nás.

V tracku nazvaném Serena, fiktivním záznamu rozhlasového vysílání, se Lyrik H "silou své umělecké osobnosti podíval daleko do budoucna". Takhle a doslova zněla tuzemská dobová poklona jedné z prvních hiphopových desek v hudebním mainstreamu, nahrávce klávesisty Herbieho Hancocka s názvem Future Shock (1983).

Track Serena tvoří fiktivní záznam rozhlasového vysílání. | Video: DistroKid

O tři a půl dekády později se hiphoper Lyrik H dívá stejným směrem, tedy do budoucna, jen výsledek šokuje o něco víc. Zatímco v dobových klipech k Hancockově futuristické hudbě dokážou roboti zahrát jazzové sólo, Lyrik provokuje otázkou, zda budou bionicky a geneticky modifikovaní lidé v budoucnu platit za svá vylepšení většími daněmi, zda ještě někdo ve sluchátku telefonu rozezná umělou inteligenci, anebo jestli při globálním ohrožení suchem přebere pravomoci globální, světová vláda a zda bude eticky přijatelné stěhovat migranty před suchem na Aljašku a na Sibiř.

Další pohled do daleké budoucnosti nabízí Lyrik H ve skladbě Prorok, jakési miniaturní úvaze o roli proroka v budoucnosti. Popsané takto ve zkratce to nejspíš působí jako anotace esoterické přednášky v místním bingo klubu, ovšem Lyrika H můžeme vzít vážně: vystihuje, kudy se ubírá současné uvažování o ekologii i spiritualitě.

Lyrika-futuristu ovšem nezajímá jen všenáprava, biotechnologie nebo budoucí podmanění Marsu za peníze oligarchů; trefuje se do již existujícího sváru osobních ideálů a soukromé praxe ("Můj chlap je naštvaný, že jsem neumyla nádobí, přitom jsme si tak krásně povídali o světě"), vrstevnatým opusem o otcovství je pak skladba za účasti legendárního kytaristy Andreje Šebana, který s tématem nedostatečného otce přišel na své vynikající písničkářské desce Bezvetrie (2006).

Podobně jako Lyrikovy obzory je i hudba na desce dobrodružná a překvapivá, zároveň eklektická a soudržná. Tak daleko a hluboko do světa sci-fi se s hiphopem na československé scéně dosud nikdo nepodíval.

V Lyrikově skladbě Lepší otec hostují Andrej Šeban, Artur Remiaš a Albert Remiaš. | Video: DistroKid

Zatímco Lyrik H už názvem desky Ja ujišťuje, že jeho posluchač může očekávat osobní ručení, přestože těch "já" na desce předvádí hned několik, Bene si dopřává určitou míru osobního odstupu.

Pro svou sólovou desku vytvořil další alter ego pojmenované Beny M, "nový Bene", přičemž zvuková podoba s názvem exotických Boney M z raperova dětství je nejspíš záměrná.

Beny M je "frfloš, hundroš, brbloš a dudroš", jak hiphoper popisuje své alter ego, přičemž nemusíme těm slovenským slovům přesně rozumět. Z toho, jak znějí, máme dost přesnou představu. Benyho pracovním nástrojem je zvukomalba, slovům dává rozený vypravěč s vadou sykavek buďto jemný spin, nebo pořádnou faleš. Záleží na okolnostech.

Vedle solipsisty, neklidného osamělce Lyrika H je Beny M kolektivním, týmovým hráčem. Charakter jeho hry se vyjevuje přesností nahrávky, neprůstřelnou obranou je "lúzrovský" postoj pozorovatele stojícího na okraji šoubyznysu, scény a podobných míst fiktivního světa, který si říká pop-music.

Track Krejzysvet od Beneho alias Benyho M. | Video: Ty nikdy

Lyrikova deska udržuje posluchače ve střehu, jen občas se musí ujistit, že slyšel správně.

Benyho M album je pro ty, kdo dokážou najít radost v meditaci, čímž je myšlený pohled na to, jak věci jsou, nikoliv jak by mohly nebo měly být. Album pro posluchače, kterým stačí ke spokojenosti, že ten chlápek, co si trochu šlape na jazyk, dokáže ještě dlouho po zavíračce skvěle vyprávět.

Alba

Lyrik H + Dan Handrabur: Ja
Diverzita o.z. 2019

Beny M + Idea: MC, čo má Ideu
Ty nikdy 2019

 

Právě se děje

před 9 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy