Lístky na pražské operní přenosy z MET už zmizely

Jitka Gráfová
2. 2. 2008 23:30
V Praze je vyprodáno, začíná se v Hradci
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Máme vyprodáno až do konce sezony, hlásí pořadatelé přenosů z Metropolitní opery v pražském kině Aero.

"Už jsme vydali všechny lístky na přenos Brittenovy opery Peter Grimes -  poslední, na který ještě zbývaly vstupenky," uvedl Jiří Šebesta z kina Aero.

Ostatní přenosy série Metropolitan Opera: Live in HD v České republice se vyprodaly už před Vánoci. Zájemci, kteří se chtějí do operního kina dostat, mohou doufat ve vrácení vstupenek nebo nevyzvednuté rezervace.

Novou  možností je vydat se do Hradce Králové do artkina Centrál. "Pokud dopadnou dobře všechny technické testy, kino se k projektu připojí 15. března," říká Šebesta.

Stane se tak právě Brittenovým operním dramatem Peter Grimes, po něm budou následovat zbývající tituly naplánované do konce sezony. 

"Ačkoliv vstupujeme do projektu přenosů MET v polovině sezony, snažíme se vše nastartovat tak, aby předprodej začal 1. února," říkají pořadatelé tamních přenosů.

Jejich artkino nabízí moderně ozvučený a klimatizovaný sál pro 385 diváků; projekce budou podobně jako v Praze doplněny českými titulky.

Foto: Aktuálně.cz

Přímé přenosy představení z Metropolitní opery se už staly globálním fenoménem. "Můžete vidět víc, než kdybyste byli přímo v MET. Přenosy nabízejí pohledy do zákulisí i rozhovory s hlavními protagonisty o přestávkách mezi dějstvími," říká generální ředitel Metropolitní opery v New Yorku Peter Gelb.

Pražští pořadatelé každopádně takový zájem nepředpokládali. "Věřili jsme, že přenosy budou úspěšné, ale tak rychlé vyprodání nečekal asi nikdo. Licenční smlouva nám umožňuje rozšiřovat projekt i do dalších kin v Česku, Slovensku, Maďarsku a Polsku - a zájemci se už hlásí," říká ředitel pražského Aera Ivo Anderle.

Při přenosu Verdiho opery Macbeth 12. ledna natáčela v Aeru reportáž televize amerického mediálního koncernu Associated Press. Záběry z žižkovského art kina se poté objevily na různých televizních stanicích po světě včetně  centrální čínské televize CCTV. Podívejte se na ukázku zde.

Tři miliony dolarů Metropolitní opera investuje do každé své inscenace. Podle ředitele Gelba stojí jeden přenos přibližně milion dolarů.

Foto: Aktuálně.cz

Přesto Gelb předpokládá, že série letos skončí s vyrovnaným rozpočtem. S  návštěvností se dostavuje úspěch komerční.

Příjmy z prosincového přenosu Gounodovy opery Roméo et Juliette dosáhly jen v amerických kinech 1,65 milionu dolarů. Přenos se tak umístil na 11. místě žebříčku nejprodávanějších programů tamních kin v daném týdnu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy