Populárnější než Despacito. Rekord americké hitparády zlomil singl Old Town Road

Karel Veselý Karel Veselý
30. 7. 2019 11:58
Už sedmnáctým týdnem vede americký žebříček prodejnosti singlů Billboard Hot 100, který sestavuje stejnojmenný hudební časopis, virální hit Old Town Road od afroamerického rapera jménem Lil Nas X.
V remixu Old Town Road účinkují Lil Nas X a Billy Ray Cyrus. | Video: Columbia Records

Skladba míchající country s rapem se včera stala nejúspěšnější položkou v historii hitparády, jež existuje od roku 1941. Překonala i předloňský letní šlágr Despacito od portorické dvojice Luise Fonsiho a Daddyho Yankeeho nebo spolupráci zpěvačky Mariah Careyové se skupinou Boyz II Men na písni One Sweet Day z poloviny 90. let minulého století.

Obě na vrcholu hitparády vydržely čtyři měsíce. Nyní je překonal dvacetiletý raper z americké Atlanty Lil Nas X se svým úplně prvním singlem, který vloni v prosinci nahrál na internet.

Neobvyklé písně, míchající bendžo a elektronický podklad z žánru trap, si jako první všimli uživatelé sociální sítě TikTok určené k vytváření krátkých videí. A vzhledem ke kovbojskému textu skladbu použili do takzvané YeeHaw Challenge - výzvy k natáčení kratičkých klipů, kde se uživatelé za zvuku Old Town Road před kamerou mění v kovboje.

Díky popularitě na TikToku začala píseň stoupat v hitparádě, v dubnu poprvé stanula na vrcholu. A nejen toho amerického - Old Town Road ovládla žebříčky také v Německu, Francii, Norsku, Velké Británii nebo v Austrálii. V Česku se dostala na třetí místo.

Na nejvyšší příčku by možná nevystoupala tak rychle, kdyby ji časopis Billboard nevyřadil z kategorie country, kam podle něj nespadá. Rozhodnutí vyvolalo kritiku a raperovi na pomoc přispěchal country zpěvák Billy Ray Cyrus, jinak otec Miley Cyrusové. S Lil Nasem X natočil remix, jehož popularita vzápětí překonala originál. Právě remix se nyní stal oficiálním držitelem rekordu.

Vznikl k němu také vtipný videoklip, v němž se Lil Nas X propadá z éry Divokého západu do současnosti a učí kolemjdoucí svůj kovbojský tanec. Ve vedlejších rolích účinkují komik Chris Rock nebo influencer Haha Davis. Za dva a půl měsíce klip vidělo čtvrt miliardy diváků.

Ani úspěch tohoto videa či masivní rotace v rádiích by track neudržely tak dlouho v čele. Old Town Road těžila ze streamování a vzniku několika dalších remixů, každého s jinými hosty, které ji udržely na špici.

V jednom účinkují raper Young Thug a zpěvák Mason Ramsey, známý z loňského virálního videa nazvaného Jódlující kluk z Walmartu.

K této verzi vzniklo animované video parazitující na memu Storm Area 51, což je výzva facebookové stránky, která recesisticky vyzývá Američany, aby se 20. září pokusili o zteč střežené vojenské Oblasti 51, obestřené konspiračními teoriemi o výskytu mimozemšťanů.

V klipu na tuto základnu zaútočí čtveřice zpěváků - a když ji dobudou, s mimozemšťany se skamarádí. Protože hudebně se nejedná o dramaticky odlišnou verzi, i sledovanost tohoto videa započítal žebříček Billboardu do statistik originálu Old Town Road.

Jako poslední teprve minulý týden vyšel remix rapera řečeného RM z korejské chlapecké skupiny BTS. Všechny tyto verze přispěly k tomu, že píseň vydržela na vrcholu tak dlouho. Porazit Old Town Road mezitím nedokázaly nové singly zpěváků Eda Sheerana, Taylor Swiftové, Beyoncé nebo rapera Drakea.

Remix Old Town Road od Young Thuga a Masona Ramseyho s videem o americké Oblasti 51. | Video: Columbia Records

Největší konkurenci nakonec představovala skladba Bad Guy od mladé zpěvačky Billie Eilishové, která se pokusila o podobný trik a svůj několik měsíců starý hit opatřila remixem v podání Justina Biebera. Ani to nestačilo.

Úspěch Old Town Road je v mnoha ohledech nepravděpodobný. Spojení country a rapu dosud v Americe naráželo na rasovou i hudební bariéru, která stojí mezi relativně konzervativními žánry.

Třeba zpěvák Kid Rock do fúze country a rocku rapuje už od konce 90. let minulého století, kdežto bílý raper Bubba Sparxxx na začátku tisíciletí krátce bodoval s průnikem hiphopu a jižanské lidové hudby. Až na třetí příčku pak roku 2004 doputoval duet rapera Nellyho a country zpěváka Tima McGrawa nazvaný Over and Over. Byly to ale ojedinělé případy.

Teď hranici mezi žánry strhl internetový odpadlík, kterého ještě před půl rokem nikdo neznal. Lil Nas X navíc koncem června udělal coming-out, stal se tedy prvním přiznaně homosexuálním raperem v čele amerického žebříčku. Ani to není běžné v žánru, který má nadále problémy s homofobií.

V zatím posledním remixu Old Town Road účinkuje raper RM z korejské chlapecké skupiny BTS. | Video: Columbia Records

Aby bláznivých historek spojených s Old Town Road nebylo dost, Lil Nas X její podklad koupil za pouhých 30 dolarů v internetovém obchodě s beaty. Vyvěsil ho tam nizozemský producent YoungKio samplující 11 let starou instrumentální skladbu skupiny Nine Inch Nails nazvanou 34 Ghosts IV - právě z ní pochází bendžové vybrnkávání, ke kterému YoungKio přidal moderní trapový beat.

Hit by ale samozřejmě nebyl nic bez Lil Nase X, který svou humornou ódu na country-rapový životní styl podává s grácií profesionálního komika.

V textu si utahuje z prolnutí tradicionalistické kultury milovníků koní a hiphopové lásky k luxusním oděvním značkám ("Můj život je jako film / Jezdím na býkovi a kozičkách / Kovbojskej klobouk mám od Gucciho / Na zadku džíny Wrangler").

Není to jen prvoplánová legrace - refrén, v němž se opakuje "Nemůžeš mi nic říct", dost možná odkazuje k Nasově homosexualitě a může být deklamací hrdosti na sexuální jinakost.

Stejně jako v klipu k remixu, kde Lil Nas X a Billy Ray Cyrus hrají na vesnickém bále, si Old Town Road zamilovali mladí i staří. Internetové virální video tak svým způsobem spojilo USA a připomnělo jim, že jsou postavené na míchání kultur.

Old Town Road je závanem pozitivity v době, která potřebuje optimismus. Zatímco předešlý držitel hitparádového rekordu Despacito vyprávěl o krásách exotických míst a letních láskách, sex nevyjímaje, Old Town Road je o boření zdí mezi lidmi a kulturami. Možná se na ni jednou bude vzpomínat se shovívavým pousmáním, jako na kuriozitu, přesto zůstane zapsána v dějinách popové hudby.

 

Právě se děje

Další zprávy