Lidé jsou víc doma, tak hrají na kytary. Fenderu stouply tržby

Reuters Kultura Reuters, Kultura
14. 10. 2020 10:38
Americký výrobce hudebních nástrojů Fender v úterý začal prodávat novou řadu elektrických kytar určených profesionálním hudebníkům. Firma doufá, že byť jsou momentálně po světě zavřené koncertní sály, nedávný nárůst zájmu o nejlevnější nástroje se přenese také do dražší kategorie.
Kytaristka Devon Eisenbargerová představuje nové modely kytar Fender. | Video: Fender

Fender v úterý pod hlavičkou řady American Professional II začal prodávat nové typy svých populárních kytar Stratocaster a Telecaster, na které desítky let hrají slavní hudebníci od Erica Claptona po Bruce Springsteena.

Nové modely Fender American Professional II.
Nové modely Fender American Professional II. | Foto: Fender

Letos však tržby Fenderu nestoupají díky profesionálům, nýbrž zájmu začínajících hudebníků nucených trávit čas doma. Od poloviny března, kdy se po světě rozšířila pandemie koronaviru a také Američany zavřela ve svých domovech, firmě o 92 procent stouply prodeje nejlevnějších kytar v cenách do 500 dolarů, což je v přepočtu zhruba 11 700 korun.

Z velké části se jednalo o importované akustické nástroje, které si pořizovali zřejmě začínající hudebníci.

Naopak nástroje, jež firma dala do prodeje nyní, byly vyrobeny v kalifornské továrně Fenderu a stojí každý přes 1000 dolarů, tedy více než 23 300 korun. Určené jsou tedy převážně profesionálním hudebníkům, kteří na ně před pandemií hrávali v klubech či koncertních sálech.

Podle ředitele Fenderu Andyho Mooneyho si letos začátečníci pořizují levné nástroje a zkušenější hráči kupují dražší kytary, aby s nimi mohli doma natáčet, rozšířili svou sbírku nebo se třeba jen zabavili v době, kdy kvůli koronaviru musí pracovat z domova.

Od chvíle, kdy po odeznění jarní vlny nákazy v USA znovu otevřel továrnu, Fender musel najmout další pracovní sílu, aby uspokojil vysokou poptávku po nových nástrojích a zároveň na pracovišti dodržel požadované sociální rozestupy.

Podle Mooneyho firma letos dle odhadů utrží více než 700 milionů dolarů, v přepočtu 16,3 miliardy korun. Loňské tržby činily 600 milionů dolarů.

"Prodáváme všechno, co jsme schopni sami vyrobit v naší továrně v kalifornském městě Corona, a všechno, co jsme schopni sehnat v jihovýchodní Asii," popisuje Mooney.

Podle něj teď Američané "obecně mají dvě až dvě a půl hodiny navíc denně", které dřív trávili cestou do práce a zpět. "A tak začali přemýšlet, jak ten čas naplnit," vysvětluje si nárůst zájmu šéf Fenderu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy