Recenze: Lenka Dusilová se stala synonymem hudební kvality. Horší to je, když přestane zpívat

Jan Mazura Jan Mazura
5. 4. 2016 10:16
Lenka Dusilová a Baromantika po čase opět představily pražskému publiku živé verze písní ze dvou dosavadních studiových alb. Dusilová svou verzi alternativního popu rozvíjí úspěšně dál, ačkoli jejímu přijetí novými posluchači může stát v cestě zpěvaččina image.
Lenka Dusilová
Lenka Dusilová | Foto: ČTK

Současný repertoár, akusticko-elektronická tvorba, které dominuje výjimečný hlas Dusilové, je koherentním a přesvědčivě prezentovaným celkem. Progresivní směs elektroniky, popu, rocku, ethna, ale také ambientní či dokonce filmové hudby nepostrádá rozmáchlé zvukomalebné plochy, ostré kontrasty ani prostor pro jazzovou kreativitu.

Sofistikovanější hudební prvky zpěvaččini brilantní spoluhráči přidávají opatrně, aby žánr zůstal i nadále uchopitelný pro širší publikum. Pohled na oddané skalní fanoušky při včerejším koncertu v Paláci Akropolis ovšem jasně potvrdil, že by jakýkoli stylový experiment přijali opět s otevřenou náručí.

Lenka Dusilová
Lenka Dusilová | Foto: ČTK

Temnější charakter originálně pojatých melodií plně koresponduje s image Dusilové. Vizuálně se příliš nestylizuje, nicméně i přesto působí jako šamanka nebo čarodějka žijící v souznění s přírodními živly. Tento dojem se dále prohloubí jakmile zabrousí do folkových vod, kdy je z ní rázem lidová zpěvačka kdesi na Slovácku (i přes její karlovarský původ): přirozená, napůl šílená, napůl geniální a s hlasem, jímž by překřičela celý les a vybila tak energii, které v sobě má snad až příliš.

Dusilová je charismatická a talentovaná hudebnice, nicméně její aura a pódiová prezentace nemusí sedět každému. Odtažitou a mírně povýšenou komunikací s publikem – kterou jeho část jistě shledává atraktivní – stejně jako průpovídkami či druhem humoru srozumitelnými očividně pouze těm nejoddanějším příznivcům se okrádá o možnost navázat kontakt s lidmi, kteří neposlouchají její alba den co den.

Když pak ještě publikum tituluje „Pražáci a naplaveniny“, nevyzní to vtipně ale spíše arogantně, stejně jako o čtyřicet minut opožděný začátek vystoupení. To vše můžeme opomenout při poslechu desek, ale ne na koncertě.

Pozitivní každopádně je, že hudba nespadající právě do kategorie klišovitého popu je populární, že se o ní mluví i píše a lidé na ni chodí. Dusilové se také povedla ještě jedna věc: být pro řadu lidí synonymem kvalitní hudby; dosáhnout atributu, který na včerejším koncertě potvrdila.

Lenka Dusilová & Baromantika - Indiánky | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 5 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy