Květy představují novou desku. "Energie se utrhla ze řetězu," říká zpěvák Kyšperský o singlu Byt

28. 4. 2017 11:01
Brněnská skupina Květy vydá 25. května nové album pojmenované Komik do půl osmé. První singl Byt ukazuje, jak bude kapela znít po personálních změnách, největších od dob nahrávky Střela zastavená v jantaru (2008).
Skupina Květy v nové sestavě.
Skupina Květy v nové sestavě. | Foto: Skupina Květy

"Byt je první singl desky, protože symbolizuje řadu věcí souvisejících s novou deskou," říká zpěvák Martin E. Kyšperský. "Je to skladba natočená na první pokus. To se nepodaří u každé. Energie se úplně utrhla ze řetězu. Já se na rok přestěhoval z periferie přímo do centra města, poblíž kina a velkého parku. A tahle písnička je o tom místě a lásce, kterou jsem tam měl. A taky o tom, že je dobrý dát tomu, koho milujete, svobodu." Album skupina natáčela u pražského producenta a zvukaře Ondřeje Ježka.

Květy osm let vystupovaly a nahrály čtyři alba ve stejné sestavě. Na podzim loňského roku došlo k výrazné změně, odešli baskytarista Ondřej Čech a houslista Albert Novák. Martina Kyšperského a Aleše Pilgra doplnil multiinstrumentalista Ondřej Kyas, zakladatel a dvorní skladatel Ensemblu Opera Diversa.

Ačkoliv si skupina od začátku zakládá na experimentálním zvuku a hledání různých hudebních postupů, díky vrstevnatým textům a kombinaci humoru a melancholie se těší přízni fanoušků i kritiků. Téměř všechna alba Květů byla nominována na Cenu Anděl, tři - Kocourek a horečka (2006), Myjau (2009) a Miláček slunce (2015) - cenu získaly.

Frontman Martin Kyšperský je aktuálně nominovaný na "žánrového" Anděla za elektronickou desku Vlakem, kterou složil na trase Brno-Praha.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy