Květy představují novou desku. "Energie se utrhla ze řetězu," říká zpěvák Kyšperský o singlu Byt

28. 4. 2017 11:01
Brněnská skupina Květy vydá 25. května nové album pojmenované Komik do půl osmé. První singl Byt ukazuje, jak bude kapela znít po personálních změnách, největších od dob nahrávky Střela zastavená v jantaru (2008).
Skupina Květy v nové sestavě.
Skupina Květy v nové sestavě. | Foto: Skupina Květy

"Byt je první singl desky, protože symbolizuje řadu věcí souvisejících s novou deskou," říká zpěvák Martin E. Kyšperský. "Je to skladba natočená na první pokus. To se nepodaří u každé. Energie se úplně utrhla ze řetězu. Já se na rok přestěhoval z periferie přímo do centra města, poblíž kina a velkého parku. A tahle písnička je o tom místě a lásce, kterou jsem tam měl. A taky o tom, že je dobrý dát tomu, koho milujete, svobodu." Album skupina natáčela u pražského producenta a zvukaře Ondřeje Ježka.

Květy osm let vystupovaly a nahrály čtyři alba ve stejné sestavě. Na podzim loňského roku došlo k výrazné změně, odešli baskytarista Ondřej Čech a houslista Albert Novák. Martina Kyšperského a Aleše Pilgra doplnil multiinstrumentalista Ondřej Kyas, zakladatel a dvorní skladatel Ensemblu Opera Diversa.

Ačkoliv si skupina od začátku zakládá na experimentálním zvuku a hledání různých hudebních postupů, díky vrstevnatým textům a kombinaci humoru a melancholie se těší přízni fanoušků i kritiků. Téměř všechna alba Květů byla nominována na Cenu Anděl, tři - Kocourek a horečka (2006), Myjau (2009) a Miláček slunce (2015) - cenu získaly.

Frontman Martin Kyšperský je aktuálně nominovaný na "žánrového" Anděla za elektronickou desku Vlakem, kterou složil na trase Brno-Praha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy