Krallovna současného jazzu přiveze do Prahy bossa novu

Kultura Kultura, Red Kul
7. 4. 2009 18:32
Diana Krallová vystoupí 26. 11. v Kongresovém centru

Praha - Když se sem Diana Krallová chystala v roce 2004, byl o její koncert v Lucerně takový zájem, že musel být přesunut do T-Mobile Areny. Při její nynější návštěvě už pořadatelé neváhali: její vystoupení, které se koná 26. listopadu,  umístili rovnou do Kongresového centra.

Dá se předpokládat, že uspějí, přestože jazz je u nás spíš okrajovým žánrem. Ještě víc než před pěti lety totiž platí, že kanadská klavíristka a zpěvačka přezdívaná Sinatra v sukních je symbiózou talentu a popularity.

Navazuje na klasické jazzové písničkářství, zároveň dosáhla na definitivní velkoslávu, kterou stvrdily Grammy i fotografie blížící se světu modelek. Do evergreenů i méně známých písní otiskuje sebe samu, přitom nejde proti tradici.

Její pozice má protikladné ohlasy. Pro jedny je popularizátorem jazzové hudby a kultivuje publikum, pro druhé už svůj talent příliš dala do služeb trhu, který potřebuje idylu s puncem kvality.

Do Prahy přijíždí s čerstvou novinkou: dvanáctým, právě na konci března vydaným albem Quiet Nights, které je ovlivněno bossa novou a baladami. Doprovází ji její kvartet a orchestr; mezi skladbami je i klasika jako The Boy from Ipanema či Walk on By.

Foto: 10-15 Promotion

Část z desky představila na konci února na speciálním koncertu - při příležitosti udělení Gershwinovy ceny Steviemu Wonderovi coby jeho osobní host a zároveň jako host prezidenta Baracka Obamy, který zpšvákovi trofej předával.

Vstupenky na pražský koncert v cenách 990, 1200, 1500, 1800 a 2500 Kč jsou v prodeji exkluzivně v síti Ticketpro; dále  online na www.ticketpro.cz a telefonicky na čísle 296 333 333.

Kariéru zahájila Diana Krallová alby, z nichž vyniká pocta triu Nat King Colea All For You a romantická kolekce Love Scenes. Její „lehounce nachlazený" hlas umí být vábivý i uměřený, živočišný i melancholický - a hlavně díky němu napůl zapomenuté a napůl obehrané šlágry minulosti zněly v jejím podání současně i osobně.

Přelom přišel v roce 1999 a 2000 s deskami When I Look In Your Eyes a The Look Of Love, za které získala Grammy; její skladby se pak objevily například v seriálu Sex ve městě.

Asi nejniternějším projektem je album The Girl In The Other Room z roku 2004, na které nahrála své vlastní kompozice a písně od svého životního partnera Elvise Costella - písničkáře, rockera a novátora, s nímž sdílí talent zasahující mozek i instinkty.K nim přidala coververze písní od Joni Mitchell nebo Toma Waitse.

Svůj výstavní exteriér, své excelentní doprovazeče i své prožívání hudby na pódiu dobře zužitkovala na několika úspěšných DVD. Ve studeném Kongresovém centru, které si poslední dobou promotéři oblíbili, se jí to všechno bude hodit.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy