3D brýle s sebou. Na pražském festivalu Metronome vystoupí Kraftwerk

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 11. 2018 12:33
Na festivalu Metronome, který se uskuteční 21. až 22. června příštího roku na pražském Výstavišti, zahrají němečtí Kraftwerk.
Vystoupení Kraftwerk bývají výrazná po vizuální stránce.
Vystoupení Kraftwerk bývají výrazná po vizuální stránce. | Foto: Peter Boettcher

Vystoupení průkopníků elektronické muziky a držitelů Grammy za celoživotní přínos hudbě bývá nejčastěji označováno za multimediální, obraz v něm hraje stejně důležitou roli jako zvuk. Mohou si to pamatovat také návštěvníci posledního koncertu Kraftwerk před třemi lety v pražském Foru Karlín.

Tam čtveřice muzikantů Ralf Hütter, Henning Schmitz, Fritz Hilpert a Falk Grieffenhagen stojící před syntetizátory uvedla své nejznámější skladby Autobahn, Tour de France, Radio-Activity, Robots, Trans-Europe Express nebo The Man Machine. Mezi posluchače, vybavené černobílými 3D brýlemi, prostřednictvím projekcí "vyjížděly" mercedes, lokomotiva vlaku nebo anténa vysílače. Aplaus sklidil létající talíř, který na projekčním plátně přistál přímo vedle budovy Fora Karlín.

Skladbu Tour de France vydali Kraftwerk roku 1983.
Skladbu Tour de France vydali Kraftwerk roku 1983. | Video: Warner Music

Také návštěvníci show Kraftwerk příští rok na festivalu Metronome obdrží speciální brýle pro sledování trojrozměrných projekcí, jak za pořadatele informovala Lenka Netušilová. Vstupenky na festival lze nyní pořídit ke stání za 1590 korun nebo k sezení za 2290 korun, ceny platí do 11. listopadu včetně.

Skupinu Kraftwerk, jejíž jméno zní v překladu z němčiny "elektrárna," založili v Düsseldorfu roku 1970 spolužáci z konzervatoře Ralf Hütter a Florian Schneider. Důraz kladli od začátku na postprodukci nahrávek, na koncertech je doplňovali další hudebníci.

Dnes bývají Kraftwerk označováni za průkopníky elektronické muziky, jakou v dalších dekádách skládali Depeche Mode, New Order, Human League či Daft Punk. Jako jedni z prvních například Kraftwerk používali elektronické bicí nebo vokodér, tedy syntezátor zkreslující lidský hlas tak, až připomíná jakéhosi mluvícího robota. Právě v maskách robotů také hudebníci již v začátcích účinkovali.

V Česku zahráli Kraftwerk poprvé v pražském Paláci kultury roku 1991, později koncertovali třeba roku 2004 ve velkém sále pražské Lucerny nebo dva roky poté na akci Summer of Love v Pardubicích.

V poslední dekádě byli Kraftwerk hosty světových muzeí. Multimediální retrospektivu svých alb roku 2012 naživo uvedli v newyorském Muzeu moderního umění, později účinkovali v kulturním centru Fondation Louis Vuitton v Paříži, v berlínské Neue Nationalgalerie, londýnské galerii Tate Modern nebo australském Sydney Opera House.

Singl Die Roboter pochází z roku 1978 z alba The Man-Machine. | Video: Warner Music

Festival Metronome toto pondělí oznámil také další účinkující kapelu ze střední Evropy. Bude jí formace Kamp!, která dle organizátorů aktuálně patří mezi nejoblíbenější polské taneční kapely. Elektronické trio vzniklo roku 2008 a stylově se inspirovalo 80. léty i britskou taneční hudbou 90. let.

Již v září pak pořadatelé Metronomu informovali, že na příštím ročníku festivalu vystoupí britská kapela Morcheeba. Do Česka se vrátí po šesti letech, přijede s letošním albem nazvaným Blaze Away.

První ročník festivalu Metronome se na pražském Výstavišti konal roku 2016 s hlavními hvězdami Iggy Popem a kapelou Foals. O rok později lidé přišli hlavně na zpěváka a basistu Stinga či kapelu Kasabian, letos pak na Johna Calea, Davida Byrnea či kapely Chemical Brothers a Massive Attack. Návštěvnost podle pořadatelů vzrostla ze 7500 diváků při prvním ročníku na letošních 18 tisíc lidí. Příští rok se Metronome uskuteční počtvrté.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy