Koncerty na přelomu roku slibují swing, pop i rock

TD
7. 12. 2011 13:12
Většina českých skupin a zpěváků vyjíždí na vánoční koncerty, leden přinese operu i metal
Foto: Aktuálně.cz

Čechomor
Pražská skupina zaměřující se na zpracování lidových písní si na české hudební scéně již dávno vydobyla pevné místo. I když skupina pod jiným názvem fungovala už od roku 1988, přelom v kariéře Čechomoru nastal až v roce 2001, kdy pětice muzikantů získala tři prestižní hudební ocenění Anděl.
10. prosince, Liberec - Divadlo F. X. Šaldy

Lucie Bílá
Nejpopulárnější česká zpěvačka, kterou si zamilovaly statisíce fanoušků, se vydává na své tradiční vánoční turné, během kterého navštíví dvanáct různých měst. Na koncertech bude propagovat své třikrát platinové CD s názvem Bílé Vánoce. Lucie Bílá plánuje kromě Prahy zazpívat také v Kladně, Kutné hoře, Děčíně či Zlíně.
10. - 22. prosince, 190 - 990 korun

The Plastic People of the Universe
Legendární undergroundová skupina The Plastic People of the Universe vydává novou desku a tentokrát se jedná o živou nahrávku. Fanoušci se mohou těšit na průřez tvorbou neobyčejné kapely a poslechnout si jak písně z prvopočátků jejich fungování, tak i nejnovější skladbu z roku 2009.
14. prosince, Praha - Palác Akropolis, 204 korun

Helena Vondráčková a Michal David
Ikony české populární hudby Helena Vondráčková a Michal David se sejdou na vánočním koncertě v Praze. Bývalá členka nezapomenutelného uskupení Golden Kids a popový král společně zazpívají nejen největší české hity, ale i několik nových skladeb.
18. prosince, Praha - Palác Lucerna, 290 - 5000 korun

Pavel Šporcl a Gipsy Way Orchestral
Pavel Šporcl patří mezi nejznámější české houslisty a momentálně se plně věnuje projektu Gipsy Way, ve kterém se spojuje jemnost a elegance houslí s živelností slovenské cikánské cimbálovky Romano Stilo Ensemble. Pro nové turné Pavel Šporcl přizval symfonický orchestr, který na originální projekt navazuje.
19. prosince, Praha - Palác Lucerna, 200 - 929 korun

Ondřej Havelka a Melody Makers
Oblíbený swingový zpěvák, herec a neobyčejná osobnost. To je Ondřej Havelka, který společně se skupinou Melody Makers vystoupí na speciálním vánočním koncertě. Kromě čistého swingu na návštěvníky čeká několik zvláštních hostů, kteří ještě více ozvláštní koncert uspořádaný na počest nedávno zesnulého swingaře Jiřího Traxlera.
11. prosince, Praha - Palác Lucerna, 320 - 590 korun

Jonas Kaufmann
Již poněkolikáté pražské sály rozezní nezapomenutelný hlas charismatického tenora. Po celém světě je Kaufmann uznáván jako jedna z nejzářivějších hvězd opery a jeho hlas mu vysloužil několik prestižních ocenění. Na koncertě ve Smetanově síni doprovodí Jonase Kaufmanna symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který bude řídit německý dirigent Jochen Rieder.
8. ledna, Praha - Obecní dům, 2995 - 4995 korun

Tarja Turunen
Výjimečná zpěvačka, která boří mýty o ženském hlase v metalu, zavítá v lednu 2012 do Zlína. Pozornost na sebe upoutala v kapele Nightwish, ze které však v roce 2005 odešla a poté se věnovala výhradně sólové dráze. Dosud jí vyšly dvě alba Henkays Ikuisuudesta (2006) a My Winter Storm (2007).
13. ledna, Zlín - Sportovní hala Euronics Zlín, 590 korun

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy