Klub Jazz Dock bude streamovat koncerty, vystoupí Dorůžka či Ruml

ČTK ČTK
16. 11. 2020 13:26
Zdarma či za dobrovolné vstupné se od tohoto pátku 20. listopadu do příští středy uskuteční on-line koncerty festivalu Jazz On5, který pořádá pražský klub Jazz Dock.
Festival zahájí kytarista David Dorůžka (vpravo). Na starším snímku je s bubeníkem Martinem Novákem (vlevo) a basistou Jiřím Slavíkem.
Festival zahájí kytarista David Dorůžka (vpravo). Na starším snímku je s bubeníkem Martinem Novákem (vlevo) a basistou Jiřím Slavíkem. | Foto: Dušan Tománek/Animal Music

Pořadatelé hodlají vystoupení přenášet pomocí několika kamer a se špičkovým zvukem na webu, Facebooku a YouTube.

Festival zahájí v pátek večer trio jedné z vůdčích postav české jazzové scény, kytaristy Davida Dorůžky. Představí zejména skladby ze čtyři roky starého alba Autumn Tales, za které obdržel svou čtvrtou cenu Anděl.

Deska obsahuje pět nových kompozic, doplněných melodiemi vycházejícími ze židovské písňové tvorby, skladbou Bohuslava Martinů ve vlastní úpravě a jedním meziválečným jazzovým šlágrem. Dorůžku na koncertě doprovodí kontrabasista Jaromír Honzák a bubeník Marek Urbánek, tedy jiná sestava, než s jakou album natočil.

Mimo jazzový žánr směřuje další kapela festivalu, původně internetový projekt Vikollejen. Kapela kolem bubeníka Adama Kollera hraje progresivní funk doplněný groovem, účinkují v ní ještě klávesista Jan Aleš, kytarista Tomáš Fuchs, basista Jan Urbanec a perkusista Vít Halška.

Dalším účinkujícím bude varhaník Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet, tedy česká sestava, se kterou brněnský rodák koncertoval po českých klubech, než odjel do USA. Dnes je Pivec nejznámější jako doprovazeč amerického jazzového zpěváka Gregoryho Portera, za nahrávku s ním získal Grammy.

K Organic Quartetu, jejž dále tvoří kytarista Libor Šmoldas, bubeník Tomáš Hobzek a saxofonista Jakub Doležal, se ale Pivec průběžně vrací. Na streamovaném koncertě zahrají skladby ze tři roky staré desky nazvané Terms and Conditions Apply.

Druhou polovinu festivalu Jazz Docku zahájí smyčcové S.V.A. Trio, formace renomovaných muzikantů se zkušenostmi z více žánrů. Zaměřují se výhradně na vlastní tvorbu. Sestavu tvoří houslista Alexej Aslamas, violista Vladan Malinjak a violoncellista Šimon Marek.

O den později se na pódium Jazz Docku vrátí všestranný zpěvák a hudebník Ondřej Ruml v doprovodu kvinteta klavíristy Mateje Benka. Společně zaujali například novými aranžmá známých písní Ježka, Voskovce a Wericha.

Závěr festivalu bude patřit jedné z nejoriginálnějších česko-slovenských kapel Vertigo. V jejich tvorbě je výchozím bodem jazz, časem se ale hudebními přesahy dopracovali ke svébytnému zvuku. Vydali šest alb, získali dvě hudební ceny Anděl a třikrát na ně byli nominováni.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy