Laibach zahráli v KLDR. Oslavili s místními konec války

David Kořínek
20. 8. 2015 14:25
Laibach jsou první rockovou skupinou, která se do KLDR oficiálně podívala. V rámci turné Liberation Day Tour v zemi odehraje dva koncerty. Zda se na ně přijde podívat Kim Čong-un, není známo.
Slovinská skupina Laibach během svého prvního koncertu v Pchjongjangu.
Slovinská skupina Laibach během svého prvního koncertu v Pchjongjangu. | Foto: Simon Cockerell - Koryo Tours

PchjongjangSlovinská hudební skupina Laibach odehrála koncert v Severní Koreji. Vystoupení bylo součástí oslav 70. výročí osvobození země od japonské okupace během druhé světové války. Zprávu přinesl britský deník The Telegraph.

První koncert se uskutečnil ve středu v pchjongjangském divadle Ponghwa. Druhý je plánovaný na 20. srpna do haly hudební školy o kapacitě 2000 míst.

Na prvním koncertě skupina předvedla směsici industriálního rocku a severokorejské lidové hudby. Účast Kim Čong-una zatím severokorejské úřady nepotvrdily.

„Naším hlavním cílem je poskytnout možnost poslechnout si Laibach naživo co nejvíce Severokorejcům, i tak ale doufáme, že dorazí co nejvíce zahraničních fanoušků ve jménu bratrství a porozumění mezi lidmi,“ napsali před odjezdem členové skupiny na svůj facebookový profil.

Jedinečná dovolená

Možnost dorazit na koncert do KLDR nabídla fanouškům Laibachu z celého světa britsko-čínská cestovní kancelář Koryo Tours. Zájemcům prodávala pětidenní zájezd i se vstupenkami na oba koncerty.

„Je to velmi neobvyklá událost a první příležitost vidět koncert tohoto druhu v Severní Koreji,“ řekl manažer cestovní kanceláře Koryo Tours Simon Cockerell.

Skupina Laibach koncertuje od roku 1980. Často budí kontroverzi využíváním nacistické a totalitní symboliky. Název skupiny se odkazuje k termínu, kterým Němci během okupace označovali Lublaň.

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy