Laibach zahráli v KLDR. Oslavili s místními konec války

David Kořínek
20. 8. 2015 14:25
Laibach jsou první rockovou skupinou, která se do KLDR oficiálně podívala. V rámci turné Liberation Day Tour v zemi odehraje dva koncerty. Zda se na ně přijde podívat Kim Čong-un, není známo.
Slovinská skupina Laibach během svého prvního koncertu v Pchjongjangu.
Slovinská skupina Laibach během svého prvního koncertu v Pchjongjangu. | Foto: Simon Cockerell - Koryo Tours

PchjongjangSlovinská hudební skupina Laibach odehrála koncert v Severní Koreji. Vystoupení bylo součástí oslav 70. výročí osvobození země od japonské okupace během druhé světové války. Zprávu přinesl britský deník The Telegraph.

První koncert se uskutečnil ve středu v pchjongjangském divadle Ponghwa. Druhý je plánovaný na 20. srpna do haly hudební školy o kapacitě 2000 míst.

Na prvním koncertě skupina předvedla směsici industriálního rocku a severokorejské lidové hudby. Účast Kim Čong-una zatím severokorejské úřady nepotvrdily.

„Naším hlavním cílem je poskytnout možnost poslechnout si Laibach naživo co nejvíce Severokorejcům, i tak ale doufáme, že dorazí co nejvíce zahraničních fanoušků ve jménu bratrství a porozumění mezi lidmi,“ napsali před odjezdem členové skupiny na svůj facebookový profil.

Jedinečná dovolená

Možnost dorazit na koncert do KLDR nabídla fanouškům Laibachu z celého světa britsko-čínská cestovní kancelář Koryo Tours. Zájemcům prodávala pětidenní zájezd i se vstupenkami na oba koncerty.

„Je to velmi neobvyklá událost a první příležitost vidět koncert tohoto druhu v Severní Koreji,“ řekl manažer cestovní kanceláře Koryo Tours Simon Cockerell.

Skupina Laibach koncertuje od roku 1980. Často budí kontroverzi využíváním nacistické a totalitní symboliky. Název skupiny se odkazuje k termínu, kterým Němci během okupace označovali Lublaň.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 15 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy