Laibach zahráli v KLDR. Oslavili s místními konec války

David Kořínek
20. 8. 2015 14:25
Laibach jsou první rockovou skupinou, která se do KLDR oficiálně podívala. V rámci turné Liberation Day Tour v zemi odehraje dva koncerty. Zda se na ně přijde podívat Kim Čong-un, není známo.
Slovinská skupina Laibach během svého prvního koncertu v Pchjongjangu.
Slovinská skupina Laibach během svého prvního koncertu v Pchjongjangu. | Foto: Simon Cockerell - Koryo Tours

PchjongjangSlovinská hudební skupina Laibach odehrála koncert v Severní Koreji. Vystoupení bylo součástí oslav 70. výročí osvobození země od japonské okupace během druhé světové války. Zprávu přinesl britský deník The Telegraph.

První koncert se uskutečnil ve středu v pchjongjangském divadle Ponghwa. Druhý je plánovaný na 20. srpna do haly hudební školy o kapacitě 2000 míst.

Na prvním koncertě skupina předvedla směsici industriálního rocku a severokorejské lidové hudby. Účast Kim Čong-una zatím severokorejské úřady nepotvrdily.

„Naším hlavním cílem je poskytnout možnost poslechnout si Laibach naživo co nejvíce Severokorejcům, i tak ale doufáme, že dorazí co nejvíce zahraničních fanoušků ve jménu bratrství a porozumění mezi lidmi,“ napsali před odjezdem členové skupiny na svůj facebookový profil.

Jedinečná dovolená

Možnost dorazit na koncert do KLDR nabídla fanouškům Laibachu z celého světa britsko-čínská cestovní kancelář Koryo Tours. Zájemcům prodávala pětidenní zájezd i se vstupenkami na oba koncerty.

„Je to velmi neobvyklá událost a první příležitost vidět koncert tohoto druhu v Severní Koreji,“ řekl manažer cestovní kanceláře Koryo Tours Simon Cockerell.

Skupina Laibach koncertuje od roku 1980. Často budí kontroverzi využíváním nacistické a totalitní symboliky. Název skupiny se odkazuje k termínu, kterým Němci během okupace označovali Lublaň.

 

Právě se děje

před 7 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy