Hvězdný klavírista Jarrett po mrtvicích možná přestane koncertovat, melodie zapomněl

ČTK Kultura ČTK, Kultura
23. 10. 2020 14:08
Hvězdný americký klavírista Keith Jarrett po dvou prodělaných mozkových mrtvicích možná už nikdy nevystoupí na veřejnosti. V rozhovoru s deníkem The New York Times přiznal, že má částečně ochrnutou levou polovinu těla a potíže mu činí i chůze o holi.
Má pověst nevrlého muže, kterému vadí i drobné zakašlání v publiku.
Má pověst nevrlého muže, kterému vadí i drobné zakašlání v publiku. | Foto: Patrick Hinely

Pětasedmdesátiletý Jarrett je považován za jednoho z největších žijících pianistů. Známý je nejen jako jazzová osobnost a nedostižný improvizátor, ale také coby vynikající interpret klasické hudby, například pozdně barokního velikána Johanna Sebastiana Bacha.

Keith Jarrett.
Keith Jarrett. | Foto: Cheung Ching-Ming

"Moje levá strana je stále ještě částečně ochromena," řekl deníku New York Times, podle kterého je nepravděpodobné, že bude Jarrett ještě někdy veřejně hrát. "Nevím, jak bude vypadat moje budoucnost. Momentálně se necítím jako pianista," připouští interpret.

V interview prozradil, že když si nedávno zkoušel zahrát některé známé jazzové melodie ve svém domácím studiu, zjistil, že je zapomněl.

Jarrett naposledy koncertoval roku 2017 v newyorské Carnegie Hall, poté se odmlčel. Teprve tento měsíc odhalil, co se mu stalo: první mozkovou příhodu utrpěl v únoru 2018 a druhou v květnu téhož roku. "To nejlepší, co ještě mohu očekávat od své levé ruky, je, že v ní snad budu schopen udržet šálek čaje," odhaduje nyní Jarrett, který je pro mnohé fanoušky i kritiky nejlepším žijícím jazzovým pianistou na světě.

Výjimečný hudební talent projevoval už od dětství. Na klavír začal hrát ve třech letech, v sedmi poprvé vystoupil před publikem s vlastní tvorbou. Jako dvacetiletý se dostal mezi hvězdy jazzové scény, hrál například se saxofonistou Charlesem Lloydem. Do kapely jej pozval také věhlasný trumpetista Miles Davis. Ten dokonce zastánce klasických nástrojů Jarretta přiměl hrát na elektrické varhany. "Musel jsem si do uší cpát vatu," stěžoval si později Jarrett.

Zejména od 70. let fascinuje publikum svými improvizacemi, které se staly základem sólových vystoupení. Velké popularity však dosáhl i moderní interpretací jazzových standardů.

Slavná je jeho živá nahrávka kolínského koncertu z roku 1975, považovaná za jednu z nejúspěšnějších desek se sólovým klavírem v jazzových dějinách. A to přesto, že při památném vystoupení měl Jarrett k dispozici nástroj nevalné kvality.

"Vidět a slyšet naživo legendárního jazzového klavíristu Keitha Jarretta je něco výjimečného," napsal v Hospodářských novinách Petr Fischer před pěti lety po koncertu v Carnegie Hall.

"Na klavíru proplul melancholickou krajinou pomalého jazzového rozjímání a smutku, přešel romantickou sekcí blížící se popularizační verzi klasické hudby, tu a tam rozbublal klavír jako pádící potok a pak, překvapivě teprve téměř v úplném závěru, nasadil ragtime a blues opravdu od podlahy, takže i sám klavírista spíše stál a tančil, než aby poklidně v sedu preludoval," popsal Fischer, podle kterého improvizace byly "občas úžasné, jindy přímočaře jednoduché, až popově odlehčené, ale jen výjimečně strhující".

Klavírista má pověst nevrlého muže, kterému vadí i drobné zakašlání v publiku. "Říkají, že nemám rád diváky. Proboha, a pro koho bych to asi všechno dělal," reagoval jednou Jarrett.

Náročná turné se už dříve podepsala na jeho zdraví. V roce 1996 se zhroutil a dlouho se vzpamatovával z únavového syndromu.

Na záznamu z Tokia roku 1984 hraje Keith Jarrett oscarový muzikálový song Over the Rainbow. | Video: Music Video Vault
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy