Nikdy neříkej nikdy. Skupina Kiss se rozloučila s Pražany, příští rok se ale vrátí

ČTK Kultura ČTK, Kultura
15. 11. 2019 12:44
V Praze příští rok znovu vystoupí americká rocková kapela Kiss. 1. července 2020 zahraje v pražské O2 areně díky rozhodnutí prodloužit údajně závěrečné turné pojmenované End of the Road (Konec cesty).
Snímek z letošního koncertu Kiss v pražském Edenu.
Snímek z letošního koncertu Kiss v pražském Edenu. | Foto: Radek Úlehla

Vstupenky na koncert v cenách 1690 až 2990 korun budou v prodeji od příštího pátku 22. listopadu, uvedl Petr Novák z pořádající agentury Live Nation.

Kiss letos v Edenu.
Kiss letos v Edenu. | Foto: Radek Úlehla

Kiss patří k nejznámějším a nejvlivnějším rockovým sestavám všech dob. Vydali 44 alb a celosvětově prodali přes 100 milionů desek. Jejich kariéru zdobí několik rekordně navštívených koncertních šňůr.

"Všechno, co jsme vybudovali, a všechno, co jsme si za poslední čtyři desetiletí podmanili, by se nikdy nestalo bez milionů lidí po celém světě, kteří v těch letech naplnili kluby, arény a stadiony," uvádí kapela ve stejném vyjádření, kterým avizovala letošní červnový koncert na stadionu v pražském Edenu.

"Toto turné bude závěrečná oslava pro ty, kteří nás viděli, a poslední šance pro ty, kteří ne," slibují členové Kiss, kteří již v letech 2000 až 2002 absolvovali The Farewell Tour, šňůru označovanou za svou poslední.

Skupina Kiss, představitelé žánru glam rock, vznikla roku 1973. Muzikanti na koncertech plivají oheň a falešnou krev, používají pyrotechniku, vyplazují jazyky a vystupují v převlečení za démona, hvězdného chlapce, mimozemšťana a kočku. Jejich prezentace je úzce spojena s komiksovou kulturou.

K jejich největším hitům patří Detroit Rock City, I Was Made for Lovin' You nebo Crazy, Crazy Nights.

Skladba Psycho Circus, jak ji KISS letos zahráli v Praze. | Video: Martin Dybala

Pro komunistický režim v bývalém Československu byli Kiss nepřijatelní nejen pro hlučnou muziku, ale také kvůli logu s dvěma runovými S evokujícími znak nacistických jednotek SS.

Podsouvat Kiss nacistické sklony je však podle hudebních novinářů nesmysl. Už proto, že dva zakládající členové jsou židovského původu.

Kiss letos v Edenu.
Kiss letos v Edenu. | Foto: Radek Úlehla

V Česku, kde mají mnoho fanoušků, poprvé vystoupili roku 1996, kdy uspořádali hned dva koncerty ve Sportovní hale. Už sedm měsíců nato se vrátili, tentokrát na fotbalový stadion Juliska, od té doby jezdí často.

Například roku 2014 na ně do pražské O2 areny, kam se příští rok vrátí, přijelo 15 tisíc lidí a kvůli náporu fanoušků z Moravy musely České dráhy posílit dopravu o dodatečné vozy. Téhož roku byli Kiss uvedeni do Rockové síně slávy.

Letos v létě v Edenu vystoupili na druhém ročníku hudební akce Prague Rocks, která dle pořadatelů přilákala přibližně 25 tisíc posluchačů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy