Kdyby v USA volili muzikanti, Romney by ostrouhal

Adam Pešek
2. 10. 2012 13:33
Obama má mezi muzikanty fanoušky, Romney spíš odpůrce
Jay-Z dlouhodobě otevřeně podporuje Obamu
Jay-Z dlouhodobě otevřeně podporuje Obamu | Foto: killerhiphop.com

Praha, Washington - Madonnino vyjádření podpory „černému muslimovi v Bílém domě" bylo přinejmenším nešťastné. Odhlédneme-li však od záměrné ironie narážející na fakt, že řada Američanů Obamu považuje za vyznavače islámu, zbude v základu dobrovolně vyjádřené sdělení nabádající k volbě Obamy.

Madonna přitom není jedinou z hudebníků, kteří prvního černého prezidenta otevřeně podporují. Na jeho fundraisingových kampaních vystoupila také Lady Gaga, Eddie Vedder, Bon Jovi nebo Jason Mraz a řada dalších.

Zato Romneyho podpora v této oblasti je minimální. Hudební hvězdy se k němu vyjadřují spíše negativně a často se nejedná ani o přímou podporu, jako o zarputilé protiobamovské tažení. Proto se nyní, zhruba měsíc před zahájením voleb zdá, že kdyby volili hudebníci, respektive hlas jejich mediálních vyjádření by odpovídal hlasům ve volebních urnách, Romney by byl takřka bez šance.

Romney, nech naše skladby na pokoji!

Pro ilustraci - když před svým prvním zvolením do úřadu použil George Bush mladší píseň I Won't Back Down, její autor Tom Petty se rázně ohradil. Stejně tak když loni před republikánskými primárkami použila Michele Bachmann skladbu American Girl, ozval se okamžitě Pettyho management s žádostí, aby už v tom nepokračovala. Zato když stejná píseň, jakou kdysi použil Bush, zazněla na sjezdu demokratů během Obamova příchodu na pódium, byl Petty příjemně překvapen, jak sdělil magazínu Rolling Stone.

Jason Mraz volí Obamu
Jason Mraz volí Obamu | Foto: Twitter

Podobná situace se opakovala ještě několikrát. Když republikánský kandidát na viceprezidenta Paul Ryan na sjezdu pustil We're Not Gonna Take It od Twisted Sister, zareagoval frontman hair-metalistů Dee Snider, že jediné, v čem se s Ryanem shodne, je intenzivní fitness program PX 90.

Bez svolení pak Romney v rámci své prezidentské kampaně pustil ještě skladby od skupin Thin Lizzy nebo Silversun Pickups. Obě se vůči tomu ohradily.

Bez poznámek nezůstalo ani to Ryanovo vyjmenování oblíbených interpretů. Mezi nimi jsou mimo jiné alternativní rockeři Rage Against the Machine, respektive jejich hudba, nikoliv jasně levicové názory. Hlavní postava dnes nefungující skupiny Tom Morello na to reagoval rovnou celým názorovým článkem pro Rolling Stone, kde deklaruje, že Ryan je ztělesněním toho, vůči čemu Rage Against the Machine vždy protestovali.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Protiobamovské hudební tažení je tragikomické

Jinou než negativní mediální odezvu vzbudilo snad jen prohlášení samotného Romneyho pro nedělník Parade, kde promluvil o svém hudebním vkusu. Má prý rád Beach Boys, country hvězdy, jako jsou Garth Brooks, Kenny Chesney nebo Toby Keith, a z dnešních rockových kapel ho baví leda The Killers. Reakce baskytaristy skupiny Marka Stoermera: „Může nás mít rád kdokoliv. Pokud jde jen o muziku, nevidím v tom nic negativního," je tak ojedinělá v záplavě různých výhrad hudebníků vůči Romneyho osobě a okolí.

Odpůrci samozřejmě jsou i na druhé straně barikády, jenže hlasy proti Obamovi pravděpodobně nejsou něčím, za co by se republikánský kandidát mohl postavit.

Michelle Obama jako černá vdova
Michelle Obama jako černá vdova | Foto: Aktuálně.cz

Ještě vcelku přijatelná by mohla být podpora Genea Simmonse ze skupiny Kiss, jenž představuje modelového voliče zklamaného ze své předchozí volby. Simmons nyní lituje minulé otevřené podpory a nově se domnívá, že: „Amerika je o byznysu, a proto by ji měl řídit byznysmen," jak sdělil televizní stanici Fox.

Dále už se nicméně zdá, že z hudebního světa s Obamou nesouhlasí přinejmenším mediálně neobratní jedinci.

Hank Williams jr., známý svými dřívějšími vystoupeními na republikánských akcích, ve vstupu na Foxu humpolácky přirovnal Obamu k Hitlerovi. Stejně tak se nechal slyšet, že Obama nesnáší Ameriku a jakkoliv jeho domovina potřebuje schopného chlapa, jako je Romney, nehodlá ho na koncertech otevřeně podporovat.

Stejně tak Dave Mustaine (frontman Megadeth) v době, kdy dštil kontroverzní názory na všechny strany, prezidenta kritizoval za proslovy ohledně střelby ve Wisconsinu, jimiž situaci prý jen zhoršuje. Lidumilským řečem na koncertě v Singapuru ale berou kredit Mustainova dřívější prohlášení, během nichž opakovaně mluvil o Obamově původu z Keni a zfalšovaném rodném listu, případně o záměrném oblékání první dámy Michelle jako černé vdovy, v čemž musí být skrytá jistá symbolika.

Dle velmi „rokenrolově" se vyjadřujícího Teda Nugenta současný americký muž číslo jedna představuje vše špatné z toho, co představuje pojem humánnost.

Vizuálně výrazné raperce Nicky Minaj pak podpora Romneymu vydržela jen několik dní. V předělávce skladby Mercy od Kanye Westa totiž jasně deklamuje: „Jsem republikánka, volím Mitta Romneyho. Vy líné ku*vy jenom ničíte ekonomiku." Sama však později přiznala, že v dané skladbě za ní mluvilo jedno z jejích alter eg a poté, co ji Obama v tomto směru prokoukl, mu vyjádřila podporu a přání úspěšného prezidentského tažení.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Obama má slow jam u Fallona a playlist na Spotify

Komentování politického dění lidmi z oblasti zábavy a umění je (nejen) v Americe běžnou praxí. Jakkoliv ale političtí představitelé nemohou přímo zodpovídat za vyjádření svých příznivců či odpůrců, mohou mu přinejmenším jednáním nastavit určité východisko. A v tom Obama, respektive jeho tým poradců a spolupracovníků, odvádí velmi dobrou práci.

Bob Dylan dostává Prezidentskou medaili svobody
Bob Dylan dostává Prezidentskou medaili svobody | Foto: UPI/Kevin Dietsch

Obama se obklopuje celebritami, v Bílém domě pravidelně probíhají tematické koncertní večery americké hudby, Bobu Dylanovi udělil Prezidentskou medaili svobody, dokonce má jeho prezidentská kampaň oficiální playlist na streamovací službě Spotify.

Popkulturní a virální záseky mu přibyly například s návštěvou talkshow Jimmyho Fallona, kde za zvuků kapely The Roots odříkával aktuální novinky, případně s účastí na společném odzpívání songu Hey Jude během předávání cen populární hudby, jehož se účastnil vedle mnoha dalších také jeden z autorů skladby Paul McCartney.

Zatímco Romneymu se pro fundraisingové akce republikánů podařilo z věhlasnějších jmen uhnat maximálně kontroverzního rockera Kida Rocka, Lynyrd Skynyrd nebo několik country zpěváků, Obamu hudebníci často otevřeně podporují i mimo akce demokratů a ty oficiální prožívají poněkud intenzivněji.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Souboj tradice se současností i v hudební rovině

Mariah Carey během obamovského fundraisingu představila zbrusu novou skladbu Bring It On Home. Foo Fighters na demokratickém národním sjezdu odehráli dvě akustické skladby, přičemž Obamovi věnovali tu jménem My Hero.

Raper Jay-Z zase prezidenta pozval na festival Budweiser Made in America, jehož byl kurátorem. Obama se osobně zúčastnit nemohl, tak alespoň dodal video s proslovem, který hip hopová hvězda mezi skladbami odvysílala.

obal mixtapu Obama Basedgod
obal mixtapu Obama Basedgod | Foto: Aktuálně.cz

Nezastavitelný chrlič nových tracků, kalifornský raper Lil B, pak dokonce vydal mixtape Obama Basedgod, kde své posluchače přesvědčuje, aby volili právě kandidáta demokratů. Srovnatelnou podporu Romney prostě nemá a v současném boji o post prezidenta Spojených států je rozhodně tím méně „cool" kandidátem.

Jak ale Suzy Welsh říká ve zpravodajství stanice Fox News, kde porovnává pěvecké výkony obou protagonistů letošních voleb: „Tohle jsou dvě absolutně odlišné Ameriky." Zatímco totiž Obama loni na setkání korespondentů Bílého domu pěl hit Let's Stay Together od Ala Greena a slíbil zazpívat další Greenovu skladbu Young Jeezy v případném dalším prezidentském cyklu, republikán Romney se vytasil se stařičkou patriotistickou věcí America the Beautiful, byť v uširvoucím podání.

Za Obamou tak můžou stát věhlasní rapeři (Kanye West) nebo ikony pop music (Katy Perry, Lady Gaga) i alternativní scény (The National, Arcade Fire), otázka však je, jaké procento americké, více než třísetmilionové populace tato jména vůbec zajímají.

Mladší žánry konvenují prezentaci vlastního názoru podstatně více než tradice country music, k níž se hlásí množství jmen z Romneyho seznamu přívrženců. Ta je ostatně v americké kultuře velmi silně zakořeněná a v hitparádových žebříčcích Billboardu mívá původní bílá americká hudba dodnes početné zastoupení právě proto, že jednou nohou vězí v minulosti.

Síla jejího hlasu je však podstatně slabší. Kdyby volební výsledek určovala ozvěna ve světě hudby, Romney by odešel s potupnou prohrou.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Albánii se z útesu zřítilo auto s migranty, dva zahynuli

V Albánii se o víkendu zřítilo z útesu auto, které ilegálně převáželo devět migrantů, z nichž dva přišli o život. Zbylých sedm a také řidič vozidla byli se zraněnými hospitalizováni. Podle agentury AP o tom dnes informovala albánská policie. 

Místní média napsala, že šlo o vůz s pohonem na čtyři kola, který tajně převážel syrské migranty. Osmadvacetiletý řidič řízení nezvládl a auto sjelo z útesu u městečka Gramsh, přibližně 60 kilometrů jižně od Tirany.

Řidič podle médií už byl obviněn z pašování migrantů a z vážného porušení dopravních předpisů. Bude-li uznán vinným, hrozí mu až 15 let vězení. Albánie v poslední době zpřísnila trestní postih za nezákonné přepravování migrantů.

před 34 minutami

Suverén Riiber opět ovládl Světový pohár sdruženářů

Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber s předstihem obhájil celkové prvenství ve Světovém poháru. V domácím středisku Trondheimu dnes vyhrál i druhý víkendový závod, celkově si v 15. soutěži v sezoně připsal rekordní 13. vítězství a čtyři závody před koncem seriálu má jistý křišťálový glóbus.

Stejně jako v sobotu Riiber vyhrál už skokanskou soutěž a v běžecké stopě v poklidu uhájil první místo před trojicí krajanů. Český reprezentant Tomáš Portyk bodoval na 24. místě.

Nejhoršími výsledky dvaadvacetiletého Riibera v sezoně jsou druhá místa v Ramsau a ve Val di Fiemme, kde v obou případech získal jeho skalp Němec Vinzenz Geiger. Třináctým vítězstvím v ročníku se norský suverén odpoutal v historických statistikách od finské legendy Hannu Manninena, s kterým se od soboty o rekord dělil.

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

Další zprávy