Kdo byl Michael Jackson? Muž, který popřel Kunderu

Jan Pomuk Štěpánek (deník Metro)
27. 6. 2009 13:08
Po zpěvákovi zůstal šarm nesmrtelného gesta
Zpěvák Michael Jackson
Zpěvák Michael Jackson | Foto: Reuters

Praha - Michael Jackson zemřel a světem prudce rezonují emoce. Co zůstane po člověku, jehož náhlá (ale ne až tak překvapivá) smrt nenechá drtivou většinu lidí lhostejných?

Zanechal lidstvu desítky hitů, které definovaly moderní pop, ať už po stylové a zvukové stránce a které skrze videoklipy zásadně předurčily vizuální pravidla popkulturní komunikace. Zanechal po sobě status über-celebrity, status, který bude navždy brán jako meta, kterou dosáhnou jen ti nejvýjimečnější jednou za několik generací. 

Někomu svými hity orámoval dětství a zcela jistě orámuje dětství mnoha lidí v příštích generacích.  A když mluvíme o dětství, zanechal po sobě i tři děti, o jejichž životě víme spíše jen to, že byly dosud velmi extravagantní.

Kdyby si ho někdo vymyslel...

Ale zanechal po sobě i něco víc: životní příběh, který se vzpírá jednoznačnému popisu a už jen tím je nesmírně zajímavý a poutavý. Neopakovatelný.

Kdyby si Jacksona někdo vymyslel, třeba jako románovou postavu, zcela jistě by čtenář o takovéto postavě nebyl s to přemýšlet jako o skutečném člověku, který by mohl kdy žít. Nebo si snad dovedete při čtení Dahlova Willyho Wonky představit titulní postavu jako reálnou osobu? Jeho život jakoby se rozpíjel na nezřetelné hranici mezi fikcí a realitou, přičemž nikdy nevíme, jestli ta či ona podrobnost z jeho života je ještě fikcí, nebo šílenou realitou. Nebo naopak. Nebo oboje.

Foto: Reuters

Čím toho Jackson dosáhl? Výstředností a samozřejmě geniálním talentem. Kombinace obojího ale nestačí. Třeba Brian Eno talent má, ale nepočítáme-li jeho účes z dob Roxy Music, je to spíše nudný intelektuál. Nebo takový Klaus Nomi, ten byl extrémně výstřední, ale neměl talent. Jackson měl talentu i výstřednosti na rozdávání, ale svého statusu dosáhl až tehdy, kdy výstřednost a talent umocnil svou manickou nestřídmostí.

Byl důkazem platnosti teorie, která říká, že neexistují-li pro člověka a jeho možnosti sebevyjádření nějaká vnější omezení, je třeba najít v sobě dostatek sil a sebekázně a vytvořit si nějaké hranice sám pro sebe. Jinak hrozí, že se člověk zcela rozmělní a na své cestě nadobro ztratí. V tomto případě Jackson učebnicovým příkladem selhává a teorie je pak potvrzena touto výjimkou.

Nestřídmé dítě v cukrárně

I proto byl často popisován i karikován jako přerostlé dítě uvězněné v dospělém těle. Ne nadarmo se o někom, koho svrbí nestřídmost, říká, že je jako "dítě v cukrárně". Jackson byl tím nejbohatším dítětem v té největší cukrárně a byl si zároveň rodičem i cukrářem. Vražedná kombinace.

Zpěvák Michael Jackson s Lucianem Pavarottim
Zpěvák Michael Jackson s Lucianem Pavarottim | Foto: Reuters

Přesto a i díky tomu se ale Jacksonovi podařilo vytvořit zcela neopakovatelný fenomén, který se kromě fenoménu Elvise vymyká jakémukoli srovnání. Vytvořil na jednu stranu neskutečně živoucího a inspirativního Jacksona, který zcela zásadně ovlivnil vývoj nejen hudby, ale celé popkultury.

Na stranu druhou vytvořil bizarního, až nelidského Jacksona, který žije ve zcela jiné realitě. Jsou to spojené nádoby. Jeho výstřednosti hypnotizovaly davy a lákaly pozornost, kterou pak Jackson dokázal přetavit v energii měnící nejen popkulturu, ale také postavení a vnímání černošských celebrit.

Jackson byl nekriticky milován a stejně nekriticky nenáviděn. Hystericky adorován i zlomyslně zesměšňován. Tím, jak ostře štěpil svou osobností názory a postoje, paradoxně ještě získával jeho odkaz na síle.

Zpěvák Michael Jackson s Billem Clintonem
Zpěvák Michael Jackson s Billem Clintonem | Foto: Reuters

Nesmrtelné gesto

Milan Kundera ve svém románu Nesmrtelnost tvrdí, že je více lidí, než gest. Tedy že, jak píše Kundera, "žádný člověk není s to stvořit své zcela originální a jen jemu náležející gesto". Jackson něco takového dokázal. A není tím myšleno nutně jen fyzické gesto, kdy si trhaně na scéně sahá na rozkrok nebo způsob, jakým si naráží klobouk do čela. 

Prožil život, který se zcela vymyká dosavadní lidské zkušenosti. Ne že by každý život nebyl neopakovatelný, jen ona neopakovatelnost v případě Jacksona dozrála do obřích proporcí. Vytvořil svůj zcela autonomní svět, stal se tím, kdo nová gesta nalézá.

Pokud platí Kunderovo "mnoho lidí, málo gest", pak se Michael Jackson svým životem téhle teorii vzpírá. Jakoby vystoupil z rozměrů lidského bytí a sám se stal gestem. Na jeho příkladu je zřejmé, že pokud někdo chce něčeho podobného dokázat, je třeba být obdařen mimořádným talentem a je třeba za to zaplatit výstředním životem v odloučení od běžné lidské reality.

Po Jacksonovi tedy nezůstane jen kulturní dědictví. Zůstane po něm gesto, které je předurčeno k nesmrtelnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 16 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy