Ortel má na Slavících velkou šanci uspět. Nenávistných reakcí se nebojím, říká Tomáš Ortel

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
23. 11. 2016 13:16
Nejhůře na šestém místě by měla skončit při víkendovém předávání cen Český slavík kapela Ortel. Napsala to na svém Facebooku a Aktuálně.cz to potvrdil i její zpěvák Tomáš Ortel. Dá se tak očekávat, že bude slavnostní předávání doprovázet stejně jako loni kontroverze. Tehdy se kapela umístila na druhém místě a tleskal jí plný sál Státní opery. Za potlesk se poté omluvilo několik celebrit, které dle svých slov neznaly kapelu ani její texty. Vyhlášení proběhne v sobotu večer a vysílat ho bude v přímém přenosu televize Nova.
Tomáš Ortel při předávání cen.
Tomáš Ortel při předávání cen. | Foto: ČTK

Víkendové předávání cen Český slavík nejspíše znovu vyvolá kontroverzi. Do finálové šestice se totiž dostala kapela Ortel a mezi zpěváky její lídr Tomáš Ortel, jejichž díla jsou často označována za xenofobní a rasistická. Kapela to napsala na svých facebookových stránkách, kde tak chtěla poděkovat svým fanouškům.

"Vážíme si toho, protože nás tam chtějí fanoušci. Nikoho jsme nežádali, aby pro nás hlasoval, ale lidé to stejně dělali. Právě kvůli fanouškům tam pojedeme," uvedl zpěvák kapely pro Aktuálně.cz.

Tomáš Ortel zároveň dodal, že nemá v plánu žádný kontroverzní proslov a negativních reakcí v sále se neobává. "Nebojím se ničeho takového. Na předávání jedeme kvůli fanouškům, ne kvůli lidem v sále."

Kapela zabodovala na Slavících i loni, kdy byla zvolena druhou nejpopulárnější skupinou za vítězným Kabátem, od prvenství jí tehdy dělily necelé tři tisíce hlasů. Tomáš Ortel pak mezi zpěváky skončil na třetím místě. Úspěch a přebírání cen tehdy vyvolaly vášnivé reakce na sociálních sítích. 

Lidem vadilo, že pořadatelé kapelu nevyřadili a že sklidila při přebírání ceny potlesk. Právě proti vlídnému postoji českých muzikantů vůči Ortelu se ohradil třeba člen kapely Chinaski František Táborský. "A česká pop music tomu spokojeně tleská! Ano, stydím se za sebe," napsal na svůj Facebook.

Za potlesk se poté omluvila řada hudebních osobností, které dle svých slov neznaly kapelu ani její texty.

Nebyl důvod kapelu vyřadit, bránili se pořadatelé

Pořadatel soutěže, agentura Musica Bohemica, loni uvedl, že stejně jako každý rok po skončení hlasování bylo posuzováno, zda hlasování pro všechny interprety proběhlo v souladu se zveřejněnými pravidly. "I když u některých lze říci, že se jejich tvorba pohybuje na hraně přípustného, neshledali jsme jednoznačný důvod do hlasování zasáhnout," stálo tehdy v prohlášení.

Vyhlášení ankety proběhne v sobotu večer. Vysílat ho bude v přímém přenosu TV Nova.

Tomáš Ortel se pohybuje na hraně, ale k porušení hranice nedošlo, říká Těšínský. Mattoni podle Nováka radost nemá, do výběru ale zasahovat nemůže. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 9 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy