Kapela Druhá tráva oslavila v Brně třicetiny, jako host vystoupila Dusilová

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 10. 2021 23:15
Třicetiny oslavila nedělním koncertem v Brně kapela Druhá tráva vedená zpěvákem Robertem Křesťanem. Hostem večera byla Lenka Dusilová.

Na pódiu se objevil také producent Ivo Viktorin. Frontman folkové skupiny AG Flek s Druhou trávou spolupracoval na většině jejích nahrávek.

Koncert se uskutečnil v Sono Centru. "Nejvíce sošek Anděl letos od Akademie populární hudby získala Lenka Dusilová a Robert Křesťan s Druhou trávou," připomíná za pořadatele Roman Helcl, že nyní se vítězové setkali na pódiu.

Druhá tráva obdržela Anděla v kategorii Folk za nahrávku Díl první, kterou vydala vloni. Zároveň byl Robert Křesťan uveden do síně slávy. Nedělní koncert v Brně měl být původně křtem právě alba Díl první. "Ale vzhledem k tomu, že termín vystoupení posunula celosvětová pandemie do roku, kdy Druhá tráva slaví 30 let, rozhodli se muzikanti na místě oslavit i svoje výročí,“ doplňuje jejich manažer David Němeček.

Přestože Druhá tráva bývá často označována jako folk & country nebo bluegrassová, od počátku míchá styly. "Charakterizují ji dva výrazné znaky, a to autorská a interpretační výjimečnost zpěváka, textaře a překladatele Roberta Křesťana, a mimořádná instrumentální zdatnost ostatních členů skupiny," míní Roman Helcl.

Druhá tráva chtěla vloni zveřejnit dvě desky. Na první měly být coververze skladeb autorů, kteří ovlivnili zpěváka Křesťana, druhý disk měl obsahovat nové písně. Skupina se však kvůli pandemií přerušené spolupráci s producentem Eddiem Stevensem ocitla v situaci, kdy měla hotové všechny převzaté skladby a pouze několik vlastních. Proto se rozhodla vydat mix obou pod názvem Díl první a s pokračováním počkat.

Žhář, píseň Krise Kristoffersona, v podání Druhé trávy. Foto: Olga Zmelíková. | Video: BrainZone Promotion

Na nahrávání dohlížel Brit Stevens, známý prací pro elektronickou kapelu Moloko nebo Slovenku Janu Kirschner. "Měl zásadní roli, určoval zvuk a aranžmá, každá se natáčela při jiném rozestavění mikrofonů a kapely. Využil potenciál sestavy, věděl, čeho jsme schopni. Sami bychom asi takovou odvahu neměli. On je člověk s jasným názorem, který dokáže vysvětlit a prosadit," popsal bendžista Luboš Malina.

Stevens obohatil osobitý zvuk Druhé trávy o prvky typické pro elektronickou muziku i další žánry.

Kromě tří autorských skladeb Roberta Křesťana posluchači na nahrávce Díl první najdou písně Toma Waitse, Stinga, Krise Kristoffersona nebo Nine Inch Nails. Autorem všech textů je Křesťan, vždy vycházel z originálů. 

"Podle svých schopností jsem se snažil co nejvíce držet původního tématu, ale ze svých zkušeností překladatele vím, že originální verzi nelze zcela vystihnout. Autor často chápe písničku jinak než ten, kdo ji poslouchá," vysvětlil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 42 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy