Kapela Black Eyed Peas vystoupila v Izraeli, odmítla výzvu k bojkotu

Kultura AP, Kultura
30. 11. 2021 15:57
Americký zpěvák a raper will.i.am odmítl výzvu propalestinských skupin, které po něm žádaly, ať zruší vystoupení své kapely The Black Eyed Peas v Izraeli a připojí se k bojkotu země. Člen skupiny oceněné šesti cenami Grammy odvětil, že se nehodlá řídit politikou.
Americký zpěvák a raper will.i.am na snímku z vystoupení Black Eyed Peas.
Americký zpěvák a raper will.i.am na snímku z vystoupení Black Eyed Peas. | Foto: Shutterstock

Jak připomíná agentura AP, skupina aktivistů vedená Palestinci už roky žádá bojkot Izraele kvůli tomu, jak představitelé tohoto státu zachází s palestinskými obyvateli. Slavní interpreti jako Lana del Rey, Lorde, Elvis Costello či Lauryn Hillová pod tlakem hnutí zrušili plánovaná vystoupení v Izraeli. Naopak Madonna, Bob Dylan, Elton John, Britney Spearsová či kapely Radiohead a Guns N’ Roses se zastrašit nedali.

Mezinárodní uskupení vystupuje pod zkratkou BDS, v českém překladu je to Hnutí pro bojkot, stažení investic a sankce. Volá po tom, aby ostatní státy přestaly do Izraele investovat, a naopak vůči němu zavedly sankce. Izrael naopak obviňuje aktivisty z toho, že se jej snaží delegitimizovat, či je osočuje z antisemitismu. To zase odmítají aktivisté.

Kapela Black Eyed Peas v Jeruzalémě vystoupila toto pondělí, na takzvaný Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny, jejž od roku 1977 slaví Organizace spojených národů.

"Jsem muzikant, jsem nadšenec do technologií a místním se naše hudba líbí," řekl agentuře will.i.am na dotaz, zda to bylo správné. "Mám se kvůli politice obrátit zády k lidem, kteří tu žijí? To se přece nedělá. V Izraeli jsou úžasní lidé, stejně jako v Palestině. I tam se jednou vypravíme," doplnil.

Francouzská odnož hnutí BDS na webu napsala, že koncert Black Eyed Peas v Jeruzalémě je "o to skandálnější", neboť se koná právě na Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny. Aktivisté vyzvali své příznivce, aby na sociálních sítích volali po zrušení akce s použitím hashtagu #WhereIsTheLoveforPalestinians (volně přeloženo #PročNemilujetePalestince).

Will.i.am říká, že má k Izraeli spoustu osobních vazeb. Zemi bojkotovat nehodlá. Poprvé sem přiletěl s babičkou, zpěvákova první přítelkyně byla Izraelka. A když kapela vznikla v americkém Los Angeles, zprvu zkoušela v ložnici izraelského kamaráda, se kterým také hudebníci slavili šabat.

Jeden z největších hitů Black Eyed Peas nazvaný I Gotta Feeling z roku 2009 obsahuje hebrejské výrazy jako chaim (život) nebo mazel tov (hodně štěstí). A na loňské skladbě Shake Ya Boom Boom kapela spolupracovala s izraelským popovým duem Static & Ben El Tavori, doplňuje agentura AP.

Hit I Gotta Feeling z roku 2009 obsahuje hebrejské výrazy jako chaim (život) nebo mazel tov (hodně štěstí). | Video: Interscope Records

Zpěvák will.i.am navíc v Kalifornii provozuje technologickou firmu nazvanou i.am+, která v roce 2016 koupila izraelský start-up. Frontman sestavy tak do Izraele jezdí i kvůli setkání s představiteli zdejšího technologického sektoru.

Toto pondělí se zároveň zúčastnil Mezinárodního inovátorského fóra pořádaného izraelskou organizací Improvate. Kromě něj dorazili bývalý britský premiér Tony Blair, šachový velmistr a ruský disident Garry Kasparov nebo podnikatel Michail Chodorkovskij, doplňuje newyorský deník Algemeiner Journal.

Na jeruzalémský koncert The Black Eyed Peas přišlo okolo osmi tisíc lidí. Všichni museli mít negativní test na koronavirus, nebo ukončené očkování třetí dávkou. Akce se konala v době, kdy také Izrael sužují obavy z nové varianty koronaviru přezdívané omikron. Kvůli ní se země alespoň na 14 dnů zcela zavřela před zahraničními turisty a uvalila karanténu na Izraelce vracející se z ciziny.

"Samozřejmě není moudré v téhle době koncertovat, například váháme, jestli publikum jako dřív vyzývat, aby s námi zpívalo refrény," říká will.i.am v narážce na to, že virus se může šířit také při zpěvu. "Ale doufáme, že brzy budou všichni naočkovaní, že budou nosit respirátory, a díky bohu, že jsme zrovna v Izraeli, kde už tolik lidí dostalo třetí dávku," dodává.

Zpěvákovi na nemoc covid-19 zemřelo několik blízkých, přesto zůstává optimistický. "Lidstvo už vydrželo leccos včetně moru. Musíte věřit v lidi a jejich odolnost," dodává.

The Black Eyed Peas už v Izraeli účinkovali v letech 2006 a 2007.

Hnutí BDS volající po bojkotu Izraele naposledy minulý měsíc podpořila irská spisovatelka Sally Rooneyová, když odmítla poskytnout práva na překlad svého nového románu do hebrejštiny. Podle britského Guardianu v reakci na to dvě známé sítě izraelských knihkupectví Steimatzky a Tzomet Sefarim odstranily romány Rooneyové z nabídky. Firmy v zemi provozují přes 200 obchodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Proti rozsudku v kauze Stoka se odvolal i bývalý místostarosta Švachula

Proti rozsudku v korupční kauze na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, se nově odvolal i bývalý místostarosta a radní městské části Jiří Švachula (dříve ANO, ve čtvrtek to řekla zástupkyně mluvčí Krajského soudu v Brně Martina Vavříková. Soud expolitikovi uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku krajského soudu byl v případu údajného ovlivňování zakázek na městské části hlavou organizované skupiny. Vinu popřel, žalobci mu navrhli 14 let vězení. Ve věci se už dříve odvolal i státní zástupce, pro Švachulu a další chce přísnější tresty. Kromě Švachuly se odvolali i další nepravomocně odsouzení. Případ míří k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Brněnský soud ve věci rozhodl loni na konci května, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám. Švachulovi soud kromě trestu vězení uložil i trest zabavení majetku, šlo o peníze na několika účtech v součtu za několik milionů korun. Vavříková uvedla, že Švachula podal odvolání proti všem výrokům o vině, navazujícím výrokům o trestech a také proti výroku o uložení ochranného opatření.

Už dříve se ve věci odvolalo vrchní státní zastupitelství, a to v neprospěch Švachuly a také několika dalších obžalovaných. Státní zástupce pro ně požaduje vyšší tresty, zároveň u některých obžalovaných žádá odsouzení za část činů, ve kterých je soud osvobodil. Odvolali se i další obžalovaní i obě firmy.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Inflace v Turecku zpomalila na 57,7 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Turecku v lednu zpomalilo na 57,7 procenta z 64,3 procenta v předchozím měsíci. Bylo však vyšší, než čekali analytici. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil turecký statistický úřad.

Meziměsíčně se ceny zvýšily o 6,65 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali meziroční inflaci 53,5 procenta a meziměsíční zvýšení cen o 3,8 procenta.

Prudký meziměsíční růst byl způsoben řadou zdražování od počátku nového roku, včetně veřejné dopravy, tabákových výrobků a služeb.

Inflace v Turecku loni v říjnu stoupla až na 24leté maximum 85,51 procenta. K vysoké inflaci přispělo výrazné zvýšení cen řady surovin a polotovarů kvůli pandemii nemoci covid-19 a válce na Ukrajině. Na inflaci však má negativní vliv také slabá domácí měna a kroky centrální banky.

Turecká centrální banka na rozdíl od mnoha jiných centrálních bank nebojuje proti vysoké inflaci zvyšováním úrokových sazeb, ale naopak své hlavní sazby snižuje. Za hlavní důvod je považován politický tlak vlády. Od roku 2021 banka snížila úrok na devět procent z 19 procent.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta HDP

Česká národní banka (ČNB) zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na podzim očekávala, že schodek bude 3,8 procenta HDP. Loni skončil veřejný sektor ve schodku 3,9 procenta HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněné tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu banka zveřejní 10. února.

V příštím roce by se podle aktuálního odhadu mělo saldo veřejných financí zlepšit, stále ale zůstane negativní. Centrální banka očekává schodek 2,2 procenta HDP.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy