Kabát v Praze: Kolosální rocková cesta do chladného pekla

Petr Adámek
24. 6. 2015 9:35
Open-air turné Kabátu je téměř u konce. Předposledním místem, kde vyrostlo obří pódium a zazněly skladby z nového alba, se stalo pražské letiště Letňany. Přečtěte si reportáž z úterního koncertu.
Josef Vojtek (Kabát)
Josef Vojtek (Kabát) | Foto: MAFRA - Václav Šlauf, Profimedia

Praha – V pořadí jedenáctý z rovného tuctu koncertů aktuálního turné si atmosférou nijak nezadal s regulérním letním festivalem. Už během setu předskakujících Blue Rocket zažívaly plastové záchody horké chvíle, plochu letňanského letiště zasypávaly kelímky od piva a od stánků se linul pach grilovaných klobás. To vše v ukázkové scenérii zapadajícího slunce.

Pokud aktuální turné Kabátu v něčem možnosti běžného festivalu předčilo, pak jednoznačně velikostí a dispozicemi pódia. Řečí čísel: 74 metrů na šířku, 180 tun hmoty, v pohotovosti 28 kamionů. Řečí běžného diváka: něco, co na koncertě české kapely sotva uvidíte.

Kabát
Kabát | Foto: ČTK

Megalomanská scéna s efektní průsvitnou střechou na sebe poutala velkou pozornost množstvím barev, sršícím ohněm i obřími obrazovkami. Jenže právě několik sestav obrazovek svůj velký potenciál zdaleka nevyužilo. Kromě záběrů na kapelu, statické projekce jakýchsi zamřížovaných oken ve zdi a Josefa Vojtka coby pekelníka ve skladbě Go Satane Go se na nich nic převratně spektakulárního neodehrávalo. Na druhou stranu netříštila produkce pozornost a největší podíl dopřála samotné kapele na pódiu.

Během necelých dvou hodin se dostalo na většinu materiálu z aktuální desky Do pekla / do nebe, jež vyšla jen krátce před startem turné. Nové skladby nic převratně nového neobjevují, povětšinou odsýpají ve stejně nekomplikované struktuře a rovném tempu, a do stávajícího koncertního programu tak bez problému zapadají. Výrazněji pak vybočují například Bang s hard-rockovým riffem nebo Pakliže s francouzskou vsuvkou, jež zavání lacinou estrádou.

Hodnocení: 70 %

Josef Vojtek (Kabát)

Koncert Kabátu v Praze neměl slabé okamžiky, kapela odehrála po technické, zvukové, instrumentální i vokální stránce profesionální koncert, kterému však chyběla spontánnost a větší uvolnění.

Kabát, 23. 6., Letiště Letňany

Setlistu však podle očekávání kralovaly největší hity napříč celou kariérou teplické pětice a nutno říct, že klasiky jako Na sever, V pekle sudy válej, Malá dáma nebo Bruce Willis dávno zlidověly a ostudu by neudělaly ani v některém z budoucích vydání zpěvníku Já písnička.

Ostatně o své budoucí publikum nemusí mít Kabát obavy: mezi padesátníky v džínových bundách a odrostlými teenagery pobíhali i ti nejmenší. Zvlášť výmluvný byl pohled na blonďatou dívenku kolem osmi let s nasazenými svítícími rohy, která na ramenech své maminky zpívala společně s kapelou text skladby Žízeň. Třígenerační publikum doslova a do písmene.

Pražský koncert neměl slabšího okamžiku a po technické, zvukové, instrumentální i vokální stránce předvedli rockeři zcela profesionální představení. Na druhou stranu však mnoho společných let na pódiu vyvolává místy až profesorské a rutinní vystupování: Pepa Vojtek opakuje ty samé naučené fráze („Schovejte ty mobily. Beztak ten zvuk nebude stát za nic a obraz už vůbec ne.“) a písničky uvádí strojenými, naprogramovanými promluvami bez viditelného vlastního sebeuspokojení. Více uvolnění by kapele jen prospělo. Ale to je jen malý detail celkově povedené show.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy