Kabát v Praze: Kolosální rocková cesta do chladného pekla

Petr Adámek
24. 6. 2015 9:35
Open-air turné Kabátu je téměř u konce. Předposledním místem, kde vyrostlo obří pódium a zazněly skladby z nového alba, se stalo pražské letiště Letňany. Přečtěte si reportáž z úterního koncertu.
Josef Vojtek (Kabát)
Josef Vojtek (Kabát) | Foto: MAFRA - Václav Šlauf, Profimedia

Praha – V pořadí jedenáctý z rovného tuctu koncertů aktuálního turné si atmosférou nijak nezadal s regulérním letním festivalem. Už během setu předskakujících Blue Rocket zažívaly plastové záchody horké chvíle, plochu letňanského letiště zasypávaly kelímky od piva a od stánků se linul pach grilovaných klobás. To vše v ukázkové scenérii zapadajícího slunce.

Pokud aktuální turné Kabátu v něčem možnosti běžného festivalu předčilo, pak jednoznačně velikostí a dispozicemi pódia. Řečí čísel: 74 metrů na šířku, 180 tun hmoty, v pohotovosti 28 kamionů. Řečí běžného diváka: něco, co na koncertě české kapely sotva uvidíte.

Kabát
Kabát | Foto: ČTK

Megalomanská scéna s efektní průsvitnou střechou na sebe poutala velkou pozornost množstvím barev, sršícím ohněm i obřími obrazovkami. Jenže právě několik sestav obrazovek svůj velký potenciál zdaleka nevyužilo. Kromě záběrů na kapelu, statické projekce jakýchsi zamřížovaných oken ve zdi a Josefa Vojtka coby pekelníka ve skladbě Go Satane Go se na nich nic převratně spektakulárního neodehrávalo. Na druhou stranu netříštila produkce pozornost a největší podíl dopřála samotné kapele na pódiu.

Během necelých dvou hodin se dostalo na většinu materiálu z aktuální desky Do pekla / do nebe, jež vyšla jen krátce před startem turné. Nové skladby nic převratně nového neobjevují, povětšinou odsýpají ve stejně nekomplikované struktuře a rovném tempu, a do stávajícího koncertního programu tak bez problému zapadají. Výrazněji pak vybočují například Bang s hard-rockovým riffem nebo Pakliže s francouzskou vsuvkou, jež zavání lacinou estrádou.

Hodnocení: 70 %

Josef Vojtek (Kabát)

Koncert Kabátu v Praze neměl slabé okamžiky, kapela odehrála po technické, zvukové, instrumentální i vokální stránce profesionální koncert, kterému však chyběla spontánnost a větší uvolnění.

Kabát, 23. 6., Letiště Letňany

Setlistu však podle očekávání kralovaly největší hity napříč celou kariérou teplické pětice a nutno říct, že klasiky jako Na sever, V pekle sudy válej, Malá dáma nebo Bruce Willis dávno zlidověly a ostudu by neudělaly ani v některém z budoucích vydání zpěvníku Já písnička.

Ostatně o své budoucí publikum nemusí mít Kabát obavy: mezi padesátníky v džínových bundách a odrostlými teenagery pobíhali i ti nejmenší. Zvlášť výmluvný byl pohled na blonďatou dívenku kolem osmi let s nasazenými svítícími rohy, která na ramenech své maminky zpívala společně s kapelou text skladby Žízeň. Třígenerační publikum doslova a do písmene.

Pražský koncert neměl slabšího okamžiku a po technické, zvukové, instrumentální i vokální stránce předvedli rockeři zcela profesionální představení. Na druhou stranu však mnoho společných let na pódiu vyvolává místy až profesorské a rutinní vystupování: Pepa Vojtek opakuje ty samé naučené fráze („Schovejte ty mobily. Beztak ten zvuk nebude stát za nic a obraz už vůbec ne.“) a písničky uvádí strojenými, naprogramovanými promluvami bez viditelného vlastního sebeuspokojení. Více uvolnění by kapele jen prospělo. Ale to je jen malý detail celkově povedené show.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy