Zemřela zpěvačka a houslistka Jitka Šuranská. Držitelce tří Andělů bylo 41 let

Kultura Kultura
28. 10. 2019 19:11
Ve věku 41 let po těžké nemoci zemřela zpěvačka a houslistka Jitka Šuranská. Držitelka tří cen Anděl se dlouhodobě věnovala interpretaci a úpravám zejména moravských lidových písní. O jejím odchodu na Facebooku informovali spoluhráči Lucie Redlová a Jiří Plocek.
Skladba Jablůška z debutového alba tria Jitky Šuranské. | Video: Indies Scope

Absolventka brněnské konzervatoře Šuranská, která pocházela z Kudlovic na Slovácku, deset let hrála v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela. Byla také členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Trio Jitky Šuranské existovalo od roku 2014.
Trio Jitky Šuranské existovalo od roku 2014. | Foto: Indies Scope

Od roku 2004 tvořila duo, zpočátku s nadsázkou přezdívané Hudecká úderka, s mandolinistou Jiřím Plockem. Toho označila za "bořitele hranic mezi hudebními žánry". Společně roku 2005 získali cenu Anděl za album Písňobraní. 

Inspiraci čerpali z folkloru, staré hudecké muziky, "neumělého, přímočarého, autentického hraní bez učení", jak popsal Plocek v pořadu Kultura.cz České televize. "Zpočátku byla Jitka dost šokovaná, když jsem s tím přišel, protože přece jenom je vzdělaná houslistka a školený hráč má ruce nějak zpracované, tvoří tón jinak než starý hudec, který hlavně hrál rytmicky a přímočaře, expresivně," líčil Plocek, s nímž Šuranská vytvořila ojedinělý typ české world music.

Na sólovou dráhu, kdy začala koncertovat s takzvaným looperem čili "hudáckým smyčkovačem", jak říkala, se Jitka Šuranská vydala roku 2012. Hned další rok vydala první vlastní album Nězachoď slunečko, za které získala Anděla v kategorii world music. 

"Je ve mně starý hudec, který uměl sám s houslemi bavit hospodu a který, jak šel od vesnice k vesnici, vyprávěl písněmi příběhy. Změnilo se pouze to, že si teď kapelu nosím na zádech," popisovala, jak funguje se zařízením, které jí umožňuje naživo natáčet a zpětně pouštět či přes sebe vrstvit jednotlivé smyčky.

Účinkovala v inscenaci Jánošík Revisited, kterou v Národním divadle Brno podle nejúspěšnější hry Jiřího Mahena vloni v prosinci připravil režisér Martin Františák. V projektu nazvaném Muzikantky, dámy, ženy - tedy se stejnou zkratkou jako Mezinárodní den žen - působila s písničkářkami Lucií Redlovou a Beatou Bocek, spolupracovala také s Ženským sborem z Kudlovic. S ním minulý měsíc absolvovala jeden ze svých posledních koncertů, šlo o program Beránci a vlci s přepracovanými písněmi z Beskyd a jižní Moravy.

Od roku 2014 Šuranská vedla vlastní trio s mandolinistou Martinem Krajíčkem, který vystupuje také sólově a hrává mexickou tradiční hudbu nebo klezmer, a kontrabasistou a hráčem na lidové flétny i cimbál Marianem Friedlem, jenž se pohybuje od jazzu k popu.

Společně vytvořili svébytný hudební jazyk vycházející z moravské lidové muziky, avšak okořeněný originálním nástrojovým obsazením a hráčským potenciálem špičkových interpretů.

Jitka Šuranská na snímku z letošního května.
Jitka Šuranská na snímku z letošního května. | Foto: archiv Jitky Šuranské

Natočili dvě desky, Divé husy z roku 2016, na kterých Šuranská ve specifickém aranžmá zpívala mimo jiné východomoravské lidové písně o touze a mnoha jejích podobách, a rok nato Beránky a vlky. Ti Šuranské přinesli jejího třetího a posledního Anděla. V tomto projektu, který se zrodil z koncertu na festivalu Folkové prázdniny koordinovaného Marianem Friedlem, se trio Šuranské spojilo s kapelou RukyNaDudy věnující se archaické hudbě Beskyd, dále s folklorním Ženským sborem z Kudlovic a také s volným Sdružením nezávislých jazzmanů.

"Moje Slovácko a Marianovy jazzově zabarvené Beskydy se skvěle doplňují s Martinovou stylově a geograficky nezařaditelnou mandolínou. Co víc jsem si mohla přát," napsala Šuranská o triu, které předloni reprezentovalo Česko na oborové akci Czech Music Crossroads, předcházející festivalu Colours of Ostrava.

"Jitka Šuranská je jednou z mých fatálních žen. Vstoupila do mého života uprostřed období hlubokých pochyb, jestli se na Moravě uživím nějakou pro mě zajímavou muzikou," vzpomněl Marian Friedl vloni v rozhovoru pro web Ostravan.cz. "Má skvělý cit pro místní písně, má to tak silně v sobě, že nedopustí, aby se s nimi zacházelo necitlivě. Díky tomu myslím zůstává to trio hodně lokální a přitom pracuje bohatě i s 'globálními prvky'," dodal.

K posledním projektům Jitky Šuranské patřilo duo s Petrem Uvirou, kytaristou skupiny Ladě. Koncertovali od loňska, poprvé vystoupili v březnu 2018 na zámku Hradec nad Moravicí. "Pokud se muzikant nenechá inspirovat něčím novým, jednoho dne vyhoří. Petr mi přináší úplně novou inspiraci, nové barvy, má úplně jiný muzikantský přístup," popsala Šuranská v rozhovoru pro hudební časopis UNI.

Jitka Šuranská se svým triem.
Jitka Šuranská se svým triem. | Foto: Gabriela Kolčavová

Vloni pro festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou sestavila jednorázový soubor Perkusy a hlasy, v němž účinkovali interpreti z Maďarska, Švédska, Bali nebo indonéských Moluckých ostrovů.

Byl to již několikátý projekt, na kterém Šuranská pracovala s dramaturgem festivalu Michalem Schmidtem. Začali roku 2014 akcí Tři hlasy, následovaly Tři niněry a v letech 2016 a 2017 takzvané Struny nad Oslavou. Záznam tohoto koncertu, při němž se setkali senegalský hráč na koru Seckou Keita, italský kytarista Antonio Forcione či španělský virtuos na timple Germán López, později vydala společnost Indies Scope.

"Každá skladba v projektu měla svého vedoucího, který přinesl notový zápis nebo nahrávku a vedl její nazkoušení. Dva dny zkoušení jsou málo na to, aby vše mohlo vznikat volným jamováním," popsala Šuranská v rozhovoru pro deník Právo. "Díky bohu, že hudba je tak silný komunikační prostředek. To je můj hlavní poznatek," dodala.

Záznam loňského sólového vystoupení Jitky Šuranské z TEDxZlín. | Video: TEDxZlín
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, ozbrojený muž se vzdal policii

Ozbrojený muž, který se ve čtvrtek pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke krku, je v rukou policie a nepředstavuje hrozbu. S odkazem na newyorskou policii o tom informovala agentura Reuters.

Podle aktuálních videí z místa se muž před plotem u sídla OSN na Manhattanu vzdal policii. Ta později na Twitteru oznámila, že muž je ve vazbě a veřejnost není v ohrožení.

Sídlo OSN bylo kvůli dnešnímu incidentu dočasně uzavřeno. Muž, jenž se později vzdal, předtím chodil před komplexem sem a tam a nechal na chodníku několik sešitů, které policie následně odnesla.

Policie se snažila s mužem komunikovat a během incidentu v okolí odklonila dopravu. Dříve uvedla, že jde o bělocha ve věku kolem 60 let.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Později informoval, že byl otevřen jiný vchod do budovy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zima hrál po dvou měsících v základu, FC Turín ale neudržel dvougólový náskok

Český reprezentant David Zima nastoupil v základní sestavě FC Turín, jeho tým ale v oslabení neudržel dvougólový náskok a v 15. kole italské fotbalové ligy doma jen remizoval 2:2 s Empoli. Jednadvacetiletý obránce odehrál celé utkání ve stoperské trojici "Býků" poprvé od 2. října a derby s Juventusem.

Turín vstoupil do utkání skvěle a v 15. minutě vedl po Pobegově dorážce a Pjacově technické střele k tyči o dvě branky. Po půlhodině hry ale stáhl Singo unikajícího Di Francesca, viděl červenou kartu a domácí dohrávali o deseti.

Vzápětí navíc snížil po rohovém kopu Romagnoli a nováček soutěže po změně stran vytěžil z tlaku vyrovnání. Střídající La Mantia si naskočil na centr z levé strany a premiérovou trefou v sezoně zajistil svému týmu bod.

Italská fotbalová liga - 15. kolo:

FC Turín - Empoli 2:2 (10. Pobega, 15. Pjaca - 34. Romagnoli, 72. La Mantia).

1. Neapol 15 11 3 1 32:9 36
2. AC Milán 15 11 2 2 33:18 35
3. Inter Milán 15 10 4 1 36:15 34
4. Bergamo 15 9 4 2 32:17 31
5. AS Řím 15 8 1 6 24:16 25
6. Fiorentina 15 8 0 7 24:20 24
7. Juventus Turín 15 7 3 5 20:16 24
8. Boloňa 15 7 3 5 21:24 24
9. Lazio Řím 14 6 3 5 25:25 21
10. Hellas Verona 15 5 5 5 28:25 20
11. Empoli 15 6 2 7 23:28 20
12. Sassuolo 15 5 4 6 24:23 19
13. FC Turín 15 5 3 7 19:16 18
14. Udine 14 3 6 5 16:20 15
15. Sampdoria Janov 15 4 3 8 21:29 15
16. Benátky 15 4 3 8 12:25 15
17. Spezia 15 3 2 10 15:34 11
18. FC Janov 15 1 7 7 17:29 10
19. Cagliari 15 1 6 8 16:29 9
20. Salernitana 15 2 2 11 11:31 8
Zdroj: ČTK
Další zprávy