Dvořák bude pořád skvělý vývozní artikl. Ale chceme prosadit i Janáčka, říká ostravská filharmonie

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 3. 2017 10:25
Byla to další ukázka síly české klasické hudby, další důkaz, že na skladatele z české země svět stále slyší. Ve velkolepém Paláci Euskalduna ve španělském Bilbau se během jediného březnového víkendu odehrálo 75 koncertů, prodalo se na ně 30 000 vstupenek, účinkovalo zde 800 hudebníků. Téma bylo jediné - Bohemia. Jednalo se o velkou mezinárodní poctu české klasické hudbě. "Od pátku odpoledne do neděle do večera se jelo skoro v kuse. V paláci je pět sálů, skoro každou hodinu jsou zde koncerty," líčí Ondřej Daněk, manažer Janáčkovy filharmonie Ostrava, která zde odehrála čtyři orchestrální koncerty. Na program se jim podařilo prosadit i ukázku z tvorby Leoše Janáčka.
Tisíce lidí v koncertním sálu v Bilbau poslouchá českou klasickou hudbu.
Tisíce lidí v koncertním sálu v Bilbau poslouchá českou klasickou hudbu. | Foto: jfo.cz

Konceptu hudebních festivalů, jako byl ten březnový ve španělském Bilbau s názvem "Musika - Bohemia" se ne nadarmo říká "La folle journée" - šílené dny.

Během tří dnů se ve velkolepém Paláci Euskalduna odehrálo v několika sálech na jednou 75 koncertů, prodalo se na ně 30 000 vstupenek, účinkovalo zde 800 hudebníků. Téma bylo jediné - Bohemia. Tak zněl i letošní podtitul festivalu a jednalo se o velkou mezinárodní poctu české klasické hudbě.

"Od pátku odpoledne do neděle do večera se jelo skoro v kuse. V paláci je pět sálů, skoro každou hodinu zde probíhala vystoupení," líčí Ondřej Daněk, manažer Janáčkovy filharmonie Ostrava, která zde odehrála čtyři orchestrální koncerty.

Českou republiku zde zastupovala také dvě komorní tělesa - Pavel Haas Quartet a Vlachovo kvarteto.

Desítky tisíc posluchačů dychtivě proudilo do takzvaného Baskického paláce ("Euskalduna Jauregia"), aby si vyposlechly skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Gustava Mahlera či Leoše Janáčka. Na těchto čtyřech skladatelích byla postavena celá koncepce festivalu.

"Obzvláště Antonín Dvořák je stále skvělý vývozní artikl. Pořád funguje a asi ještě dlouho fungovat bude," říká manažer ostravské filharmonie. Třeba Novosvětská symfonie tu dle jeho slov zazněla hned třikrát ve třech různých provedeních od třech různých orchestrů.

Rozdíl v Novosvětské, jak jí hrají zahraniční orchestry a jak ty české, je podle Daňka velmi znatelný. "Český zvuk je stále hodně specifický. Je to navíc i tím, že ji české orchestry mají v sobě a zažitou. Zahraniční tělesa také nemají k Novosvětské takový vztah jako my."

Sama Janáčkova filharmonie slavnou devátou ani často hranou osmou Dvořákovu symfonii na program nezařadila.

"Úmyslně jsme místo toho zvolili šestou a sedmou, protože ty se tak často nehrají a podle nás je to velká škoda. Snažíme se s nimi co nejvíc jezdit. Také jako jediní jsme v Bilbau představili orchestrální dílo Janáčkovo, za což jsme velmi rádi, když tohoto skladatele máme ve svém názvu."

Janáček se setkal s vřelým přijetím španělského publika, pro které je jeho dílo nejméně známé.

Ostravští filharmonici odehráli také první Mahlerovu symfonii, kvůli níž museli vycestovat s devadesáti členy orchestru. Díky tomu mohli uvést i ukázku z Janáčkovy opery Z mrtvého domu. "Mrtváka se nám jinak daří vyvážet málokdy,právě kvůli nárokům na velké obsazení," vysvětluje manažer.

Českou republiku reprezentoval devadesátičlenný ostravský orchestr.
Českou republiku reprezentoval devadesátičlenný ostravský orchestr. | Foto: jfo.cz

Přesunout devadesát hráčů i s jejich hudebními nástroji a dalších deset členů doprovodu byla logisticky velmi náročná akce. "Nástroje jely dva dny kamionem po zemi, hráči jeli z Ostravy do Prahy vlakem a odtud letěli do Bilbaa s mezipřistáním v Německu," popisuje Ondřej Daněk.

Na konci složitého itineráře a čtyřech koncertů ve třech dnech byla podle Daňka obrovská euforie. "Šlo o velkolepou akci, honosnou oslavu české hudby a inspirativní událost pro všechny zúčastněné. Bilbao si navíc stočlenná česká delegace nesmírně užila. Se všemi jeho památkami, kavárnami a světoznámou budovou Guggenheimova muzea nedaleko koncertního komplexu," uzavírá manažer Janáčkovy filharmonie Ostrava.

To, co teď s Českou filharmonií prožíváme, ta duchovní spřízněnost, to je vrchol mé kariéry. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 52 minutami

Obětí neštěstí v Lenoře byl starší muž, ukázala genetická expertiza

Obětí požáru a výbuchu bytového domu v Lenoře ze začátku října byl třiapadesátiletý muž, jeden z obyvatel domu. Jeho totožnost potvrdila genetická expertiza. Příčiny výbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny.Při neštěstí bylo dalších devět lidí zraněno, z toho dva těžce, a 19 lidí z vedlejších bytových domů muselo na čas opustit své domovy.

Dům vybuchl a shořel v Lenoře 3. října. Podle místních způsobil tragédii právě muž, který tam zahynul a na kterého si údajně sousedé z domu dlouhodobě stěžovali.

"Další nové podrobnosti nejsou, nadále na vyšetřování pracujeme a jihočeští kriminalisté se případem nadále intenzivně zabývají," řekla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Další zprávy