Dvořák bude pořád skvělý vývozní artikl. Ale chceme prosadit i Janáčka, říká ostravská filharmonie

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 3. 2017 10:25
Byla to další ukázka síly české klasické hudby, další důkaz, že na skladatele z české země svět stále slyší. Ve velkolepém Paláci Euskalduna ve španělském Bilbau se během jediného březnového víkendu odehrálo 75 koncertů, prodalo se na ně 30 000 vstupenek, účinkovalo zde 800 hudebníků. Téma bylo jediné - Bohemia. Jednalo se o velkou mezinárodní poctu české klasické hudbě. "Od pátku odpoledne do neděle do večera se jelo skoro v kuse. V paláci je pět sálů, skoro každou hodinu jsou zde koncerty," líčí Ondřej Daněk, manažer Janáčkovy filharmonie Ostrava, která zde odehrála čtyři orchestrální koncerty. Na program se jim podařilo prosadit i ukázku z tvorby Leoše Janáčka.
Tisíce lidí v koncertním sálu v Bilbau poslouchá českou klasickou hudbu.
Tisíce lidí v koncertním sálu v Bilbau poslouchá českou klasickou hudbu. | Foto: jfo.cz

Konceptu hudebních festivalů, jako byl ten březnový ve španělském Bilbau s názvem "Musika - Bohemia" se ne nadarmo říká "La folle journée" - šílené dny.

Během tří dnů se ve velkolepém Paláci Euskalduna odehrálo v několika sálech na jednou 75 koncertů, prodalo se na ně 30 000 vstupenek, účinkovalo zde 800 hudebníků. Téma bylo jediné - Bohemia. Tak zněl i letošní podtitul festivalu a jednalo se o velkou mezinárodní poctu české klasické hudbě.

"Od pátku odpoledne do neděle do večera se jelo skoro v kuse. V paláci je pět sálů, skoro každou hodinu zde probíhala vystoupení," líčí Ondřej Daněk, manažer Janáčkovy filharmonie Ostrava, která zde odehrála čtyři orchestrální koncerty.

Českou republiku zde zastupovala také dvě komorní tělesa - Pavel Haas Quartet a Vlachovo kvarteto.

Desítky tisíc posluchačů dychtivě proudilo do takzvaného Baskického paláce ("Euskalduna Jauregia"), aby si vyposlechly skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Gustava Mahlera či Leoše Janáčka. Na těchto čtyřech skladatelích byla postavena celá koncepce festivalu.

"Obzvláště Antonín Dvořák je stále skvělý vývozní artikl. Pořád funguje a asi ještě dlouho fungovat bude," říká manažer ostravské filharmonie. Třeba Novosvětská symfonie tu dle jeho slov zazněla hned třikrát ve třech různých provedeních od třech různých orchestrů.

Rozdíl v Novosvětské, jak jí hrají zahraniční orchestry a jak ty české, je podle Daňka velmi znatelný. "Český zvuk je stále hodně specifický. Je to navíc i tím, že ji české orchestry mají v sobě a zažitou. Zahraniční tělesa také nemají k Novosvětské takový vztah jako my."

Sama Janáčkova filharmonie slavnou devátou ani často hranou osmou Dvořákovu symfonii na program nezařadila.

"Úmyslně jsme místo toho zvolili šestou a sedmou, protože ty se tak často nehrají a podle nás je to velká škoda. Snažíme se s nimi co nejvíc jezdit. Také jako jediní jsme v Bilbau představili orchestrální dílo Janáčkovo, za což jsme velmi rádi, když tohoto skladatele máme ve svém názvu."

Janáček se setkal s vřelým přijetím španělského publika, pro které je jeho dílo nejméně známé.

Ostravští filharmonici odehráli také první Mahlerovu symfonii, kvůli níž museli vycestovat s devadesáti členy orchestru. Díky tomu mohli uvést i ukázku z Janáčkovy opery Z mrtvého domu. "Mrtváka se nám jinak daří vyvážet málokdy,právě kvůli nárokům na velké obsazení," vysvětluje manažer.

Českou republiku reprezentoval devadesátičlenný ostravský orchestr.
Českou republiku reprezentoval devadesátičlenný ostravský orchestr. | Foto: jfo.cz

Přesunout devadesát hráčů i s jejich hudebními nástroji a dalších deset členů doprovodu byla logisticky velmi náročná akce. "Nástroje jely dva dny kamionem po zemi, hráči jeli z Ostravy do Prahy vlakem a odtud letěli do Bilbaa s mezipřistáním v Německu," popisuje Ondřej Daněk.

Na konci složitého itineráře a čtyřech koncertů ve třech dnech byla podle Daňka obrovská euforie. "Šlo o velkolepou akci, honosnou oslavu české hudby a inspirativní událost pro všechny zúčastněné. Bilbao si navíc stočlenná česká delegace nesmírně užila. Se všemi jeho památkami, kavárnami a světoznámou budovou Guggenheimova muzea nedaleko koncertního komplexu," uzavírá manažer Janáčkovy filharmonie Ostrava.

To, co teď s Českou filharmonií prožíváme, ta duchovní spřízněnost, to je vrchol mé kariéry. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 10 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy