Jan Burian a Daniel Fikejz poprvé zahrají naživo desku Hodina duchů, která vyšla v roce 1989

Kultura Kultura
5. 3. 2018 10:26
V listopadu 1989 vyšla deska Jana Buriana a Daniela Fikejze Hodina duchů. 25. 3. ji autoři v Divadle Archa poprvé přehrají naživo. "To, co na něm je, to je protižánrový boj. Popření modelu folkaře jako figurky za pianem či s kytarou," řekl tehdy o LP Burian. Daniel Fikejz, jenž komponoval elektronické i živé akustické zvuky, nyní ke koncertní premiéře doplňuje: "Bude hodně těžké zvuky pro náš výroční koncert zrekonstruovat, protože ty originální nástroje už bohužel dávno nemám." Během koncertu si s Burianem a Fikejzem zahrají Petr Váša a Kateřina Nejepsová - Jiřčíková či klavírista Zdeněk Dočekal a bubenice Klára Böhmová. Součástí večera bude i křest knihy Pavla Klusáka Drtivé jistoty JB.
Video: YouTube / ozdravovna
 

Právě se děje

před 49 minutami

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

Další zprávy